بورس و فرابورس درخواست هاي كاغذي افزايش سرمايه را نمي پذيرد

تهران- رييس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمايه‌اي سازمان بورس و اوراق بهادار از حذف درخواست‌هاي كاغذي افزايش سرمايه شركت‌هاي بورسي و فرابورسي خبر داد و گفت:به اين نوع درخواست ها رسيدگي نمي شود .

به گزارش روز یكشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)،'غلامرضا ابوترابی' گفت: با توجه به فراهم شدن زیر ساخت‌های الكترونیك، تمام ناشران اوراق بهادار باید درخواست افزایش سرمایه خود را از طریق سامانه كدال به مدیریت نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سازمان بورس ارسال كرده و از ارسال كاغذی درخواست افزایش سرمایه خود پرهیز كنند.

وی با بیان اینكه سازمان بورس به درخواست‌های كاغذی افزایش سرمایه ناشران اوراق بهادار رسیدگی نمی كند، افزود: تمام ناشران اوراق بهادار باید درخواست‌های افزایش سرمایه خود را از طریق سامانه كدال به این سازمان ارسال كنند.

ابوترابی درباره افزایش سرمایه شركت‌های بورسی در 9 ماهه امسال گفت: از ابتدای سال تا پایان آذرماه امسال، 130 پرونده درخواستی شركت ها در باره افزایش سرمایه در سازمان بورس و اوراق بهادار مورد بررسی قرار گرفت كه منجر به صدور 75 مجوز افزایش سرمایه بالغ بر 74 هزار و 795 میلیارد ریال شد.

رییس نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادر سازمان بورس ادامه داد: مبلغ 44 هزار و 360 میلیارد ریال مربوط به شركت‌های پذیرفته شده در بورس، مبلغ 22 هزار و 973 میلیارد ریال آن مربوط به شركت‌های فرابورسی و مبلغ 7 هزار 462 میلیارد مربوط به سایر شركت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس بود.

وی در پاسخ به این سوال كه شركت‌های بورسی افزایش سرمایه خود را از چه محل‌هایی تأمین كردند، اظهار داشت: مبلغ 40 هزار و 645 میلیارد ریال از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی، مبلغ 7 هزار284 میلیارد ریال از محل سود انباشته و مبلغ 639 میلیارد ریال از محل اندوخته ها و از محل مازاد تجدید ارزیابی بود.

رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه‌ای درباره ثبت شركت‌ها بر اساس الزام ماده 99 قانون برنامه پنجم توسعه گفت: تعداد 39 شركت امسال بر اساس الزام این ماده نزد سازمان بورس به ثبت رسیدند و 10 پرونده هم در حال رسیدگی است. البته از ابتدای سال 90 كه الزام ماده 99 برنامه 5 ساله پنجم توسعه اجرایی شد، مجموعاً 155 شركت سهامی عام را ثبت كردیم و 117 شركت سهامی خاص نیز بر اساس الزام قانون بازار اوراق بهادار نزد این سازمان به ثبت رسیدند.

وی اظهار داشت: 60 شركت سهامی عام نیز بر اساس مصوبات اخیر شورای عالی بورس و هیات مدیره سازمان بورس از فهرست شركت‌های ثبت شده نزد این سازمان حذف شدند.

ابوترابی درباره شرایط شركت‌های سرمایه گذاری استانی سهامی عدالت و ورود آنها به فرابورس گفت: شركت هایی كه بخواهند در بورس اوراق بهادر تهران یا فرابورس ایران درج شوند، مستلزم ثبت نزد سازمان بورس هستند به همین علت بسیاری از شركت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت نزد سازمان ثبت شدند و مقدمات درج نام آنها در فرابورس در حال انجام است.

وی افزود:‌ هم اكنون شركت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت در انتظار رأی شورای عالی اصل 44 هستند كه مشخص شود سهام این شركت ها قابلیت معامله در بازار سرمایه را دارد یا خیر ؟ كه در صورت تایید این شورا، مراحل درج نام این شركت‌ها در فرابورس آغاز می‌شود.

اقتصام(1)** 9141**1601

سرخط اخبار اقتصاد