كوچكترين قرآن كريم بر روي عقيق در الجزاير رونمايي شد

الجزيره– كوچكترين قرآن كريم حك شده بر روي عقيق حاصل تلاش 'حامد اتحادي ' هنرمند ايراني به همراه اعضاي تيم علمي از ايران در حاشيه مراسم آغاز به كار هفته صنايع دستي كشورمان در الجزاير رونمايي شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، 'محمد بن مرادی ' وزیر گردشگری و صنایع دستی الجزایر و محمود محمدی سفیر ایران در حاشیه مراسم هفته صنایع دستی كشورمان همزمان با هفدهمین نمایشگاه بین المللی صنایع دستی الجزایر با حضور تعدادی از سفرای كشورهای اسلامی، مسوولان فرهنگی دو كشور، كوچكترین قرآن كریم بر روی عقیق یمن را رونمایی كردند.

این اثر كه مورد استقبال حاضران در این مراسم قرار گرفت در ابعاد 16 میلی متر تمامی آیات قرآن كریم را در خود جای داده است.

114 سوره در 616 صفحه قرآن كریم صفحه به صفحه با استفاده از فناوری نانو بر روی عقیق اصل یمن نوشته شده است.

طرف دیگر این عقیق به ارتفاع پنج میلی متر منصوب به پنج تن آل عبا و در پنچ پله به صورت زاویه تراشی (الماس تراشی) شده است.

وزیر گردشگری و صنایع الجزایری در مراسم رونمایی از این اثر هنری ضمن طرح سوال های فنی توسط تلسكوپ دیجیتالی كه تا 600 برابر خطوط را بزرگتر می كند ، آیاتی از قرآن كریم را قرائت كرد.

این اثر هنری اعجاب انگیز، موجب تحسین تعدادی از سفرای كشورهای اسلامی حاضر در این مراسم شد.

حامد اتحادی در باره رونمایی از كوچكترین قرآن كریم بر روی عقیق به خبرنگار ایرنا در الجزایر گفت، این اثر علمی و هنری اولین اختراع در جهان است كه در این نمایشگاه رونمایی می شود.

هفته صنایع دستی جمهوری اسلامی ایران روز یكشنبه همزمان با هفدهمین نمایشگاه بین المللی صنایع دستی الجزایر با حضور وزیر گردشگری و صنایع دستی این كشور و سفیر كشورمان در محل نمایشگاههای بین المللی الجزایر آغاز به كار كرد.

در آیین آغاز به كار این رویداد فرهنگی و هنری، تعدادی از سفرا و نمایندگان سیاسی برخی كشورهای مقیم و جمعی از مدیران فرهنگی و سیاسی الجزایر نیز حضور داشتند.

16هنرمند كشورمان در غرفه ایران آثار ارزشمند و نفیس خود را در زمینه منبت كاری ، خاتم كاری، سنگ تراشی و نقاشی ، تابلو فرش وهنردستی بر روی شیشه ، قلم زنی و خطاطی به نمایش گذاشته اند.

غرفه ایران از روز یكشنبه چهاردهم آبان تا 23 آبان به مدت 10 روز پذیرای علاقمندان به هنر و صنایع دستی فاخر ایران اسلامی در محل نمایشگاههای بین المللی الجزایر در غرب پایتخت این كشور است.

خاورم ** 1200