۷ بهمن ۱۳۹۱،‏ ۱۰:۵۹
کد خبر: 80514768
۰ نفر
نقش كمربند سبز در مهار ريزگردها

قم- نقش كمربند سبز و درختان در مهار ريزگردها بي بديل بوده ضمن اينكه براي آلودگي هوا موثر است زيبايي هاي بصري را به ارمغان مي آورد.

به گزارش ایرنا، آلودگی هوا از دو منبع طبیعی و انسانی منشا گرفته كه در صورت بروز مشترك می تواند اثرات هم افزایی در تشدید بحران با پیوند و تركیب فیزیكی و شیمیایی ذرات ریزگرد و تركیبات آلاینده و حتی باكتریها و قارچها در هوا به آنها داشته باشد.

ریزگردها به لحاظ منشا و مسافت شكل‌گیری و پیدایش از انواع مختلفی برخوردار بوده كه ریزگردهای محلی، منطقه‌ای و بین‌المللی را می توان از آن جمله نام برد.

در شرایط محلی اندازه ریزگردها متنوع بوده و در سطوح ارتفاعی مختلفی به واسطه بادها و جریان‌های هوایی ایجاد و توزیع می گردد، در این شرایط درختان بخصوص جنگلهای دست كاشت و كمربندهای سبز در صورت مدیریت درست می‌تواند نقش موثری در كاهش فوری این گونه آلودگیها داشته باشند.

نقش درختان در كاهش ریزگردها شامل تثبیت خاك و جلوگیری از ایجاد كانونهای زایش گرد و غبار، مهار حركت ریزگردها با منشأ محلی و محدود بخصوص در اطراف شهرهای بزرگ، جذب و كاهش برخی از آلاینده ها و جلوگیری از تشدید اثرات زیان بار ریزگردها، ضدعفونی سازی میكروبی هوا با آزاد سازی برخی ازاسانسها و غیره است.

پوشش فیزیكی خاك، كاهش سرعت باد و جریانهای خاص هوایی در انتشار ریزگردها، حفظ رطوبت خاك، كمك به استقرار سایر گونه های گیاهی بخصوص گونه های علفی، افزایش میزان هوموس خاك و تسریع در تحول و پیشرفت مراحل تشكیل خاك از جمله موارد دیگر نقش مهم درختان در كاهش ریزگردها است.

در این رابطه بر اساس برخی از آمارها هر هكتار جنگل می تواند تا 68 تن گرد و غبار را در هر بار در خود رسوب داده و 12.5 میلیون متر مكعب گاز كربنیك هوا را به ازای هر درخت در طول عمر جنگل جذب نماید. این میزان جهت شهرهای بیابانی و كویری از ارزش بالایی برخوردار است.

برای مثال با در نظر گرفتن این موضوع كه میزان گرد و غبار وارد شده به شهر قم بر اساس برخی از آمارها روزانه 500 تن می باشد با ایجاد یك كمربند سبز فعال و مناسب در مسیرهای جریان این نوع ریزگردها می توان تاثیر معنی داری حداقل بر كانونهای بحرانی و كاهش ریزگردهای محلی ایفا كند.

در این باره 'محمود علی ركنی' مدیر كل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: كمربند سبز،‌ حفاظی بیولوژیك و ایمن برای سلامت شهروندان و پاكیزگی محیط ‌زیست شهری محسوب شده و ایجاد آن موجب تحول ساختاری در مبلمان شهری می گردد و علاوه بر تحقق ارزشهای زیست محیطی موجب تقویت ارزشهای زیبایی شناختی خواهد شد.ك/4

/8138/ 380/

سرخط اخبار استان‌ها