پنجمين آيين ثبت ملي ميراث معنوي كشور در دزفول برگزار شد

دزفول- پنجمين آيين ثبت ملي ميراث معنوي كشور به مناسبت ثبت موسيقي آييني مقامي (24 مقوم) شهرستان دزفول برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا در این آیین كه جمعه شب در محل مجتمع فرهنگی سینمایی دزفول و با حضور جمعی از هنرمندان برگزار شد، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دزفول ضمن تبریك ثبت ملی موسیقی 24 مقوم دزفول گفت:این موسیقی توسط 18 كارشناس تدوین و از میان 400 اثر ارسال شده در فهرست 10 اثر برتر شناسایی و ثبت ملی شد.

غلامعلی تاج افزود:در نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول مقرر شده ، مستندی در خصوص ثبت موسیقی 24 مقوم ساخته شود.

مسوول فرهنگی سازمان یونسكو در ایران نیز در این همایش علت نامگذاری موسیقی 24 مقام را ، ذكر یاد حق در تمام 24 ساعت شبانه روز در ذهن شنونده عنوان كرد.

عبدالمهدی مستكین گفت: اساتید بزرگی چون پاك سیرت ، قندی ، غفاری ، روح پرور ، تابنده ، شكوفا ، پور شعبانی و دیگران با هفت ماه تلاش و پیگیری به این مهم دست یافته و موسیقی 24 مقوم دزفول را كه از دل این شهرستان بیرون آمده ثبت ملی كردند.

وی در ادامه به راه اندازی دفتر نمایندگی یونسكو در دزفول اشاره كرد و گفت: دزفول تنها شهر ایران است كه سازمان یونسكو در آن دفتر نمایندگی دارد.

فرماندار ویژه دزفول نیز در این آیین ثبت موسیقی دزفول را كاری بسیار ارزشند دانست و اظهار داشت: دزفول همواره نقش تاثیر گذاری در فرهنگ ایران زمین داشته و باید تلاش كرد تا آداب ، رسوم این شهر ثبت ملی شود.

‘ عبدالرضا احسانی نیا ’ تصریح كرد: مسوولان اكنون باید با برنامه ریزی مدون تلاش كنند تا موسیقی 24 مقوم دزفول را به ثبت جهانی برسانند.

عبدالكریم پاك سیرت از اساتید موسیقی كه در ثبت ملی موسیقی دزفول نقش داشته نیز در این همایش گفت:در حوزه فرهنگ پارسی ایران ، موسیقی مقام به موسیقی فارسی زبانان جنوب ایران بویژه منطقه پارس كه از كرمانشاه تا بوشهر است اطلاق می شده و بیشتر مقام های موسیقی از این منطقه برخواسته است.

وی گفت: موسیقی 24 مقوم مختص مناطق دزفول و شوشتر بوده و در هیچ جای ایران مانند ندارد.

این پژوهشگر موسیقی اظهار داشت: برای ثبت موسیقی 24 مقام دزفول با 16 خواننده قدیمی دزفول مصاحبه شده است.

وی اصالت و پیشینه موسیقی 24 مقام را از قرن ششم هجری دانست و گفت: 24 عدد تام و كلیت است و كسی كه 24 مقام موسیقی را بداند یعنی همه موسیقی را می داند.

در این آیین اسدپور از شاعران دزفولی اشعاری به زبان فارسی و لهجه دزفولی در باب كهن شهر دزفول و ثبت موسیقی 24 مقوم این شهر سرود و گروه تعزیه خوانی استاد ‘ عبدالحسین جهانیان ’ به اجرای تعزیه پرداخته و بخشی از موسیقی 24 مقوم دزفول را كه در قالب تعزیه اجرا كردند.

اجرای موسیقی سنتی توسط اساتید برجسته موسیقی دزفول از جمله استاد سیدحسن قطب نوازنده تار و بهروز روح پرور از دیگر بخش های این مراسم بود.

در پایان این آیین به اساتید موسیقی دزفول و فعالان در ثبت ملی موسیقی این شهر با لوح تقدیر تجلیل شدند.7279/648

سرخط اخبار استان‌ها