نخستين كتابخانه عمومي گيلان در آستارا تاسيس شده است

آستارا - رييس اداره كتابخانه هاي عمومي آستارا گفت: اين شهرستان به لحاظ فرهنگي داراي قدمت و پيشينه غني است به طوري كه نخستين كتابخانه عمومي استان گيلان در سال 1302 در آستارا تاسيس شده است.

'قاسم خسروی' عصر روز دوشنبه به مناسبت هفته كتاب و كتابخوانی در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود: كتابخانه عمومی شماره یك آستارا در سال 1302 به نام قرائت خانه توسط افراد خیر و فرهنگ دوست تاسیس و در گذر زمان به كتابخانه عمومی شهرستان تبدیل شد.

وی بیان كرد: در سال 1386 با همكاری شهرداری و اداره كل كتابخانه های استان گیلان ، كتابخانه عمومی شماره یك آستارا به محل باغ ملی شهر انتقال یافت و در آن مكان ساخته شد.

وی اضافه كرد: كتابخانه عمومی شماره یك آستارا كه با زیربنای 350 متر مربع در دو طبقه ساخته شده ، دارای 783 نفر عضو فعال ، 10 هزار و 409 عنوان و 12 هزار و 258 نسخه كتاب است.

خسروی با اشاره به تشكیل و آغاز به كار كتابخانه عمومی شماره دو آستارا در سال 1376 در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گفت: پس از مستقل شدن كتابخانه های عمومی از اداره ارشاد، كتابخانه شماره دو در سال 1384 به ساختمان جدید در خیابان شهید رستمیان شهر آستارا انتقال یافت.

وی با اشاره به اینكه این كتابخانه برابر سیاست های نهاد كتابخانه های عمومی كشور از حالت سنتی به مكانیزه تبدیل شده، افزود: در حال حاضر این كتابخانه دارای 700 نفر عضو فعال، 11 هزار و 116 عنوان و 13 هزار و 76 نسخه كتاب است.

خسروی كتابخانه عمومی علی بن ابیطالب در بخش لوندویل را از جمله كتابخانه های عمومی مهم شهرستان آستارا ذكر كرد و ادامه داد: این كتابخانه در سال 1372 در یك محل استیجاری تاسیس شد و در سال 1380 در پی اهدای قطعه زمینی به مساحت 250 متر مربع توسط شاپور یاورزاد از خیرین محلی ، كتابخانه ای به مساحت 200 متر مربع در یك طبقه در خیابان آبشار بخش لوندویل ساخته شد.

وی تعداد منابع موجود در این كتابخانه را شش هزار و 578 عنوان و هفت هزار و 687 نسخه كتاب عنوان و خاطرنشان كرد: این كتابخانه دارای 400 نفر عضو فعال است.

خسروی كتابخانه عمومی دهستان ویرمونی را به عنوان چهارمین كتابخانه عمومی شهرستان ذكر و اظهار كرد: زمین این كتابخانه در سال 1381 توسط فرد خیری به نام علی خورشیدی به مساحت 625 متر مربع در دهستان ویرمونی اهدا و ساختمان كتابخانه به مساحت 260 متر مربع در دو طبقه ساخته شد.

وی همچنین تعداد منابع موجود كتابخانه ویرومونی را سه هزار و 200 عنوان و سه هزار 800 نسخه كتاب و تعداد عضو فعال آن را 260 نفر ذكر كرد.

رییس كتابخانه های عمومی شهرستان آستارا در ادامه پیشرفت علمی و فرهنگی كشور را منوط به علم اندوزی و مطالعه در بین جوانان دانست و ادامه داد: به مناسبت هفته كتاب و كتابخوانی تا روز 25 آبان چهار كتابخانه عمومی شهرستان به صورت رایگان عضو می پذیرد.

وی كتابخانه عمومی شماره های یك و دو شهرستان آستار را دارای فضای مجازی كافی نت ذكر و اضافه كرد: كتابخانه های یاد شده با دارا بودن بیش از یكصد هزار عنوان مقاله در قالب نمایه ، نقش موثری را در اعتلای فرهنگ شهرستان آستارا ایفا می كنند.ك/3

7105 / 535/695