ماهواره ناهيد در دهه فجر امسال رونمايي مي شود

تهران- رييس سازمان فضايي ايران گفت:‌ نمونه مهندسي ماهواره ناهيد در دهه فجر امسال و مصادف با روز ملي فن آوري فضايي رونمايي مي شود.

دكتر حمید فاضلی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: این ماهواره در نیمه نخست سال آینده به فضا پرتاب می شود.

روز 14 بهمن ماه سال 1387 ، پس از پرتاب 'امید' ، نخستین ماهواره ملی ایران، به فضا ، به روز ملی ' فن آوری فضایی' نامگذاری شد.

فاضلی همچنین درباره ماهواره 'آت ست' ( AUT SAT ) دانشگاه امیر كبیر گفت: پیش بینی بر این بود كه این ماهواره بتواند در مدار قطبی فعالیت كند كه در این صورت ماهواره بری برای پرتاب آن باید طراحی و تولید می شد، اما با اعمال تغییراتی در این ماهواره و تغییر ماموریت آن می توان این ماهواره را در مدار 55 درجه قرار داد و توسط ماهواره بر سیمرغ پرتاب كرد.

'آت ست' حدود 70 تا 80 كیلوگرم وزن دارد و مشاهده زمین و ارزیابی محصولات كشاورزی از قابلیتهای این ماهواره به شمار می رود.

به گفته ی رییس سازمان فضایی ایران ، نمونه مهندسی ماهواره 'شریف ست' توسط دانشمندان دانشگاه صنعتی شریف آماده شده و در حال انجام آزمایش های سخت گیرانه شرایط فضایی است.

فاضلی اظهار داشت: متخصصان دانشگاه شریف مشكلاتی برای تامین برخی از سیستم ها داشتند كه سازمان فضایی وارد همكاری های اجرایی شد و اقلام مورد نیاز این ماهواره را تامین كرد.

وی درباره كاوشگر حامل موجود زنده نیز اظهار داشت : این كاوشگر به 'پیشگام' تغییر نام داده و بناست به محض بهبود شرایط جوی پرتاب شود.

رییس سازمان فضایی كشور درتوضیح 'ماهواره فجر'، دیگر ماهواره ایرانی ، گفت: ماهواره فجر دارای سامانه هایی است كه قادرند در لحظه ای خاص از كره زمین (برای مثال كشور ایران) عكسبرداری كنند. همچنین قادر است مدار خود را تصحیح كند و مسیر خود را در نقطه اوج مدار بیضوی تغییر دهد و وارد مدار دایره ای شود.

فاضلی خاطرنشان كرد: همچنین ماهواره فجر قرار است در ارتفاع 450 تا 500 كیلومتری زمین قرار گیرد . این ماهواره دارای عمر مداری یك و نیم سال است .

گزارمیز/1823 **1561