۳۰ مهر ۱۳۹۱،‏ ۱۲:۴۱
کد خبر: 80380132
۰ نفر
خودكفايي كشور در توليد مرغ گوشتي و تخمگذار

تهران - مديركل پرورش و اصلاح نژاد طيور و زنبور عسل وزارت جهاد كشاورزي گفت: طي سالهاي اخير با اصلاح نژاد طيور بومي، كشور در زمينه توليد مرغ گوشتي و تخمگذار به خودكفايي رسيده است.

'رضا تركاشوند' روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، نژاد مرغ گوشتی آرین را بومی و پشتوانه كشور برشمرد و افزود: به دلیل وجود نژاد بومی آرین در كشور، دغدغه ای در زمینه تولید جوجه و میزان جوجه ریزی مرغ گوشتی وجود ندارد و ظرفیت سازی های لازم انجام شده است.

وی با تاكید براین كه در بخش تولید گوشت مرغ صنعتی فعالیت اصلاح نژادی صورت نمی گیرد اظهارداشت: همچنین برای تولید گوشت مرغ صنعتی از نژادهای برتر راس، كاب، آربركارز، هوبارد نیز استفاده می شود.

این مقام مسئول، با بیان این كه پرورش طیور بومی در ایران سابقه طولانی دارد گفت: تولید محصولات بومی از جمله گوشت مرغ، تخم مرغ و ماهی علاوه بر تامین نیاز خانوار، صرفه اقتصادی نیز دارد.

تركاشوند با بیان این كه پرورش طیور بومی در روستاها اقتصادی است و هزینه چندانی برای تولید كنندگان ندارد گقت: از دهه 60 تا 90 تولید اصلاح نژاد طیور بومی از جمله انواع مرغ بومی، بوقلمون، غاز و اردك انجام شده است.

این مقام مسئول اصلاح نژاد طیور بومی را از لحاظ اقتصادی یك انقلاب دانست و افزود: هم اكنون كشور ظرفیت تولید 45 میلیون مرغ بومی را دارد و طی سالهای اخیر جمعیت مرغان بومی از لحاظ كیفی و كمی افزایش یافته است.

وی اضافه كرد: مرغی كه پس از گذشت 6 ماه به تخم مرغ می رسید هم اكنون با اصلاح نژاد طیور بومی این مدت زمان به بین چهار تا پنج ماه رسیده كه برای روستاییان صرفه اقتصادی بالایی دارد.

وی همچنین نژاد مرغان بومی تخم گذار را های لاین، ال اس ال، بوونز، نیك چیك برشمرد و اظهاركرد: هم اكنون مرغ تخمگذار در شرایط رقابتی تولید و تامین می شود درخصوص تامین تولید مرغ تخمگذار كشور كمبودی وجود ندارد و پیش بینی های لازم دراین خصوص صورت گرفته است.

تركاشوند ادامه داد: هم اكنون با افزایش ظرفیت سازی، مرغ و تخم مرغ مورد نیاز كشور در داخل تامین می شود كه این ظرفیت سازی بیش از نیاز داخل است.

وی اضافه كرد: در سال 1333 با ورود مرغان اصلاح نژاد خارجی، بیماری هایی نظیر نیوكاسل تلفات سنگینی به جمعیت طیور بومی كشور وارد كرد كه عدم توجه به مرغداری های سنتی موجب شد جمعیت مرغان بومی در این سال ها كاهش قابل توجهی پیدا كنند.

وی تصریح كرد: به طوری كه در سال 1340 میزان تولید مرغ بومی 40 میلیون قطعه بود كه در سال 53 این میزان به 13 میلیون قطعه كاهش یافت.

تركاشوند تاكید كرد: با پیروزی انقلاب اسلامی رسیدگی به امور روستاییان و عمران روستاها سرلوحه فعالیت های سازمان جهاد سازندگی قرار گرفت.

مدیركل پرورش و اصلاح نژاد طیور، خودكفایی نسبی روستاییان از جهت تامین گوشت مرغ و تخم مرغ مورد نیاز، كمك به معیشت خانوار روستایی، ایجاد اشتغالزایی، افزایش توان تولیدی مرغان بومی، استفاده از پس مانده های غذایی موجود در روستاها را از اقدامات این سازمان برشمرد.

مدیركل پرورش و اصلاح نژاد طیور تاكید كرد: همچنین برای اقتصادی كردن پرورش مرغ بومی، مراكز پشتیبانی، تكثیر و ترویج طیور بومی اصلاح نژاد شده در سراسر كشور ایجاد شد.

وی اضافه كرد: در این راستا افزایش منطقی جمعیت مرغان بومی، بهبود صفات تولید، حفظ ذخایر پر ارزش ژنتیكی، بهبود روش های پرورش مرغ بومی در روستاها، بهبود تغذیه و درآمد روستاییان، اشتغالزایی غیرمستقیم و تبدیل ضایعات كشاورزی نیز تاثیر بسزایی در اقتصاد خانوارهای روستایی داشته است.

تركاشوند ادامه داد: طی سالهای 61 تا67 به تدریج مراكز پشتیبانی مرغ بومی توسط دولت در استانهای مازندران، فارس، اصفهان، آذربایجان غربی، یزد، خراسان رضوی و همچنین مراكز تكثیری (اصلاح نژادی) مرغ مادر بومی نیز توسط بخش دولتی و خصوصی در استانهای زنجان، همدان، خوزستان، مركزی، گیلان و كرمان و مراكز توزیع توسط بخش خصوصی ایجاد شد.

وی تصریح كرد: در این راستا برنامه اصلاح نژاد و تكثیر مرغان بومی توسط كمیته فنی طیور بومی تدوین و برای اجرا به تمامی استان های كشور ابلاغ شده كه افزایش راندمان تولید مرغان بومی را در پی داشته است.

مدیركل پرورش و اصلاح نژاد طیور گفت: فعالیت های اصلاح نژادی در كاهش سن بلوغ جنسی، افزایش طول عمر اقتصادی گله و افزایش وزن از لحاظ تولید گوشت و تخم مرغ تاثیر دارد.

تركاشوند تاكید كرد: هم اكنون در مراكز پشتیبانی همچون مازندران 19 نسل، فارس 18 نسل، آذربایجان غربی 14 نسل، اصفهان 13 نسل، ركورد گیری اصلاح نژادی صورت گرفته كه اطلاعات ارزشمندی از تولید و پتانسیل تولیدی مرغان بومی بدست آمده كه تمامی این گله ها دارای شجره هستند.

وی اجرای عملیات اصلاح نژادی و اهمیت حفظ ذخایر ژنتیكی كشور را مورد تاكید قرار داد و گفت: دولت به عنوان وظیفه حاكمیتی باید در حفظ و صیانت از این نوع سرمایه های ملی كوشا باشد.

مدیركل اصلاح نژاد طیور وزارت جهاد كشاورزی تصریح كرد: جمعیت طیور بومی از ابتدای طرح حدود 11 میلیون قطعه بوده كه در سال 90 به 45.3 میلیون قطعه رسیده است.

تركاشوند افزود: با اجرای عملیات اصلاح نژادی در كشور، 78.3 هزارتن تخم مرغ و 41.8 هزارتن گوشت مرغ تولید شده كه اجرای طرح از نظر اقتصادی مطلوب است.

اقتصام**9186**1319

سرخط اخبار اقتصاد