عوارض كوتاه و بلندمدت قرص هاي خواب آور را بشناسيم/مصرف خودسرانه ممنوع

تهران- ناآگاهي از مضرات و عوارض كوتاه و بلندمدت قرص هاي خواب آور سبب شده كه برخي از افراد حتي براي رفع بي خوابي هاي كوتاه مدت شبانه خود از اين داروها استفاده كنند در حالي كه اين امر تبعات نامطلوبي براي آنها خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، بی‌‌خوابی می تواند نتیجه مشكلات روحی همچون اضطراب ، افسردگی و اسكیزوفرنی باشد اما برخی از بی خوابی ها ارتباطی به بیماری های روحی و روانی ندارد و افراد به علت خستگی زیاد، اضطراب و درگیری فكری دچار بی خوابی شوند.

به گفته برخی از متخصصان، بیماری های قلبی، آلزایمر و اختلالات هورمونی نیز از عوامل دیگری هستند كه می توانند خواب طبیعی را مختل كنند.

در مورد مصرف قرص های خواب آور در كشورمان آماری در دست نیست اما در كشور آمریكا سالانه یكصد میلیون نسخه برای قرص های خواب آور تجویز می شود كه تعداد زیادی از افراد نیز به مصرف این نوع قرص اعتیاد پیدا می كنند.

بسیاری از كارشناسان معقدند قرص های خواب آور باید به عنوان آخرین علاج مصرف شود و نباید بیش از چند هفته مورد استفاده قرار گیرد.

مصرف این قرص ها در روزهای نخست بسیار آسان است اما در هفته دوم بتدریح اعتیادآور خواهد بود.

از سوی دیگر قرص های خواب آور دارای عوارض جانبی از جمله سرگیجه، تورم صورت، سردرد، احساس خواب آلودگی بعد از خوردن غذا و حتی تا روز بعد است.

براین اساس روانشناسان و متخصصان توصیه می كنند افراد برای نجات از بی خوابی برنامه زندگی خود را تغییر دهند به عنوان مثال افرادی كه دچار بی خوابی هستند باید از خوردن غذاهای سنگین در اواخر شب جلوگیری كنند.

خواب آلودگی و خستگی صبح روز بعد از مصرف، عدم هماهنگی عضلات، ضعف، سرگیجه، گیجی، آلرژی، تاری دید، توهم، بی حالی، تعریق، خشكی دهان، بثورات جلدی و سر درد، اشكال در گفتار، حافظه و قضاوت، حالت تهوع، استفراغ و سوزش سردل، ایجاد فراموشی پیش گستر(خاطرات اخیر به یاد نمی مانند)، خشونت طلبی و پرخاشگری،بی خوابی، تحریك پذیری، افسردگی و اختلال در حفظ تعادل از عوارض كوتاه مدت ناشی از مصرف این قرص ها است.

مصرف این قرص ها سبب می شود كه فرد در درازمدت دچار اختلالات عصبی و حتی زوال مغزی شود.

یك روانشناس بالینی گفت: خواب آلودگی، خواب عمیق و حتی مرگ از عوارض داروهای خواب آور است كه در اثر تضعیف مراكز تنظیم حیاتی در مغز در نتیجه مصرف بیش از حد ایجاد می شود.

'شمس الدین كهانی'در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، افزود: افراد نباید خودسرانه داروهای خواب آور را مصرف كنند چرا كه این داروها باید با تجویز پزشك مصرف شوند.

وی تصریح كرد: این دارو از سوی روانشناسان برای فائق شدن به اختلالات مربوط به خواب و یا درمان برخی از بیمارهای روانی تجویز می شود.

كهانی گفت: داروهای خواب آور، داروهایی هستند كه با سركوب سیستم اعصاب مركزی(CNS)سبب ایجاد آرامش، تمدد اعصاب، كاهش اضطراب و استرس، خواب آلودگی، سرخوشی ، كندی تنفس، كاهش حس تعادل، شل شدن عضلات، قضاوت مختل و واكنشهای كند و مردد می شوند.

وی با بیان اینكه مصرف دز بالای این دسته از داروها می تواند به از دست رفتن هوشیاری و حتی مرگ بیانجامد، افزود: مصرف بیش از حد این داروها در فرد وابستگی روانی و جسمانی نیز ایجاد می كند.

این روانشناس بالینی گفت: عموما داروهای خواب آور برای كاهش استرس و اضطراب،درمان بی خوابی، تسكین و كاهش گرفتگی و تنش عضلات، كاهش علایم محرومیت از الكل و مواد مخدر، درمان حملات وحشت زدگی، افزایش اثر بی حس كننده های موضعی و بیهوشی عمومی، درمان پسیكوز (روان پریشی) و فراموشی پیش گستر قبل از اعمال جراحی تجویز می شوند.

كهانی به افراد توصیه كرد: افرادی كه داروهای خواب آور استفاده می كنند باید در مصرف این داروها زیاده روی نكنند زیرا مصرف بیش حد آن سبب اختلال در خواب و بیداری آنان می شود.

وی افزود: از شایع ترین داروهایی كه برای بی خوابی توسط پزشكان تجویز می شود، استفاده از 'بنزودیازپین'است كه از این بین شایع ترین آن ها لورازپام، كلونازپام، اگزاپام، كلردیازپوكساید، دیازپام و فلورازپام است.

وی ادامه داد: استفاده از این داروها پس از یك تا دو هفته ممكن است اثر معكوس بر خواب فرد داشته باشد.

این روانشناس بالینی اضافه كرد: 'زولپیدم' دارویی است كه برای بی خوابی استفاده می شود و جز گروه داروهای 'بنزودیازپام' نیست و عوارض آن را ندارد.

براساس این گزارش، از سوی دیگر محققان هشدار دادند مصرف مداوم قرص های خواب آور می تواند خطر مرگ یا ابتلاء به انواع خاصی از سرطان ها را حدود پنج برابر افزایش دهد.

به گزارش ساینس دیلی، پژوهش های انجام شده در Scripps Clinic آمریكا نشان دهنده افزایش 6/4 برابری خطر مرگ و افزایش چشمگیر خطر ابتلا به برخی سرطانها در افرادی می شود كه به طور منظم قرص خواب آور مصرف می كنند.

محققان مركز مطالعات خواب در سان دیه گو می گویند، آنچه مطالعات ما نشان داد این است كه قرص های خواب آور برای سلامتی مضر و خطرناكند و با كمك به بروز سرطان، بیماری های قلبی و سایر بیماری ها می تواند موجب مرگ شود.

این بررسی نخستین مطالعه ای است كه نشان می دهد هشت مورد از داروهای رایج خواب آور با افزایش خطر مرگ و میز و سرطان مرتبط هستند.

رایج ترین این داروها كه توسط پزشكان تجویز می شود شامل زولپیدم با برند Ambien و تمازپام موسوم به رستوریل هستند.

براین اساس متخصصان توصیه می كنند كه باید از مصرف خودسرانه قرص های خواب آور جلوگیری كرده و در صورتی كه افراد از بی خوابی شبانه رنج می برند به متخصصان مراجعه كرده تا با شناسایی دلایل بیخوابی داروهای مرتبط تجویز شود.

اجتمام(5)**9105**1558