بي حسي نخاعي در سزارين عوارض كمتري نسبت به بيهوشي عمومي دارد

تهران - متخصص بيهوشي گفت :بي حسي نخاعي يا ( اسپاينال ) كه در عمل جراحي سزارين مورد استفاده قرار مي گيرد نسبت به بيهوشي عمومي عوارض كمتري براي نوزاد دارد .

دكتر 'الهه مفیدی 'روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود : درحال حاضر بسیاری از بیمارستان ها و مراكز درمانی برای عمل جراحی سزارین از بی حسی نخاعی یا اسپاینال استفاده می كنند كه به مراتب مشكلات و عوارض كمتری برای نوزادی كه در حال تولد است ،به همراه دارد .

وی اظهار داشت : به تناسب عمل جراحی بیماران هرچه ماده بیهوشی كمتری بدن را فرا بگیرد به مراتب برای بیمار مناسب تر است و عوارض آن نیز كمتر خواهد بود .

مفیدی خاطر نشان كرد: در بی حسی منطقه ای یا موضعی داروی بی حس كننده ، در قسمت های از بدن بیمار تزریق می شود وهمچنین در بی حسی نخاعی نیز این ماده در اطراف مایع نخاع كمری تزریق و احساس درد به نیمه تحتانی بدن انتقال نمی یابد .

مفیدی ادامه داد : همچنین در بی حسی موضعی یا نخاعی می توان داروی خواب آور نیز به بیمار تزریق كرد تا به خواب عمیقی فرو رود .

وی گفت : بیهوشی عمومی و یا بی حسی نخاعی هر كدام عوارض خاص خود را دارد بنابراین بیهوشی در عمل سزارین باعث می شود داروی بیهوشی به سرعت از سطح خون مادر عبور كرده و به خون نوزاد برسد كه در این صورت مشكلات عوارض برای نوزادی كه در حال تولد است ،ایجاد خواهد كرد .

وی ادامه داد: دیر گریه كردن نوزاد ، مشكلات تنفسی ، خواب آلودگی ، سستی و بی حالی از عوارض داروی بیهوشی دادن به مادر هنگام زایمان به روش سزارین است .

این متخصص بیهوشی افزود: در بی حسی نخاعی نیز عوارضی مانند سردرد شدید ، كاهش فشار خون ، كاهش ضربان قلب ، كمر درد و پشت درد ، وزوزگوش و تهوع برای مادر ایجاد می شود كه این عوارض ماندگار نیست و پس از چند ساعت پس از زایمان از بین می رود .

به گفته مفیدی عوارض بیهوشی عمومی نیز ماندگار نیست و به مرور زمان پس از گذشت چند روز از جراحی از بین می رود كه البته عوارض بیهوشی عمومی در برخی از افراد به مراتب بیشتر طول می كشد .

علمی (4)**1354**1581