۱ آذر ۱۳۹۱،‏ ۱۳:۵۳
کد خبر: 80425551
۰ نفر
فوق تخصص گوارش و كبد: بزرگي شكم نشانه كبد چرب است

تهران - فوق تخصص گوارش و كبد گفت : مهمترين علايم كبد چرب ، داشتن شكمي بزرگ است . 30 درصد از مردم ايران داراي درجاتي از كبد چرب هستند.

دكتر 'رضا ملك زاده' روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود : مهمترین خطر كبد چرب سكته قلبی و مغزی زودرس است . یكی دیگر از علایم كبد چرب داشتن آنزیم بالا در خون است كه این مسئله با آزمایش قابل تشخیص است .

ملك زاده خاطرنشان كرد : برخی از افرادی كه مبتلا به كبد چرب هستند با پیشرفت این بیماری مبتلا به نارسایی كبد می شوند كه البته در برخی از بیماران حتی ممكن است 30 سال طول بكشد تا كبد دچار نارسایی شود.

وی گفت : مطالعات و تحقیقاتی در زمینه مصرف چای و قهوه نشان می دهد كه مصرف زیاد چای در افراد مبتلا به كبد چرب ضرر دارد و در مقابل مصرف قهوه برای كبد چرب مفید است .

ملك زاده در مورد بروز چاقی در جامعه خاطرنشان كرد : متاسفانه امروزه بیماری چاقی در جامعه ما بسیار شایع شده است و پیشگیری از چاقی و درمان آن می تواند در درمان كبد چرب موثر باشد .

وی در مورد شیوع بیماری سرطان روده بزرگ در كشور گفت : قرار است طرح غربالگری در مورد سرطان روده برزگ در شهر تهران اجرا شود .یكی از فرضیاتی كه در این طرح مورد ارزیابی قرار می گیرد ، وجود میكروب در روده انسان است كه در ایجاد سرطان می تواند نقش داشته باشد مانند سرطان معده كه علت اصلی آن وجود میكروب است .

ملك زاده افزود : سابقه فامیلی در ابتلا به سرطان روده بزرگ نقش دارد و به آن دسته از افرادی كه در تهران دچار سرطان روده بزرگ شده اند توصیه می شود كه به صورت دوره ای حتما مورد ارزیابی و آزمایش قرار گیرند.

به گفته وی 60 درصد افرادی كه به سرطان روده بزرگ مبتلا شده اند ، سابقه خانوادگی دارند و ضایعات پیش سرطانی در آنان 10 سال زودتر می تواند بروز كند .

ملك زاده همچنین در مورد بیماری ریفلاكس معده خاطرنشان كرد: ریفلاكس معده سرطان زا نیست و تصور مردم مبنی بر این كه ریفلاكس معده در آینده تبدیل به سرطان می شود، اشتباه است . ریفلاكس معده همان بازگشت محتوای غذا از معده به مری و دهان بیمار است و ناشی از وجود میكروب 'هلیكوباكترپیلوری ' است . این بیماری با مصرف دارو قابل درمان و كنترل است .

به گفته وی استرس ، اضطراب ، نوع خوراك ، تند غذا خوردن ، غذاهای تند ،فست و فودها و چاقی از مهمترین علل ایجاد ترش كردن معده یا ریفلاكس است .

این فوق تخصص گوارش و كبد افزود: نیمی از افرادی كه دچار ریفلاكس معده هستند پس از درمان ریفلاكس آنان عود می كند و ما این اطمینان را می دهیم داروی كه پزشكان برای آنان تجویز می كنند به نام 'امپرازول 'خطرات و عوارضی برای آنان ندارد و سالها می توانند این دارو را مصرف كنند.

این فوق تخصص گوارش و كبد یادآور شد : پزشكان ایرانی در زمینه پیشگیری از بیماری های گوارشی از بسیاری از كشورهای دنیا و منطقه جلوترهستند . حدود 80 درصد از مرگ و میر ها در كشور ایران مربوط به بیماری های غیرعفونی است .

به گفته وی دوازدهمین كنگره گوارش و كبد از هشت تا دهم آذرماه با هدف ارایه آخرین دستاوردهای علمی در این زمینه در مركز تحقیقات دانشگاه علوم پزشكی تهران برگزار می شود .علمی (3)**1354**1581

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش