۲۴ دی ۱۳۹۱،‏ ۱۵:۳۶
کد خبر: 80497117
۰ نفر
كوتاه از راديو و تلويزيون

تهران - مستند تركيبي 'تك فريم‌هاي جاودان' با معرفي آثار ارزنده انيميشن و تاريخچه آن به تهيه كنندگي ناهيد دل آگاه و اجراي رامبد جوان هر روز از شبكه مستند پخش مي شود.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا، معرفی سبك های مختلف انیمیشن ، تاریخچه انیمیشن و به تصویر كشانده انیمیشن های برتر ایران و جهان همراه با گفتگو با انیماتورهای معاصر از بخش های مختلف این برنامه است.

مسعود جدی نویسنده و كارگردان این برنامه است و لیلا خلیل زاده مسوولیت تحقیقات آن را بر عهده داشته است؛ ' تك فریم های جاودان' از شنبه تا چهارشنبه ، ساعت 17 از شبكه مستند پخش می شود.** مستند 'تا انتهای تیره بهار' ساخته محمد مقدم 25 دی ماه در برنامه فانوس از شبكه مستند پخش می شود.

این مستند لوح افتخار جشنواره یادگار دانشجویی را به دلیل كنكاش هنرمندانه در زندگی یك باستان‌شناس كسب كرده است و به زندگی مرحوم سیف الله كامبخش فرد می پردازد.

كامبخش فرد باستان شناس و رئیس پیشین موزه ایران باستان بود. از سوابق‌ وی می توان به فعالیت در‌ كاوشهای‌ مارلیك، چراغعلی تپه در گیلان‌، بررسی باستان شناسی محوطه های پیلاقلعه‌، زینب‌ بیجار، دوره‌بیجار، و ... در رحمت‌ آباد و رودبار گیلان، سرپرستی‌ هیأت‌ علمی‌ كاوش‌های‌ باستان‌شناسی‌ نیشابور، سرپرستی هیأت‌ كاوش‌های‌ باستان‌شناسی‌ در گرمی مغان-اردبیل، آذربایجان‌ شرقی، تپه‌های‌ قیطریه، محوطه‌ آناهیتای‌كنگاور، و كاوش‌های‌ باستان‌شناسی‌ و بازسازی‌ بنای موسوم به معبد آناهیتا در كنگاور اشاره كرد.

'فانوس' با هدف پخش بهترین های سینمای مستند ایران از شنبه تا پنج شنبه ، ساعت 23 از شبكه مستند پخش می شود.** فیلم تلویزیونی ' سارا و مامان گلی' به كارگردانی علی ژكان درمركز سیمافیلم تولید می شود.

به گفته ژكان این فیلم به قلم مشترك نیاز اسماعیل پور و گلزار رضوی درباره دختر بچه 7 ساله ای به نام سارا است كه با یك اتفاق ناگوار مواجه می شود. مادربزرگ او كه مامان گلی صدایش می كند در كما به سر می برد و به دنبال قطع امید پزشكان از معالجه وی خانواده درصدد آماده شدن برای اجرای مراسم كفن و دفن هستند اما سارا تلاش می كند تا مادربزرگش را زنده نگه دارد.

به گفته كارگردان، تلاش می شود كه پیش تولید این تله فیلم تا پایان امسال آغاز شود و رایزنی هایی با برخی از بازیگران برای حضور در این پروژه از جمله گلاب آدینه انجام شده است.

فیلمنامه ' سارا و مامان گلی' دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه های دریافتی جشنواره بین المللی فیلم های كودكان و نوجوانان اصفهان را از آن خود كرد.** مستند ' وقتی ابرها پائین می آیند ' از تولیدات شبكه جهانی الكوثر در جشنواره صدای مستند دبی حضور یافت.

این مستند با نویسندگی و كارگردانی معین كریم الدینی و با موضوع زندگی شیعیان در شهر محمود آباد هند و برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در ایام محرم الحرام و عاشورای حسینی در شبكه الكوثر تهیه شده است.

جشنواره غیر رقابتی صدای مستند دبی كه توسط مركز فرهنگی فرانسه در دبی برگزار می شود هر ساله تعدادی از مستندهای فاخر داخلی و خارجی را رصد و از بین آنها 3 اثر را انتخاب می كند.

در سال 2012 نیز از بین مستندهای رصد شده دو مستند از امریكا و فرانسه و مستند ' وقتی ابرها پایئن می آیند ' از شبكه الكوثر برگزیده شدند كه هر شب یكی از آنها به نمایش گذاشته شده و در پایان به عوامل آن لوح تقدیر اهدا شد.** نمایش رادیویی ' درخت زیبای من ' به كارگردانی میكائیل شهرستانی و تهیه كنندگی محمد مهاجر در رادیو نمایش تولید شد. این نمایش به نویسندگی سیما مباركشاهی و سردبیری بابك صفی خانی درباره كودكی بازیگوش و باهوش است كه با یك درخت كوچك پرتقال دوست می شود و حتی با او صحبت و بازی می كند اما در این حین اتفاقاتی برای خانواده اش پیش می آید.

این نمایش با هنرمندی مژگان عظیمی ، مهین فرد نوا، باقر كریم پور، احمد شمس آصف، سعیده فرضی، كرامت رودساز، راضیه مومیوند، علی اصغر دریایی ، مهرداد عشقیان، صنم صالحی، ماندانا محسنی، مروارید كریم پور، مجید سهرابی، شیوا رفیعیان، احمد لشینی و به صدابرداری پیروز صدرایی و افكتوری نرگس موسی پور در مركز هنرهای نمایشی رادیو تهیه شده است.** پخش سری دوم مجموعه 'قصه های ماندگار' با موضوع داستان های ادبی به زبان بوسنیایی از شبكه جهانی سحر آغاز شد. این مجموعه كه بخش دوم از مجموعه سه اپیزودی 'قصه های ماندگار' است، به سرپرستی رحمان رستم پور در 126 قسمت 5 الی 10 دقیقه ای به زبان بوسنیایی زبانگردانی شده است.

مهرداد پوركی و اصغر نیك سیرت ترجمه متون این برنامه و سلما هاجرشیج ویراستاری آن را بر عهده داشته اند. گویندگی متن این مجموعه نیز توسط عادل حاج محمد اویچ و سلما هاجرشیج انجام شده است.

فراهنگ (1)2025**1588

سرخط اخبار فرهنگ