شكوفايي موسيقي در گرو حمايت و توجه مسوولين و سرمايه گذاران است

تهران - ارفع اطرايي از پيشكسوتان حوزه آموزش موسيقي سنتي ايران گفت: با مطالعه در تاريخ ايران مي توان دريافت آن زماني موسيقي به شكوفايي و پيشرفت ر سيده كه نهادهاي دولتي و يا اقشار سطح بالاي جامعه از آن حمايت كرده اند چرا كه براي بوجود آوردن فضايي مطلوب اختصاص منابع مادي نقش مهمي دارد .

اطرایی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: ترویج موسیقی فاخر كه از ارزشهای ایرانی بهره می برد در میان اقشار جامعه می تواند در مقابل تهاجمات فرهنگی غربی كه امروزه به هر نحوی در تلاش برای فروپاشی فرهنگ های باستانی شرق برآمده اند موثر باشد .

وی با بیان اینكه با نگاهی به روند موسیقی در چند سال اخیر می توان فهمید كه این هنر بدترین شرایط خود در طول سالهای اخیر را سپری می كند، افزود: نقش هنر و حضور پررنگ آن در جامعه را سیاست های مسوولان و نهاد های دولتی با حمایت های خود و یا بالعكس با بی توجهی مشخص می كنند .

این مدرس دانشگاه در بخشی دیگر از این مصاحبه با اشاره به این مطلب كه مجوزهای اجرای موسیقی با احتیاط صادر می شود گفت: برای مثال یك كنسرت شاید برای اجرا مجوزی در چند ماه پیش از وزارت ارشاد دریافت كرده است اما برگزار كنندگان همان برنامه نمی توانند همان كنسرت را در ماه های آتی به روی صحنه ببرند كه این خود جای سوال دارد .

وی كه بیشتر زمان فعالیت هنری خود را در حوزه آموزش موسیقی سپری كرده است افزود : چند ماه پیش برآن شدم تا با برگزاری كنسرت های پژوهشی دانشی كه در طی سالها تلاش و ممارست كسب كرده ام را به مخاطبان انتقال دهم اما مطلوب نبودن شرایط لازم برای حضور، تمام انگیزه های من برای این مهم را از بین برد .

اطرایی ادامه داد: موسیقی ایران در نوع خود منحصر به فرد است چرا كه از داشته های ارزشمندی كه طی قرن ها تكامل یافته اند بهره می برد و اگر اجراهای زنده این هنر روز به روز كمتر شوند طبیعتا نسل بعدی از استفاده این هنر محروم خواهد ماند .

این فعال حوزه پژوهش موسیقی گفت : اجرای زنده موسیقی یكی از اركان اصلی برای حیات این هنر است چرا كه از معدود هنرهایی به شمار می رود كه در لحظه با مخاطب خود ارتباط برقرار می كند و می تواند تاثیر بسزایی بر روی مخاطب خود داشته باشد .

این مدرس دانشگاه خاطرنشان كرد : اگر همچنان مسوولان امر نسبت به داشته های ارزشمند موسیقی و تاثیرات مثبت بر روی جامعه بی تفاوت باشند تا چند دهه آتی هیچ چیزی از موسیقی اصیل ایرانی به جا نخواهد ماند.

فراهنگ (4) ** 9252 1418