درآمد نفتي برزيل به آموزش و پرورش اختصاص يافت

مادريد- خانم ' ديلما روسف' ريس جمهوري برزيل در اقدامي تاريخي تصميم گرفت كه همه درآمد امتيازات نفتي ناشي‌ از قراردادهاي جديدي را كه در بزرگترين كشور امريكاي لاتين براي استخراج نفت در دريا و خشكي امضا مي شود، به آموزش و پرورش اختصاص دهد .

به گزارش ایرنا، رسانه های منطقه امروز گزارش دادند: 'آلویزیو مركاندانته' وزیر آموزش و پرورش برزیل كه همراه با سه وزیر دیگر این خبر را در كنفرانسی مطبوعاتی اعلام كرد، گفت: این یك تصمیم تاریخی برای كشور است زیرا برای داشتن آینده ای بهتر، راهی جز سرمایه گذاری در آموزش و پرورش برای برزیل وجود ندارد .

وی افزود: فقط آموزش و پرورش می‌ تواند برزیل را به یك كشور پیشرفته موثر تبدیل كند، زیرا آموزش و پرورش، اساس توسعه اقتصادی در آینده است .

بنا بر این گزارش، انتظار می رود با اجرای این تصمیم، میزان بودجه آموزش و پرورش برزیل به 10 درصد كل تولید ناخالص داخلی این كشور تا سال 2022 برسد و از این نظر، این كشور را در صدر كشورهای جهان از نظر سرمایه گذاری در زمینه تعلیم و تربیت قرار دهد.

با تصمیم جدید خانم روسف، درآمدهای نفتی كه تاكنون به ایالتهای استخراج كننده آن بویژه دو ایالت 'ریو' و 'اسپریتو سانتو' می رسید و در سال 2011 میلادی بالغ بر 13 میلیارد رئال برزیل( شش میلیارد دلار) بود، به آموزش و پرورش اختصاص خواهد یافت.

این در حالی است كه انتظار می رود با استخراج نفت از چاههای جدید، این درآمدها به میزان بالایی افزایش یابد. شركت نفتی پتروبراس برزیل چندی پیش تایید كرد كه ذخایر انبوه نفت خام را در حوزه دریایی 'توپی' این كشور كشف كرده است كه میزان ذخایر آن به 8 میلیارد بشكه نفت می رسد.

با كشف این ذخایر، میزان ذخایر نفت برزیل 50 درصد افزایش یافته و این كشور را به هشتمین قدرت جهانی از نظر داشتن ذخایر نفت و گاز تبدیل كرده است.

برزیل تا اواخر دهه هفتاد میلادی 85 درصد نفت موردنیاز خود را از خارج وارد می كرد اما از آن پس با تولید اتانول به یك الگو در زمینه خودكفایی نفتی تبدیل شد. با كشف ذخایر جدید، كارشناسان پیش بینی می كنند از سال آینده میلادی با تولید نفت از حوزه توپی، برزیل به یك صادركننده بزرگ نفت در جهان تبدیل شود.

در چنین شرایطی، مساله واگذاری امتیازات نفتی یك دغدغه جدی برای روسف بود زیرا از سال 2005 ، زمانی كه ' لوییز ایناسیو لولا دا سیلوا ' رییس جمهوری سابق قدرت را در دست داشت، این بحث در مجلس برزیل بطور جدی وجود داشت كه آیا امتیازات نفتی صرفا باید به ایالت های تولید كننده و یا همه ایالت های كشور اختصاص یابد زیرا نفت یك سرمایه ملی‌ است

سرانجام، پس از مدتها بحث و با وجود آنكه درآمدهای نفتی تاكنون به ایالتهای دارنده آن می رسید، مجلس برزیل ،قانونی را تصویب كرد كه بر اساس آن همه ایالت های كشور باید بدون استثنا از امتیازات نفتی بهره مند شوند.

بر اساس این قانون، حالا خانم روسف تصمیم گرفته است كه این درآمدها صرفا به آموزش و پرورش اختصاص یابد تا به این ترتیب، هم دولت به اهدافش در زمینه اختصاص 10 درصد تولیدات ناخالص داخلی‌ به آموزش و پرورش عمل كرده باشد و هم برزیل از جایگاه یك كشور قعرنشین از نظر كیفیت آموزشی ارتقا یابد.

برزیل با 5/8 میلیون كیلومتر مربع مساحت و نزدیك به 200 میلیون نفر جمعیت، اكنون ششمین قدرت اقتصادی جهان به شمار می رود و از كشورهایی است كه به دلیل اجرای اصلاحات ارزشمند در سالهای اخیر، سریعترین نرخ رشد اقتصادی را دارد. با این حال، وضعیت نظام آموزشی این كشور متناسب با شرایط اقتصادی آن نیست، به گونه ای كه بر اساس آمارها، 40 درصد دانش آموزان برزیلی، تحصیلات مقطع متوسطه را پیش از به پایان رساندن آن، ترك می‌ كنند .

اروپام **1234**1551**