۲۶ آبان ۱۳۹۱،‏ ۸:۴۶
کد خبر: 80417218
۰ نفر
320 هزار نسخه خطي موجود در كشور داراي شماره ملي است

رشت - رييس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران گفت: 320 هزار نسخه خطي موجود در كشور داراي 'شماره ملي' هستند.

'اسحاق صلاحی' شامگاه پنجشنبه در مراسم پایانی 'همایش مدیران آرشیو و كتابخانه های رسانه ملی' در زیباكنار رشت افزود: نگهداری و حفظ حتی یك برگ سند از هویت تاریخی و فرهنگی كشورمان بسیار با اهمیت است.

وی با تأكید بر ضرورت حفظ و صیانت از اسناد ملی ادامه داد: كتابداران و كاركنان آرشیو، خدمتگزاران به فرهنگ و هویت ملی هستند زیرا مسوولیت مهم حفاظت و نگهداری از میراث و حافظه ملی را بر عهده دارند.

دبیركل كمیسیون ملی یونسكو در ایران نیز در این همایش گفت: دفتر ثبت حافظه جهانی در ایران در سال 1387 با هدف حفظ آثار مكتوب، دیداری و شنیداری تشكیل شد.

'محمدرضا سعیدآبادی' افزود: تاكنون 245 اثر در فهرست بین المللی حافظه جهانی و 25 اثر در فهرست ملی حافظه جهانی ایران به ثبت رسیده كه از این تعداد پنج اثر دیداری و شنیداری متعلق به رسانه ملی است.

مدیركل آرشیو و كتابخانه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز از فعالیت 70 واحد آرشیو در رسانه ملی خبر داد.

'شهرام بلوریان' گفت: در این واحدها حدود یك میلیون ساعت منابع صوتی و تصویری نگهداری می شود كه بخش زیادی از آنها قدمتی بالای 50 سال دارند.

همچنین در این مراسم از ثبت جهانی اذان مرحوم 'رحیم موذن زاده اردبیلی' رونمایی شد.

مستند علمی 'جان مرجان' كاری از گروه اجتماعی شبكه اول سیما دیگر اثر رونمایی شده در این مراسم بود كه در خصوص اكوسیستم خلیج فارس تهیه شده است.

همچنین طی این مراسم از 23 برگزیده رسانه ملی در حوزه كتابداری و آرشیو تجلیل به عمل آمد.ك/2

695