اجراي همزمان 80 درصد طرح هاي بيولوژيك آبخيزداري و مرتع طي سال جاري

تهران - معاون مناطق خشك ونيمه خشك سازمان جنگل ها،مراتع و آبخيزداري گفت: به دليل كمبود اعتبار بخش مرتع، امسال 80 درصد عمليات بيولوژيك آبخيزداري و مرتع داري به صورت همپوشاني اجرا مي شود.

'پرویز گرشاسبی' روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، وقفه بین تدوین و اجرای این طرح را از عمده مشكلات بخش مرتع دانست و اظهار داشت: طرح های مرتع داری به دلیل كمبود اعتبارات، در طولانی ترین مدت زمانی ممكن اجرایی می شوند كه در نظرداریم با ادغام معاونت آبخیزداری، مرتع و بیابان و كمك اعتبارات بیولوژیك آبخیزداری، عقب ماندگی اجرای طرح ها را جبران كنیم.

وی افزود: هم اكنون برای اجرای طرح مرتع داری سراسر كشور اعتباری حدود هشت میلیارد تومان در نظر گرفته شده، كه این میزان بودجه برای حفظ و توسعه مراتع كافی نیست.

وی ادامه داد: همچنین امسال مبلغ 20 میلیارد تومان برای اجرای طرح های بیولوژیك آبخیزداری اختصاص یافته كه امیدواریم با تجمیع این دو طرح و مشاركت مرتع داران، اجرای این دو بخش تسریع یابد.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها، به وجود 85 میلیون هكتار مرتع در كشور اشاره كرد و گفت: با این وجود، طرح مرتع داری برای حدود 30 میلیون هكتار تهیه و فقط در هفت میلیون هكتار اجرایی شده است.

گرشاسبی تصریح كرد: از مجموع 125 میلیون هكتار فرسایش خاكی، حدود 85 میلیون هكتار به مراتع مربوط می شود. به همین منظور امسال اجرای همزمان طرح های مرتع داری با طرح های بیولوژیك ابخیزداری به تمامی استان های كشور ابلاغ شده است تا با این روش از پراكنده كاری ها جلوگیری شود.

وی یادآور شد كه هم اكنون حدود 36 میلیون واحد دامی بیش از ظرفیت مراتع در كشور وجود دارد كه در جهت حفظ و صیانت از مراتع، باید تا 12 سال آینده تعداد واحدهای دامی كاهش یابد.

وی گفت: براساس ماده 14 قانون افزایش بهره وری، برنامه ساماندهی دام مازاد، تغییر معیشت دامداران، اقتصاد جایگزین خانوار و تولید علوفه دامی توسط دستگاه های مختلف نظیر سازمان امور عشایری، معاونت امور دام و دستگاه های تحقیقاتی تهیه شده است.

وی افزود: هم اكنون این طرح در ستاد وزارت جهاد كشاورزی در دست بررسی است و خوشبختانه اقدامات خوبی در زمینه حفط مراتع و كاهش دام صورت گرفته است.

اقتصام**9186 **1561

سرخط اخبار اقتصاد