مجسمه هاي شهري سواد بصري مردم را افزايش مي دهد

تهران - استاد دانشگاه بر اهميت نصب مجسمه هاي شهري در اماكن عمومي تاكيد كرد و گفت: مجسمه هاي شهري بر ارتقا نگاه هنري مردم و افزايش سطح سواد بصري آنها تاثير مهمي دارد.

'عباس اكبری' روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: بهترین نمایشگاه های هنری اغلب بازدیدكننده خاص دارند، اما نصب مجسمه در یك میدان، باعث می شود روزانه هزاران نفر از این اثر هنری بازدید كنند.

وی گفت: در واقع، به همان اندازه كه یك مجسمه زیبا می تواند در سواد بصری و هنری مردم تاثیرگذار باشد، بی كیفیت بودن یك مجسمه شهری نیز می تواند بر جمع كثیری از مخاطبان و شهروندان اثر بگذارد؛ از این رو مسوولان شهری باید تمام دقت خود را در استفاده از این آثار هنری در سطح شهر به كار ببندند.

این هنرمند و مدرس دانشگاه، به برگزاری چهارمین دوره سمپوزیوم مجسمه سازی اشاره كرد و گفت: ارزیابی من نسبت به سمپوزیوم مجسمه سازی از منظر هنری نیست كه شاید انتقاداتی به آن وارد باشد، از این رو سمپوزیوم را باید از زاویه عرصه ای برای رقابت، تلاش و كسب دانش مورد بررسی قرار داد.

اكبری، وجود بخش دانشجویی در سمپوزیوم چهارم را از جمله بخش های مفید این رقابت هنری توصیف كرد و ادامه داد: این امر نشان دهنده وجود نگاه آموزشی در این سمپوزیوم است كه می تواند هنرمندان مستعد و برجسته ای را برای ساخت مجسمه های شهری در آینده تربیت كند.

این هنرمند مجسمه ساز، درباره حضور هنرمندان بین المللی در این رقابت گفت: وقتی یك هنرمند جوان یا دانشجو می بیند كه هنرمندی از ایتالیا یا اسپانیا همپای او به خلق اثر مشغول است، این امر به وی انگیزه و شوق حركت می دهد.

اكبری، حضور بانوان مجسمه ساز در این سمپوزیوم را از جمله ویژگی های برجسته این دوره دانست و ادامه داد: اینكه هنرمندی از خارج از كشور آمده باشد، لزوما به معنی جایگاه برتر هنری وی نیست، زیرا در ایران هنرمندان زن و مرد با استعداد و موفقی داریم كه با كمی آموزش و تمرین می توانند جایگاه بسیاری خوبی در هنرمجسمه سازی دنیا كسب كنند.

به گفته وی، به خاطر آنكه رشته مجسمه سازی در ایران هنری جوان است و سابقه تدریس آ‌ن در دانشگاه چندان نیست، برگزاری رویدادهایی از این دست با وجود كاستی ها و ضعف ها، امری مهم و قابل قبول است.

این استاد دانشگاه، سمپوزیوم مجسمه سازی را نوعی سرمایه گذاری درازمدت در عرصه این هنر تجسمی دانست و گفت: از درون بذرهایی كه در این رویداد هنری كاشته می شود، در آینده استعدادهای درخشانی خواهد رویید.

چهارمین سمپوزیوم مجسمه سازی از 27 شهریور ماه تا 16 مهر ماه در باغ موزه قصر در حال برگزاری است.

فراهنگ ** 9173 ** 1071

سرخط اخبار فرهنگ