جشنواره هاي قرآن و رسانه برگزار مي شود

تهران - چهار جشنواره وبلاگ نويسي، نشريات ديجيتال و مكتوب، سرودهاي فارسي و رسانه هاي ديجيتال از مجموعه جشنواره هاي بين المللي قرآني 'آيات' با عنوان 'قرآن و رسانه' در چهار استان آذربايجان شرقي، تهران، كرمانشاه و قم برگزار مي شود.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار معارف ایرنا از جشنواره های بین المللی قرآنی آیات، جشنواره وبلاگ نویسی قرآنی آیات با هدف تبیین اهمیت و گسترش فرهنگ وبلاگ نویسی در زمینه توسعه، تبلیغ و ترویج معارف قرآن كریم، ترغیب و تشویق قشر جوان و فرهیخته به استفاده بهتر از خدمات آنلاین و جهت دهی به آنها و تولید محتوایی و تجمیع اطلاعات قرآنی در محیط‌ های تحت وب در استان آذربایجان شرقی برگزار می شود.

تاكنون بیش دو هزار و 500 وبلاگ در چهار بخش این جشنواره ثبت‌نام كرده‌اند و مهلت ثبت نام و ارسال آثار تا دهم بهمن‌ماه سال جاری نیز ادامه دارد.

آثار ارایه شده اكنون در مرحله داوری اولیه قرار دارد و مراسم اختتامیه و اهدای جوایز نیز 17 بهمن ماه برگزار خواهد شد.

چهار بخش این جشنواره شامل فتو وبلاگ (وبلاگی‌ كه تنها از عكس برای انتقال پیام استفاده كرده و فقط در هر پست متنی را برای توضیح عكس درج كند)، پادكست (وبلاگی كه تنها از صوت برای انتقال پیام استفاده كند مانند قرائت و تلاوت قرآن، همخوانی، تواشیح، سرود و ابتهال)، ویدئو كست یا ودكست (وبلاگی كه از تصویر و فیلم برای انتقال پیام استفاده كند مانند انواع فیلم‌ها و انیمیشن‌های قرآنی)، وبلاگ متنی (مقاله و پژوهش، داستان و شعر، گزارش و خبر، خاطره نویسی، آموزش، تاویل و تفسیر و تدبر، احادیث) و بخش ویژه موضوعی (انسان از منظر قرآن كریم و وبلاگ های مراكز و موسسات فرهنگی قرآنی) است.

موضوعات آثار وبلاگ نویسان، گرافیك‌های قرآنی، نقاشی‌‌های قرآنی، قرآن و تربیت صحیح، مترجمان و مفسران قرآن، قاریان و حافظان قرآن، قرآن و حكومت اسلامی، امثال قرآنی، دعاهای قرآنی، قرآن و اهل بیت(ع)، سیمای انسان در قرآن، قرآن و خانواده، پیام‌های قرآنی شامل وحدت و همبستگی، محبت و مهربانی، احترام به والدین، همت و تلاش، نماز، انفاق، عفاف و حجاب است.

معارف قرآن، قرآن و فرهنگ، قرآن و اجتماع، قرآن و زندگی، قرآن و طبیعت، قرآن و تاریخ، آموزش قرآن، قرآن، عفاف و حجاب، تفسیر قرآن، قرآن و كتب آسمانی، قرآن و پیامبران، كتابخانه قرآنی، نواها و نماهنگ‌های قرآنی، داستان‌های قرآنی، خاطرات قرآنی، اشعار قرآنی، قرآن در گفتار بزرگان، قرآن و عدالت اجتماعی، موسسات و تشكل‌های قرآنی و آموزش‌های قرآنی از دیگر موضوعات این جشنواره به شمار می رود.

جشنواره 'نشریات دیجیتال و مكتوب' نیز در دو بخش نشریات قرآنی الكترونیكی یا مكتوب و نشریات و روزنامه های خبری كه ستون قرآنی دارند، در استان تهران برگزار می شود.

این جشنواره با هدف تبیین نسبت علوم روز با معارف دینی و قرآن، تحقق جنبش نرم‌افزاری و تولید علم با محوریت قرآن كریم و معارف اهل بیت‌(ع)، نشر و ترویج معارف قرآنی با زبان علمی و روزآمد و تحقق فضای قرآنی از طریق نهضت قرآن‌پژوهی برپا خواهد شد.

تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی كه آثار آنان با مضامین قرآنی در رسانه‌های مكتوب و الكترونیكی دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در رشته‌های مقاله، شعر، عكس (خبری و گزارش تصویری)، خبر و گزارش، داستان كوتاه و داستانك با موضوعات قرآنی منتشر شده باشد، می توانند در جشنواره شركت كنند.

آخرین مهلت شركت و ارسال آثار در این جشنواره پس از تمدید 10 روزه، 30 دی ماه سال جاری اعلام شده است.

جشنواره 'سرودهای فارسی' به میزبانی استان كرمانشاه بوده و مراسم اختتامیه این جشنواره پس از داوری نهم بهمن ماه در این استان برگزار خواهد شد و شركت در این جشنواره برای تمامی گروه‌های سنی آزاد است.

این جشنواره با هدف آشنایی با عناصر شنیداری قرآن كریم، تولید آثار بر اساس آیات نورانی قرآن، نشان دادن جذابیت‌ها و ظرفیت‌های قرآن در راستای بیان سرود، معرفی و حمایت از هنرمندان قرآنی و علاقه‌مندان و همچنین بیان پیام‌ها و معارف قرآن كریم با ساز و كار سرود و آواها در دو بخش اصلی (انسان از منظر قرآن) و بخش ویژه (قرآن كریم كتاب بیداری) همزمان با دهه فجر برگزار می شود.

همچنین داوری آثار رسیده از جنبه‌های مختلفی چون بهترین اثر آموزشی در بخش‌های روخوانی، روان‌خوانی، تجوید، قرائت و حفظ به جشنواره 'رسانه های دیجیتال' از مجموعه جشنواره های چهارگانه قرآن و رسانه نیز در حال انجام است.

این جشنواره در سه بخش نرم‌افزارهای رسانه‌ای، نرم‌افزارهای تلفن همراه و بازی‌های رایانه‌ای با رویكرد تولیدات دیجیتال با موضوع قرآن، و با هدف معرفی موسسات پژوهشی و تولیدكنندگان نرم‌افزارها، بازی‌های رایانه‌ای، نرم‌افزارهای تلفن همراه در عرصه‌های قرآنی و ارزیابی تولیدات و محصولات و خدمات علمی رایانه‌ای در زمینه علم قرآنی برگزار می شود.* موفقیت جشنواره های آیات در گرو معرفی آثار قرآنی هنرمندان است

'اسماعیل امینی' شاعر و پژوهشگر ادبی گفت: اگر جشنواره های بین المللی قرآنی آیات بتواند آثار برجسته و هنرمندان شاخصی را كه در پرتو قرآن هستند به مردم معرفی كرده و زمینه تعامل و آشنایی اهل هنر را فراهم آورد به موفقیت دست یافته است.

وی با اشاره به تاثیر مثبت برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری با محوریت كلام وحی اظهار داشت: بیان نكته های ناب قرآنی، كار مفسران و محققان قرآنی است.

وی افزود: قرآن كریم با زندگی، اندیشه و فرهنگ مردم درآمیخته است از این رو اگر روش های اجرایی و اطلاع رسانی جشنواره مناسب باشد، استقبال اهالی هنر از این جشنواره ها افزایش می یابد.

وی اظهار امیدواری كرد این جشنواره ها بتوانند در راستای پیوند بین جامعه و قرآن گام های مفید و موثری بردارند.

معاونت امور قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با همكاری نهاد های مختلف فرهنگی جشنواره های بین المللی قرآنی 'آیات' را در دهه فجر و همزمان 22 استان و 22 كشور جهان، در قالب برنامه های فرهنگی و هنری برگزار می كند.

فراهنگ (1)**1883**1588