ايران برگسترش همكاري هاي كشور هاي حاشيه اقيانوس هند تاكيد كرد

دهلي نو- معاون وزير امور خارجه ايران در دوازدهمين اجلاس شوراي وزيران اتحاديه همكاري هاي كشورهاي حاشيه اقيانوس هند با تاكيد برگسترش همكاري هاي عضو اين اتحاديه اعلام كرد كه ايران نهايت همكاري را با اين شورا و رفع مشكلات كشورهاي منطقه خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، 'محمد مهدی آخوندزاده' معاون وزارت امور خارجه ایران امروزجمعه در این اجلاس كه در شهر گورگائون واقع در حومه دهلی برگزارشد افزود: اقیانوس هند سومین اقیانوس بزرگ دنیااست كه نیمی از كشتی های كانتینری (container ships)، یك سوم از ترافیك باربری و دو سوم از حمل و نقل نفت دنیا از طریق آن صورت می گیرد و این اقیانوس حقیقتاً خط زندگی تجارت و اقتصاد بین المللی است.

وی با اشاره به اینكه جمعیت دو میلیارد نفری حاشیه اقیانوس هند كه حدود یك سوم از جمعیت دنیا را شامل می شود نیز بازار بزرگی را در این منطقه بوجود آورده است افزود: این منطقه از لحاظ استراتژیك، منابع و معادن نیز با اهمیت است و منابع دریایی ارزشمند، از غذاهای دریایی گرفته تا مواد خام و انرژی برای صنایع در این منطقه وجود دارد.

آخوندزاده ادامه داد: این منطقه همچنین از نظر كشاورزی و تنوع و وسعت زمین های زراعی بسیار غنی است و قابلیت های نیروی انسانی و فناوری فراوانی دارد.

وی تاكید كرد: بطور كلی منطقه حاشیه اقیانوس هند از لحاظ تنوع فرهنگی، نژادی، مذهبی، توسعه اقتصادی ومنافع استراتژیك منحصربفرد است.

معاون وزارت امور خارجه ایران با اشاره به اینكه نشست همكاری های منطقه ای كشورهای حاشیه اقیانوس هند بمنظور توسعه همكاری ها میان كشورهای منطقه طراحی شده، گفت: جمهوری اسلامی ایران اهمیت زیادی برای همكاری های چندجانبه قایل است و آن را ابزار مهمی برای رشد و توسعه كشورهای منطقه می داند.

وی تصریح كرد: این نشست می تواند نقشی منحصربفرد در توسعه بیشتر منطقه در جنبه های مختلف و تحقق شش اولویت مهمی كه شورای وزرای منطقه در نظر دارد، داشته باشد.

آخوندزاده افزود: در این خصوص من تاكید می كنم كه نقش نهادهای یارانه ای این اتحادیه ، عملكرد كارگروه تجارت و سرمایه گذاری و گروه های دانشگاهی از اهمیت بسیاری برخودار است و ضمن اینكه ما به عنوان تصمیم گیران این اتحادیه باید توصیه های آنها را به اجرا درآوریم.

معاون وزارت امور خارجه ضمن ابراز خرسندی از اینكه علم و فناوری یكی از حوزه های كلیدی این اتحادیه همكاری های منطقه ای است گفت: ما در تهران میزبان مركز منطقه ای انتقال علم و فناوری (RCSTT) هستیم و در این راستا از هیچ حمایتی مضایقه نداریم.

وی افزود: دولت جمهوری اسلامی ایران به منظور تبدیل این مركز به یكی از مراكز ممتاز انتقال علم و فناوری تلاش می كند و همه حمایت های لازم را در این راستا انجام می دهد و چنانكه به تازگی هیات دولت با اختصاص كمك 200 هزار دلاری به این مركز موافقت كرد.

معاون وزارت امور خارجه ایران ابراز امیدواری كرد كه سایر كشورهای حاشیه اقیانوس هند نیز كمك های مالی خود را به این مركز آغاز كنند تا بتوان به دستاوردهای چشمگیری دست یافت.

وی با اشاره به پیشنهاد افزایش حق عضویت سالانه ادامه داد: ما اعتقاد داریم كه باید در جهت ارتقای عملكرد دبیرخانه و حمایت از تصمیماتی كه در كمیته های این انجمن اتخاذ می شود، گام برداریم.

معاون وزارت امور خارجه ایران ضمن تقدیر از كمك یك میلیون دلاری هند به صندوق ویژه حمایت از عملكرد این اتحادیه تاكید كرد: ما با طراحی پروژه های مشترك، تامین مالی اهداف اولویت دار، سرمایه گذاری مشترك و توجه به كشورهای كمتر توسعه یافته كاملا موافقیم.

آخوندزاده افزود: فرصت های بیشتری برای همكاری در حوزه بین المللی، به خصوص همكاری با سازمان ملل متحد و نهادهای بین دولتی در منطقه و خارج از منطقه وجود دارد.

به گفته وی ، در این خصوص ما از نظارت مجمع عمومی سازمان ملل متحد حمایت می كنیم و این اقدام، پیش از هر چیز، موجب می شود این اتحادیه درعرصه بین الملل به رسمیت شناخته شود و در وهله دوم، اساسی برای مشاركت پایدار و استفاده از مشاوره در این نهادها خواهد بود.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش اظهار داشت: از آنجا كه انسان محور توسعه است، باید فضایی متناسب با محوریت انسان فراهم شود.

همچنین سیاست های كلان اقتصادی در نظر گرفته شود كه منجر به افزایش سرمایه گذاری و ارتقای منابع انسانی در كشورهای منطقه از جمله ایران می شود.

آخوندزاده افزود: متاسفانه بر خلاف انتظارات ما، جامعه بین الملل تمایل دارد كه به بخش های رقابتی غیرضروری تقسیم شود كه این امر تاثیر نامطلوبی بر تجارت آزاد و ورود همه كشورها به اقتصاد جهانی دارد.

وی گفت: بیشتر كشورهای منطقه ی ما، هنوز با مشكلاتی از جمله فقر شدید،بحران جهانی غذا و عدم امنیت غذایی، نرخ بالای بیكاری، بدهی خارجی كلان، كمبود كمك های مالی و تاثیرات منفی تغییرات آب و هوایی مواجه هستند.

معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: ما معتقدیم كه كشورهای منطقه باید برای مقابله با این چالش ها، همكاری و اقدامات فوری كنند. ما باید برنامه جامعی طراحی كنیم كه بر رفع فقر و بكارگیری و ارتقای فناوری های پیشرفته متمركز باشد.

وی افزود: باید به این واقعیت نیز توجه داشت كه اجبارهای اقتصادی همچون تحریم های چندجانبه علیه كشورهای منطقه ، قانون بین الملل را نقض كرده و آزادی تجارت و سرمایه گذاری را بطور جدی مورد تهدید قرار می دهد.

دوازدهمین نشست اتحادیه همكاری های كشورهای حاشیه اقیانوس هند به مدت پنج روز برگزار می شود و حدود 100 نفر در سطوح مختلف از 19 كشور عضو در آن شركت كردند.

اعضای اتحادیه همكاری منطقه ای حاشیه اقیانوس هند را كشورهای استرالیا، بنگلادش، هند، اندونزی، ایران، كنیا، ماداگاسكار، مالزی، موریس، موزامبیك، عمان، سیشل، سنگاپور، آفریقای جنوبی، سریلانكا، تانزانیا، تایلند، امارات و یمن تشكیل می دهند و امروز كشوركومور نیز به اعضای این اتحادیه اضافه شد.

این اتحادیه همچنین دارای پنج شریك گفت و گو از جمله چین، مصر، فرانسه، ژاپن و انگلیس است و سازمان گردشگری اقیانوس و گروه تحقیقاتی اقیانوس هند در نشست های آن به عنوان ناظر شركت می كنند.

آساق*2165** 589** 1917