تامين نهاده ها، قيمت مناسب و حمايت دولت راهكارهاي مقابله با افزايش قيمت است

اراك- استاندار استان مركزي گفت: تامين نهاده ها، قيمت مناسب و حمايت همه جانبه دولت راهكارهاي مقابله با افزايش قيمت كالاهاي مورد احتياج مردم است.

به گزارش ایرنا، 'علی اكبر شعبانی فرد' عصر یكشنبه در نشست اعضای ستاد تنظیم بازار استان مركزی در اراك افزود: افزایش قیمت جهانی در تامین كالاهای مورد نیاز كشور اثرگذار بوده كه تعادل این روند نیازمند تدبیر و تلاش همه جانبه مسوولان است.

وی اظهار كرد: با عملیاتی كردن اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی می توان تحریم ها و فشارهای دشمنان را علیه كشور خنثی و بی اثر كرد كه راهكارهای آن باید توسط كارشناسان و اساتید مربوطه تبیین شود.

استاندار استان مركزی بیان كرد: استان ها باید نیازهای خود را در خصوص گندم، جو، ذرت و سویا پیش بینی كنند و برای تامین آن از بازارهای داخلی و خارجی از هم اكنون چاره اندیشی كرده تا از افزایش قیمت در این زمینه جلوگیری شود.

شعبانی فرد ادامه داد: استان مركزی به 120 هزار تن سویا و 140 هزار تن ذرت نیاز دارد كه باید در قالب كمیته ای با حضور اتحادیه ها، نماینده تولیدكنندگان دامی، جهاد كشاورزی، پشتیبانی امور دام، دامپزشكی و سازمان صنعت، معدن و تجارت در این زمینه اقدام شود.

وی یادآور شد: از هم اكنون باید كمیته برنامه ریزی با هدف تامین میوه و ذخیره سازی آن برای شب عید تشكیل شود تا با مدیریتی هوشمندانه بتوان از افزایش قیمت جلوگیری كرد.

استاندار استان مركزی تاكید كرد: همچنین این كمیته باید در زمینه تامین روغن، برنج و شكر مورد نیاز مردم برنامه ریزی و نحوه توزیع سه هزار و یكصد تن برنج خارجی را در سطح استان تعیین تكلیف كند.

شعبانی فرد بیان كرد: همچنین از سوم تیرماه تا 30 مرداد ماه امسال سه هزار و 106 تن گوشت مرغ و یك هزار و 406 تن شیر در استان مركزی توزیع شده است.

وی خواستار تشكیل این ستاد در هفته آینده با حضور فرمانداران شهرستان ها و بررسی وضعیت قیمت كالا و عملكرد آنان در راستای تامین نیازهای مردم شد و گفت: ستاد تسهیل استان نیز برای حمایت از دامداران و واحدهای مرغداری آماده است.

استاندار استان مركزی افزود: همچنین نظارت بر عملكرد واحدهای توزیع و صنفی كالاهای اساسی به مردم به صورت مستمر و با قوت و قدرت انجام شود.

شعبانی فرد اضافه كرد: افرادی كه خواستار دریافت ارز مرجع برای واردات كالا هستند باید گزارش عملكرد آنان به كمیته تنظیم بازار ارائه شده و تحت نظارت سازمان صنعت، معدت و تجارت عمل كنند.

در ادامه این نشست در زمینه وضعیت تولید و توزیع نیازهای مردم استان مركزی و كنترل بازار بحث و تبادل نظر شد.

517/507/ 1539