كاهش 53 درصدي تخلفات دولت و دستگاه هاي اجرايي در اجراي بودجه

تهران - رئيس كل ديوان محاسبات كشور گفت: مجموعه‌ تخلفات دولت و دستگاه‌هاي اجرايي در اجراي بندها و اجزاي بودجه، در سال هاي گذشته حدود 53 درصد كاهش پيدا كرده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، 'عبدالرضا رحمانی فضلی' در نهمین همایش سالانه انجمن حسابداری ایران، اظهار داشت: باید ضمن ارزیابی عملكرد گذشته خود به افق‌های آینده هم در علم حسابرسی توجه كرد و در واقع نقش حسابداری در سطوح دیگر بسیار مهم بوده و خواهد بود.

رحمانی با طرح این سوال كه ما اكنون در چه شرایطی هستیم، گفت: حدود 25 درصد تولید ناخالص ملی ما در انبارها و به صورت انبارداری است و این به ضرر منافع كشور می باشد.

رئیس كل دیوان محاسبات كشور افزود: حسابداری باید نقش اصلی خود را در بودجه‌ریزی داشته باشد كه در حال حاضر در حد دادن اطلاعات است و نه بیشتر.

وی افزود: بودجه نوشته شده فعلی بودجه كل كشور نیست و این تنها بودجه نفت و مالیات و چند حوزه محدود است، در صورتی كه منابع و عوارض عظیم دیگری وجود دارد كه در بودجه لحاظ نمی‌شود كه اگر ما شناسایی كامل از منابع كشور داشته باشیم می‌توانیم آنها را وارد لایحه بودجه كنیم.

رحمانی گفت: در حال حاضر شرایط تحریم ایجاب می‌كند در مسائل تخصصی حسابداران راه ‌حلی را برای این شرایط پیدا كنند و نباید سیاسیون در این حوزه‌ها نظر بدهند و ما باید تلاش كنیم تا نقش حسابداران و حسابرسان در این قسم از مسائل حفظ و افزایش یابد.

وی ادامه داد: علوم با توجه به نیاز انسان ایجاد می‌شود و هر علمی كه بتواند به نیازهای انسان با توجه به دامنه و گستردگی آنها بهتر و مناسب‌تر پاسخ دهد باقی می‌ماند و در غیر این صورت حتما از بین خواهد رفت.

وی افزود: فلسفه علم حسابداری و حسابرسی در مفهوم سنتی داشتن حساب‌ها در چارچوب مالی سنتی بود، اما ما در دیوان محاسبات مرتبا در پی تعاریف جدید از حسابرسی و افزایش اثربخشی و كارآمدی علم حسابداری هستیم، مثلا با توجه به میزان تخلفات حوزه‌های اجرایی به دنبال راه‌های كاهش میزان تخلفات بودیم.

رحمانی ادامه داد: ما در نگاه جدید به دنبال اثر تخلفات هستیم و تنها موضوع را پیگیری نمی‌كنیم، در شرایط كنونی میزان برخورد با تخلفات با اثر وضعی آن در جامعه، متناسب نیست، لذا باید این دو را با هم هماهنگ كنیم، در غیر این صورت توسعه ما با خدشه روبرو می‌شود.

وی افزود: امروز در علم حسابداری و حسابرسی بحث عملكرد مطرح می‌شود كه به اثربخشی بیشتر كمك می‌كند و ما با كمك وزارت امور اقتصادی و دارایی در حوزه حسابرسی عملكرد وارد شده‌ایم و در موضوعات مهم مانند بانك‌ها، بحث نفت، هدفمندی یارانه‌ها، صندوق توسعه ملی و دیگر موضوعات مهم روز حسابرسی عملكرد انجام می‌دهیم و نتایج را خارج از چارچوب بودجه به مجلس گزارش می‌كنیم.

رحمانی گفت: حسابرسی زیست محیطی از دیگر حوزه‌های جدید است كه ما ورود پیدا كرده‌ایم و تاكنون بر روی مسائلی مانند بحث زیست محیطی دریای ارومیه، دریای خزر، آلودگی هوای شهرها و آلودگی آب‌ها كار كرده‌ایم و گزارش‌هایی را برای مسئولان فرستاده‌ایم كه با پیگیری آنها روبرو شده است.

رئیس كل دیوان محاسبات كشور خاطر نشان كرد: دامنه علم ما متناسب با نیازها باید پویا و متغیر باشد و از نمونه این حوزه‌های جدید كه باید ورود پیدا كنیم حسابرسی اجتماعی، عدالت، جرم و جنایت، قدرت، دموكراسی و سایر حوزه‌ها است.

یادآور می شود: نهمین همایش سالانه انجمن حسابداری ایران صبح امروز در مركز همایش های صدا و سیما برگزار شد.

اقتصام(3)** 9141/1594