قطعات ماهواره آمريكايي ايستگاه فضايي بين المللي را تهديد مي كند

مسكو - رسانه هاي خبري روسيه از تهديد ايستگاه فضايي بين المللي به دليل نزديك شدن قطعات يك ماهواره از كار افتاده آمريكايي سرگردان در فضا خبر دادند.

به گزارش ایرنا، این رسانه ها از جمله خبرگزاری روسی 'اینترفاكس' روز چهارشنبه خاطرنشان كردند: شش قطعه از ماهواره آمریكایی 'ایریدیوم-33' در مدار زمین در حال نزدیك شدن به ایستگاه فضایی بین المللی است.

گزارش حاكی است: این مجموعه زباله های فضایی روز پنجشنبه از نزدیكی ایستگاه فضایی بین المللی عبور می كند و پیش بینی دقیق مسیر عبور این قطعات دشوار است.

دانشمندان فضایی روسی و آمریكایی تصمیم دارند روز پنجشنبه حوالی ساعت سه بعدازظهر به وقت مسكو با كمك فضاپیمای باری 'پروگرس.ام-16 ام' مسیر ایستگاه فضایی بین المللی را تغییر دهند.

بر اساس پیش بینی انجام شده متخصصان فضایی، نخستین زباله فضایی روز پنجشنبه ساعت 14 و چهار دقیقه به وقت مسكو و آخرین زباله ساعت 17 و 20 دقیقه به ایستگاه فضایی بین المللی نزدیك می شود.

ایستگاه فضایی بین المللی پژوهشگاه فضایی است كه در آن انواع آزمایش های علمی در شرایط فضا و بی وزنی انجام می گیرد.

در حال حاضر شش فضانورد در ایستگاه فضایی بین المللی مشغول انجام وظیفه هستند.

زباله های فضایی خطر جدی برای ایستگاه فضایی بین المللی محسوب می شوند.

روز 27 ماه ژوئن سال گذشته نیز یك زباله بزرگ فضایی بقدری به ایستگاه فضایی بین المللی نزدیك شده بود كه شش فضانورد ساكن این ایستگاه در دو كپسول سایوز پناه گرفتند و آماده بازگشت به زمین شدند.

فضانوردان پس از 20 دقیقه و عبور زباله از نزدیكی ایستگاه فضایی بین المللی و اعلام وضعیت سفید به سر كار خود بازگشتند.

به گزارش رسانه های خبری روسیه به نقل از گزارش شبكه تجسس فضایی وزارت دفاع آمریكا، در اطراف زمین در حال حاضر 19 هزار جرم بزرگتر از 10 سانتیمتر در حركت می باشند. این اجرام از ماهواره های از كار افتاده تا تكه های كوچك زباله های كیهانی را شامل می شوند

اروپام/2242**518**1080** 3404