طرح انتزاع، قيمت مرغ را افزايش داد

تهران - معاون وزير بازرگاني در توسعه بازرگاني داخلي مي گويد‌ طرح انتزاع كه اواخر هفته گذشته در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد، موجب سوء استفاده برخي شده و قيمت مرغ را افزايش داد.

بر اساس طرح یك فوریتی ‌انتزاع محصولات كشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و واگذاری آن به وزارت جهاد كشاورزی كه اواخر هفته گذشته در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، تمامی امور مرتبط با تجارت، اعم از واردات و صادرات، گندم، آرد و نان، صنایع تبدیلی و غذایی، تولید و صادرات فرش به وزارت جهاد كشاورزی واگذار می شود.

'حسن رامرد' گفت: ‌در بازار مرغ هیچ مشكلی نداشته و نداریم، اما فضای روانی ایجاد شده بین كشتارگاه ها و تشكل ها پس از تصویب این طرح بی دلیل بازار را دچار نوسان كرد.

وی با رد برخی اظهارات مبنی بر این كه، نهاده های دام گران شده و یا این كه، نهاده مورد نیاز دامدار به میزان كافی عرضه نمی شود، تصریح كرد: از طرفی میزان ذخایر مواد پروئتینی هم اكنون بیش از 120 هزار تن است، بنا بر این تقاضای جدیدی به وجود نیامده كه شاهد گران شدن باشیم.

وی ادامه داد :‌ از نظر ما نیز اصلی ترین عامل ایجاد تلاطم در بازار مرغ این است كه برخی به دنبال آن هستند كه از بلاتكلیفی دو وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و جهاد كشاورزی در مورد تنظیم بازار سوء استفاده كنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت میانگین قیمت هر كیلوگرم مرغ را 5200 تومان اعلام كرد و گفت‌: قیمت مرغ روز گذشته در برخی استان ها تا هر كیلوگرم 5500 تومان هم رسید و در خراسان شمالی نیز مرغ هر كیلوگرم شش هزار تومان معامله شده است.

وی با اشاره به این كه، هیچ دلیلی برای افزایش قیمت مرغ در شرایط كنونی وجود ندارد، افزود: سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان نیز به طور دایم بازار را رصد خواهد كرد و قطعا با مختلفان برخورد خواهد شد.

وی تاكید كرد: ‌همزمان نیز در هر استانی كه نرخ مرغ به بیش از هر كیلوگرم 5300 تومان رسیده باشد، بخشی از ذخایر آزاد می شود.

به گفته این مقام مسئول، صادرات 10 تا 20 هزار تن مرغ نیز یكی از بهانه های افزایش قیمت این محصول و سوء استفاده برخی شده است.

آذر ماه سال گذشته و همزمان با هشتمین دوره فعالیت نمایندگان مجلس، طرح انتزاع توسط نمایندگان مطرح شد كه دولت در آن زمان مخالفت خود را با این طرح اعلام كرد.

اقتصام**1601**1594

سرخط اخبار اقتصاد