احزاب سياسي تركيه با محكوم كردن حملات رژيم صهيونيستي از مقاومت مردم فلسطين حمايت كردند

آنكارا - احزاب سياسي تركيه همگام با مردم اين كشور ضمن محكوم كردن حملات اسراييل به نوار غزه از مقاومت مردم فلسطين حمايت كردند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا ، رهبران احزاب جمهوری خواه خلق ، سعادت ، حركت ملی ، اتحاد ملی و ... تركیه به همراه مردم شهرهای مختلف این كشور از زمان آغاز حملات ددمنشانه رژیم صهیونیستی به نوار غزه در تجمعات اعتراض آمیز و با به آتش كشیدن پرچم های اسراییل و آمریكا ضمن محكوم كردن این حملات بر حمایت خود از مقاومت مردم فلسطین تاكید كردند.

مردم شهرهای مختلف تركیه از جمله استانبول ، آنكارا ، قیصریه ، بورسا و ... نیز در میان تدابیر شدید امنیتی ، در تظاهراتی انزجار خود را از مواضع كشورهای غربی در حمایت از رژیم صهیونیستی در كشتن مردم بی دفاع نوار غزه اعلام كردند و به حمات از مردم بی دفاع فلسطین پرداختند.

پلیس تركیه در طول یك هفته گذشته تدابیر شدید امنیتی را در مقابل نمایندگی های رژیم صهیونیستی در این كشور به اجرا گذاشته بود.

' بیرول آیدین' معاون حزب اسلامگرای سعادت تركیه در این خصوص از مواضع دولتمردان برخی كشورهای اسلامی در مساله فلسطین انتقاد كرد.

آیدین با بیان اینكه در نتیجه مواضع اشتباه برخی از دولتمردان كشورهای اسلامی مساله فسطین به بن بست رسیده است، افزود : حمله اخیر رژیم صهیونیستی به غزه نشان می دهد كه این رژیم همچنان به ظلم علیه مردم فلسطین و اشغال سرزمین های فلسطین ادامه می دهد.

وی افزود : در نتیجه مواضع 60 ساله برخی از كشورهای اسلامی در مورد فلسطین چیزی تغییر نكرده است.

وی گفت: ما همیشه در كنار مردم مبارز با عزت و شرف غزه بوده ایم و امروز نیز در كنار آنان خواهیم بود.

آیدین در ادامه گفت : مساله فلسطین به اندازه ای اهمیت دارد كه برای حل این مساله نمی توان تنها به تلاش های سازمان ملل متحد و چند كشور امید داشت ودولتمردان كشورهای اسلامی باید خواسته های مردم خود را با مواضع شان در مورد فلسطین تطبیق دهند و آن را اجرا كنند.

'كمال قلیچدار اوغلو' رهبر حزب مخالف جمهوریخواه خلق تركیه ،با اشاره به حملات اسراییل به نوار غزه گفت:درغزه یك تراژدی انسانی در حال رخ دادن است و اسراییل باید از تاریخ درس بگیرد.

رهبر بزرگترین حزب مخالف تركیه در مجلس این كشور از وضعیت انسانی در غزه ابراز نگرانی كرد و گفت فاجعه انسانی در نوار غزه در حال وقوع است.

وی افزود: فلسطین باید به عنوان یك دولت مستقل در عرصه بین المللی حضور داشته باشد.

قلیچدار اوغلو با تاكید بر حمایت حزب جمهوریخواه خلق از مردم فلسطین گفت:مردم فلسطین اعم از زن و مرد، پیر و جوان در حال مبارزه هستند تا در خاك كشورشان با افتخار و تحت لوای یك دولت مستقل زندگی كنند.

وی اضافه كرد: به همه جهان اعلام می كنم ، فلسطین به عنوان یك دولت مستقل جایگاه خود را در جهان خواهد یافت.

ˈ مصطفی كامالاكˈ رهبر حزب اسلامگرای سعادت تركیه نیز خواستار اعزام نیروی نظامی كشورهای اسلامی به غزه شد.

كامالاك بامحكوم كردن حملات رژیم صهیونیستی به مردم بی دفاع غزه گفت:درحملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه تاكنون ده ها فلسطینی كشته و زخمی شده اند.

وی افزود كه رژیم صهیونیستی را نمی توان با حرف به زانو در آورد، زبان قابل فهم برای اسراییل زبان عمل و اجراست و كشورهای اسلامی باید سریعا یك گروه نظامی در نوار غزه مستقر كنند.

كامالاك ، مردم مسلمان نوار غزه را ناموس و شرف امت اسلام خواند و گفت:تمامی كشورهای اسلامی از جمله تركیه باید تمامی روابط اقتصادی، تجاری و سیاسی خود را با اسراییل قطع كنند و متعاقب آن یك نیروی صلح از كشورهای اسلامی تشكیل دهند و در فلسطین مستقر كنند كه این نیرو باید مجهز به تمامی تجهیزات برای مقابله با هر تجاوز اسراییل باشد.

وی متذكر شد:طرح خاورمیانه بزرگ آمریكا با همكاری مشترك ˈ رجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر تركیه و كشورهای غربی اجرا می شود.در اجرای این طرح مرزهای جغرافیایی 22 كشور تغییر خواهد كرد و هدف نهایی این طرح تاسیس اسراییل بزرگ و تجزیه تركیه برای برآورده شدن این مساله است و طرح رو در رو قرار دادن تركیه با سوریه نیز در این راستاست.

'دولت باغچه لی' رهبر حزب حركت ملی تركیه با محكوم كردن تهاجم ددمنشانه رژیم صهیونیستی به نوار غزه گفت: در فاجعه غزه، اسرائیل بی وجدان و باراك اوباما رییس جمهوری آمریكا بی انصاف است.

باغچه لی افزود: اسرائیل در سرزمین های اشغالی و غزه درصدد از بین بردن یك ملت است و به سیاست های تجاوزكارانه خود همچنان ادامه می دهد.

وی با اشاره به اینكه تهاجم به غزه و كشتار مردم مظلوم فلسطین با هیچ منطقی سازگار و قابل توجیه نیست، افزود: اقدامات وحشیانه اسرائیل با هیچ ارزش انسانی همخوانی ندارد.

باغچه لی اضافه كرد: اسرائیل بی وجدان است و بی شرمانه مردم مظلوم فلسطین را به قتل می رساند.

رهبر حزب حركت ملی تركیه با محكوم كردن سیاست رییس جمهوری آمریكا در حمایت از رژیم اشغالگر قدس گفت: اوباما مدعی است كه اسرائیل از خود دفاع می كند، این در حالی است كه اوباما با تلاش برای مشروع نشان دادن جنایات اسرائیل در واقع نهایت بی انصافی و بی عدالتی خود را نشان داده است.

' عمر اونسال ' رییس شعبه بورسای حزب ' اتحاد ملی ' تركیه نیز در پی حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه ، خواستار قطع روابط كشورهای اسلامی با این رژیم شد.

اونسال در سخنانی با اشاره به تحولات و رخدادهای جاری در كشورهای اسلامی و حمله نیروهای رژیم صهیونیستی به نوار غزه گفت: 'جهان اسلام امروزه خون می گرید.'

اونسال با تاكید بر وحدت بین مسلمانان از كشورهای اسلامی خواست روابط سیاسی خود را با رژیم صهیونیستی قطع و از هرگونه مبادلات تجاری با این رژیم خودداری كنند.

وی گفت: سازمان كنفرانس اسلامی در برهه كنونی یك وظیفه تاریخی بر عهده دارد و باید بستر مناسب برای اعزام نیروهای نظامی كشورهای اسلامی را به سرزمین های اشغالی فراهم كند.

او برخی از رهبران كشورهای اسلامی كه به غرب گرایش دارند ، را خیانتكار دانست افزود : این رهبران به مسلمانان خیانت می كنند و با نام اسلام سعی در حفظ قدرت خود دارند و این در حالی است كه اسلام و انسانیت در دریای خون غوطه ور است.

مردم شهرهای مختلف تركیه در پی حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه ، در تظاهرات گوناگون ضمن محكوم كردن این حملات ، حمایت خود را از مردم فلسطین اعلام كردند.

خاورم ** 230**1415

سرخط اخبار جهان