۱ آذر ۱۳۹۱،‏ ۱۶:۰۸
کد خبر: 80425834
۰ نفر
تقابل روسيه با آمريكا در جنگ غزه

گروه تحقيق و تفسير خبر - حملات نابرابر رژيم صهيونيستي به غزه كه تاكنون به كشته شدن بيش از صد تن از افراد غير نظامي منجر شده، واكنش هاي بين المللي بسياري را برانگيخته و در اين ميان روسيه رويكردي منتقدانه به اعمال وحشيانه صهيونيست ها در غزه از خود نشان داده است.

پس از گذشت بیش از یك هفته از حملات نابرابر موشكی رژیم صهیونیستی به نوار غزه و كشته شدن بیش از صد تن از ساكنان ان كه اغلب آنها را افراد غیرنظامی از جمله زنان و كودكان بی دفاع تشكیل می دهند، واكنش های فراوانی از سوی نهادها و كشورهای مختلف ابراز شده است.

اگرچه در اغلب این واكنش ها رژیم صهیونیستی به طور رسمی مور انتقاد قرار نگرفته است، اما از لحن به كار رفته در بیشتر این واكنش ها می توان برداشت كرد كه فلش اتهام از سوی بسیاری از كشورها متمایل به سوی صهیونیست هاست. در میان كشورهایی كه نسبت به تحولات روزهای اخیر در غزه واكنش نشان داده اند بیش از همه سه كشور منطقه ای روسیه، تركیه و پاكستان اقدامات وحشیانه و نابرابر رژیم صهیونیستی در غزه را مورد انتقاد قرار داده اند.

در این میان به نظر می رسد روسیه به عنوان كشوری تاثیرگذار در منطقه از رخدادهای ایجاد شده میان فلسطین و رژیم صهیونیستی در غزه بسیار ناخرسند است و این موضوع را در كنار شرایط موجود در سوریه به عنوان چالشی می داند كه ممكن است امنیت را در كل منطقه با خطر رو به رو سازد.

طی روزهای اخیر با بالا گرفتن بحران در غزه به دلیل اقدامات غیرمنطقی رژیم صهیونیستی مقام های روسی رویكردهای منتقدانه ای را به جنایات این رژیم از خود نشان داده اند.

وزارت امور خارجه روسیه در بیست و ششم آبان ماه سال جاری اعلام كرد حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه كه منجر به كشتن غیرنظامیان شده است را نامتناسب و غیرقابل قبول می داند.

به گزارش تارنمای صدای روسیه در سی ام آبان ماه سال جاری، 'ویتالی چوركین' نماینده دایم روسیه در سازمان ملل متحد در خصوص این مناقشه گفت كه روسیه می تواند پیش نویس قطعنامه ای را در مورد حل بحران در نوار غزه ارایه دهد.

چوركین ضمن سخنرانی در مقر سازمان ملل در نیویورك تاكید كرد كه این سند شامل سه بخش و درخواست توقف فوری خشونت به منظور آتش بس است. روسیه همچنین اعلام كرد از تمام تلاش های بین المللی و منطقه ای برای حل و فصل بحران از طریق راه مسالمت آمیز و سیاسی پشتیبانی می كند. بخش سوم پیش نویس قطعنامه شامل خواسته های از سرگیری مذاكرات بین رژیم صهیونیستی و فلسطین است.

همزمان خبرگزاری رویترز از مقر سازمان ملل در نیویورك گزارش داد كه اعضای شورای امنیت سازمان ملل پشت درهای بسته درباره صدور احتمالی یك بیانیه برسر درگیری اخیر در غزه به مذاكره پرداخته اند.

به گفته رویترز چوركین سفیر روسیه در سازمان ملل دراین باره گفته است كه اگر شورای امنیت در این زمینه به توافقی نرسد، مسكو به صدور قطعنامه ای كه لحن آن به مراتب از صدور بیانیه قوی تراست، روی خواهد آورد كه به زودی به رای گذاشته خواهد شد.

سفیر روسیه در سازمان ملل در جمع خبرنگاران افزود: یكی از اعضای شورای امنیت كه مطمئنم می توانید حدس بزنید كدام كشور است، نشان داد كه در درازمدت آماده واكنش سازمان ملل در این زمینه نیست.

به عقیده بسیاری، آن عضو شورای امنیت كه چوركین تلویحا به آن در جلوگیری و مانع تراشی برای حل بحران ایجاد شده در غزه اشاره كرده كشور آمریكا است.

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد چنین اقداماتی را از جمله اعمالی دانسته كه به تلاش هایی كه از سوی مصر و منطقه برای قطع خشونت در غزه جریان دارد، لطمه خواهد زد.

اینگونه مواضع ازسوی مسكو در بحران های منطقه ای بی سابقه نیست.

آنچنانكه در جریان مناقشه ایجاد شده در سوریه نیز شاهد بودیم، مسكو به هیچ عنوان با خواست های غرب برای تصمیم گیری در خصوص آینده سوریه همراهی نكرده و همچنان تنها راه حل بحران ایجاد شده در سوریه را گفت و گو میان دولت و رهبران گروه های مخالف می داند.

منطقی به نظر می رسد كه روسیه به عنوان كشوری در منطقه خواهان ناامنی در این منطقه نیست؛ زیرا وضعیت های اینچنینی ضمن آنكه به كشتار و ویرانی می انجامد ممكن است به دیگر بخش های منطقه نیز تسری یابد و ایجاد چنین شرایطی به نفع كل منطقه نخواهد بود و منافع ملی مسكو را نیز به خطر خواهد انداخت.

تجربه نشان داده است كه ابرقدرت های غربی همواره از چالش های ایجاد شده در منطقه خاورمیانه و مناطق همجوار این منطقه به نفع خود سود برده اند. تضعیف منطقه ناگزیر به تضعیف مسكو خواهد انجامید و این موضوع با خواست ها و سیاست های بلندمدت روسیه به هیچ وجه همخوانی ندارد. روسیه به ویژه از زمان روی كار آمدن 'ولادیمیر پوتین' در عرصه سیاسی این كشور در سیاست های منطقه ای در جهت مخالف غرب حركت كرده آنچنانكه در تحولات اخیر در خاورمیانه به وضوح شاهد این رویكرد از سوی مسكو بوده ایم.

در كنار روسیه دو كشور تركیه و پاكستان كه جزء دیگر كشورهای تاثیرگذار در منطقه هستند، انتقادهای گسترده ای به اقدامات رژیم صهیونیستی در غزه وارد كرده اند. تا آنجا كه تركیه در توصیف اعمال رژیم صهیونیستی آشكارا از واژه 'تروریستی' استفاده كرده است.پاكستان با صدور بیانیه ای خشونت ها علیه مردم غزه را محكوم كرد. به گزارش روزنامه 'داون' چاپ پاكستان، 'مسعود خان' سفیر این كشور در سازمان ملل متحد در سخنانی در جمع 15 عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: بیش از 20 حمله هوایی رژیم صهیونیستی به غزه سبب كشته شدن 11 شهروند نوار غزه شده كه فرمانده حماس نیز در بین آنها بوده است و این اقدام صلح و امنیت بین المللی را تهدید می كند. وی گفت كه شورای امنیت باید نقش خود را در پایان دادن به مسایل بازی كند.** سازمان ملل متحد از استقلال تا نفوذپذیری

---------------------------------------------

اقدام قاطعانه ازسوی شورای امنیت سازمان ملل متحد موضوعی است كه از سوی بسیاری از كشورهای منطقه برای حل بحران ایجاد شده در غزه به این شورا پیشنهاد شده است.

'بان كی مون' دبیركل سازمان ملل، دوشنبه در آغاز ماموریت خود در منطقه، با رسیدن به قاهره تاكید كرد كه برای برقراری آتش‌بس تلاش خواهد كرد، اما تاكنون آتش بس موردنظر وی تحقق نیافته است و اوضاع در غزه همچنان رو به وخامت می رود.

بی شك دخالت های غرب به ویژه آمریكا در به وجود آوردن و دامن زدن به این شرایط بی تاثیر نبوده است. آمریكا با استفاده از ابزارهای مختلف در بزنگاه های اینچنینی متاسفانه توانسته است تا حد زیادی بر تصمیم های سازمان ملل نفوذ كند. داشتن حق وتو یكی از ابزارهایی است كه آمریكا همواره با استفاده از آن تصمیمات سازمان ملل را تحت تاثیر قرار داده است.

این در حالیست كه مردم غزه طی سال های اخیر به شدت تحت فشار و محاصره و تحریم از سوی رژیم صهیونیستی قرار داشته اند و هم اكنون در شرایط اجتماعی و اقتصادی بدی به سر می برند و بحران اخیر در این منطقه نیز سختی های بیشتری را بر مردم بی گناه این منطقه بار كرده است.** سخن پایانی

--------------

روسیه به عنوان كشوری تاثیرگذار در منطقه طی سال های اخیر همواره با سیاست های منفعت جویانه غرب در منطقه مخالفت كرده است. در مقابل غرب با داشتن اهرمی چون رژیم صهیونیستی می كوشد منویات خود را در منطقه اعمال كند. در این میان آنچه اهمیت دارد هوشیاری ملت های منطقه برای مقابله با چنین سیاست هایی است كه ضمن مداخله جویی قصد آتش افكنی در كل منطقه و بهره برداری از این اوضاع آشفته را دارند. آمریكا تاكنون از هر اقدام سازمان ملل در متوقف كردن حملات موشكی رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه ممانعت كرده و بدون توجه به از دست رفتن جان حداقل 115 شهروند غیرنظامی غزه راه را برای كشتار بیشتر فلسطینیان توسط رژیم صهیونیستی باز گذاشته است. شورای امنیت مجموعا 15 عضو دارد كه 10 عضو موقت و پنج عضو دیگر شامل روسیه، آمریكا، چین، انگلیس و فرانسه دایم هستند. برای صدور هر قطعنامه شورای امنیت باید هر 5 عضو دایم به همراه حداقل 9 عضو از كل به آن رای مثبت دهند. چوركین نماینده روسیه در سازمان ملل معتقد است برای صدور قطعنامه ای علیه رژیم صهیونیستی فقط آمریكا است كه بار دیگر رای منفی صادر خواهد كرد.

تحقیق**م.الف**9123