تعزيه بني اسد پيشوا در فهرست آثار معنوي ملي ثبت شد

ورامين – رييس دفتر ميراث فرهنگي و گردشگري شهرستان هاي ورامين و پيشوا از ثبت تعزيه بني اسد ' شهرستان پيشوا در فهرست آثار معنوي ملي خبر داد.

' مجید ژاله نیا ' روز یكشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد این آئین مذهبی در ششمین اجلاس سراسری شورای عالی سیاست گذاری ثبت كشور در فهرست میراث معنوی به ثبت ملی رسید .

وی گفت:سابقه اجرای آئین تعزیه بنی اسد شهرستان پیشوا به بیش از 500 سال قبل در دوران صفویه باز می گردد و تا كنون توانسته معنویت و اصالت خود را حفظ كند.

رییس دفتر میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان های ورامین و پیشوا گفت: وجود بارگاه ملكوتی امامزاده جعفر(ع) در شهرستان پیشوا و بازار قدیمی این شهرستان كه قدمت آن به دوره صفویه بر می گردد .

وی اظهار داشت:علاوه بر آئین مذهبی تعزیه بنی اسد شهرستان پیشوا ، مراسم كاروان اسرای كربلا شهرستان ورامین نیز به عنوان میراث معنوی به ثبت ملی رسید .

ژاله نیا گفت: این آئین نیز كه از قدمت و اصالت ویژه ای در شهرستان ورامین برخوردار می باشد و به صورت یك برنامه مردم نهاد از سال های دور به صورت كاملا سنتی برگزار می شود.

وی افزود : شهرستان های ورامین و پیشوا علاوه بر آثار و ابنیه مهم تاریخی ، از میراث های مهم معنوی نیز برخوردار می باشند كه می توان از قیام خونین مردم این دو شهرستان در 15 خرداد سال 1342 یاد كرد كه مبداء شكل گیری این قیام نیز اجرای آئین سنتی تعزیه بنی اسد پیشوا می باشد .

رییس دفتر میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان های ورامین و پیشوا اظهار كرد: با پیگیری های صورت گرفته ،صحن مطهر امامزاده جعفر(ع) به عنوان مبداء قیام 15 خرداد و پل تاریخی باقرآباد به عنوان محل شهادت كفن پوشان ورامین و پیشوا به عنوان مكان رویداد تاریخی ثبت ملی شده است .

تهرام/7254 /1600/

سرخط اخبار فرهنگ