تنباكوي طلايي خميني شهر مرغوبترين نوع  صادراتي اين محصول است

خميني شهر، اصفهان - فرماندار شهرستان خميني شهر ضمن تاكيد بر مقابله قانوني با قاچاق تنباكو گفت: تنباكوي زرد طلايي خميني شهر بهترين و مرغوبترين نوع تنباكوي صادراتي كشور است.

به گزارش ایرنا، ' احمد حقیقی' روز یكشنبه در جلسه ای با حضور تولید كنندگان تنباكو شهرستان خمینی شهر افزود: شرایط مناسب كشت و تولید بهترین نوع دخانیات برای كشاورزان خمینی شهر مهیاست و نباید اجازه داد كه عده ای سودجو از پیشبرد اهداف این بخش جلوگیری كنند.

وی با بیان اینكه مسوولان می بایست جایگاه كشاورزان زحمتكش را قدر بدانند، گفت: باید بكوشیم كه با هوش و درایت كافی و قطع دستهای افراد سودجو بهترین صادرات را برای خمینی شهر رقم بزنیم.

رییس كمیسیون خرید دخانیات نیز با معرفی اعضای كمیسیون و مناطق تحت كشت شهرستان خمینی شهر گفت: تعداد كشاورزان پیماندار امسال 828 نفر و مجوز خرید تعیین شده توسط دخانیات نیز 500 تن بود.

علی اسدی افزود: در پی تلاشهای مستمر مجتمع دخانیات با افزایش قیمت چشمگیری برای محصولات روبرو بودیم و این افزایش برای تنباكوی درجه یك و دو 23 درصد و برای تنباكوی درجه سه 43 درصد پیش بینی شده است.

وی گفت: تنباكوی درجه یك امسال به قیمت هر كیلو گرم هشت هزار تومان، درجه دو شش هزار و درجه سه هزار تومان از كشاورز خریداری شده است.

وی اضافه كرد: امسال تنباكوی درجه یك خوانساری كه بهترین تنباكوی باب داخل كشور است به قیمت هر كیلوگرم 2850 تومان از كشاورز خریداری می شود كه از قیمت تنباكوی درجه سه خمینی شهر كمتر است.

اسدی بابیان اینكه زمان تعیین شده از طرف كمیسیون برای خرید محصول كشاورزان 70 روز كاری است، گفت: امسال ظرف مدت 10 تا 25 روز تمام پرداختها از طریق كارت بانك ملی ایران به كشاورزان انجام شد و این مدت نسبت به سال گذشته كاهش چشمگیری داشت.

وی با اشاره به اینكه كمیسیون از خرید جوانه های جانبی ، تنباكوهای سیاه و كپك زده معذور بود، اعلام كرد : تمام محصول توسط ارزیاب كمیسیون كه فردی آموزش دیده در زمینه های تئوری و عملی است مورد بررسی قرار گرفت و محصولاتی كه با معیارهای اصلی كمیسیون هماهنگ نبود خریداری نشد.

پ/7145 / 607