عضو كميسيون اقتصادي مجلس: دريافت كنندگان ارز دولتي بايد نظارت شوند

تهران– عضو كميسيون اقتصادي مجلس و رييس كميته سرمايه گذاري و پايش اشتغال مجلس گفت: دستگاههاي دولتي بايد نظارت كامل در پبش، حين و پس از اختصاص ارز به واردكنندگان كالاهاي اساسي داشته و پس از پرداخت ارز آنها را به حال خود رها نكنند.

'ایرج ندیمی' روز پنجشنبه در بازدید از غرفه خبرگزاری جمهوری اسلامی در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاریها افزود: پس از پرداخت ارز به متقاضیان باید به ریز عملكردشان نظارت شده تا كالاهای اساسی مورد نیاز مردم وارد كشور شود.

رییس كمیسیون فراكسیون تعاون مجلس تاكید كرد: دخالت درباره خروج ارز ضروری بوده تا مشكلی كه اكنون پیش آمده بروز نكند چرا كه الان به 50 یا 60 قلم كالا ارز یكهزار و 200 تومانی پرداخت می شود و برخی در خارج از كشور با دو هزار تومان سود بیشتر آن را می فروشند.

عضو كمیسیون اقتصادی مجلس یادآورشد: تنها دستگاهی كه می تواند بر بازار ارز مدیریت كند دولت است.دولت بر امور اقتصادی و صنعتی اشراف دارد و نظارت نظامند بر این عرصه اساسی است.

رییس كمیته سرمایه گذاری و پایش اشتغال كمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: برای مثال قطعه ساز به ما می گفت ما قطعه می سازیم در حالی كه مشخص شد از چین وارد می كرد و همچنین لوازم خانگی و بهداشتی از چین وارد می شده یعنی از بازار كار ارزان آنجا استفاده می كرده است.

ندیمی ادامه داد: از آن طرف تحرك روانی از سوی رسانه های بیگانه نیز تاثیر دارد و مردم را ترغیب می كنند تا وارد بازار ارز شوند یعنی كسانی كه ارز می خواهند متقاضی واقعی ارز نیستند بلكه سوداگرانی هستند كه حتی خانه خود را فروخته و ارز می خرند تا مدتی نگه داتشه و گرانتر بفروشند.

وی تاكید كرد كه برای برون رفت از برخی چالش ها در حوزه ارز، باید متقاضیان واقعی شناسایی و ارز مرجع به آنها ارایه شود.

اجتمام(4)**1348**

سرخط اخبار اقتصاد