230 سند و عكس با موضوع دفاع مقدس در استان مركزي جمع آوري شده است

خمين- مديركل اداره حفظ آثار و ارزشهاي دفاع مقدس استان مركزي گفت: 230 سند و عكس شناسنامه دار از آثار دفاع مقدس در حوزه 'شهيد و شهادت' در اين استان جمع آوري شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا سرهنگ 'علی جلالی فراهانی' در جلسه شورای هماهنگی حفظ ارزشهای دفاع مقدس خمین افزود: از مجموع شش هزار و 200 پرونده شهید در استان مركزی، اطلاعات چهار هزار شهید به طور كامل و جامع گردآوری شده است.

وی گفت: بخش قابل توجهی از اسناد و مدارك در حوزه پشتیبانی جبهه و جنگ نیز شناسایی شد.

سرهنگ جلالی فراهانی بیان كرد: بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس با همكاری بنیاد شهید و امورایثارگران، سپاه، بسیج و نهادهای فرهنگی در راستای حفظ آثار شهدا و انتقال آن به نسل آینده نیز،كار جمع آوری آثار شهدا آغاز شده است.

وی با بیان اینكه عمده سربازان و رزمندگان در دوران دفاع مقدس از اقشار متوسط جامعه بوده اند، افزود: ما امروز با گردآوری آثار شهدا می توانیم به مسوولیت خویش در قبال این حماسه آفرینان عمل كنیم.

این مقام مسوول افزود: تاكنون در كشور 60 هزار سند از نحوه پشتیبانی از جنگ برای جلوگیری از تحریف این اسناد، كار تدوین آنها آغاز شده است.

معاون فرهنگی اداره كل فرهنگ و ارشاد استان مركزی همچنین در این آیین گفت: حضور اقشار مختلف مردم ایران در جنگ و آغاز تحولات زیربنایی در حوزه های مختلف از ویژگی های خاص دوران دفاع مقدس می باشد.

'بهرام سیه پوش' افزود: اقتدار و عظمت امروز كشور مرهون تلاش ها و زحمات ملت ایران اسلامی در دوران هشت سال دفاع مقدس است.

وی بیان كرد: براساس هماهنگی و همكاری با اداره كل حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس، در مدت یكسال باید آثار به جا مانده از شهدا و رزمندگان در قالب عكس، وصیت نامه، فیلم، خاطرات و دست نوشته ها به صورت مستند جمع آوری شود.

سیه پوش ادامه داد: برای مستندسازی زندگینامه یكهزار و 50 شهید، بازخوانی عملیات، تعداد رزمندگان اعزامی، پشتیبانی، خاطرات، تاریخ سیاسی- اجتماعی، جغرافیای وقایع دفاع مقدس در خمین، نقش اقشار و سازمانها، عكس، جنگ در آیینه مطبوعات و خمین در نگاه دیگران به صورت كتاب چاپ خواهد شد.

معاون فرماندار خمین همچنین در این نشست گفت: مهم ترین عامل در پیروزی ملت ایران در شكل گیری انقلاب اسلامی و نقش آفرینی رزمندگان در دوران دفاع مقدس، ایمان و اعتقاد به شهادت بود.

'مسلم محمدی' افزود: تدوین و انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل آینده از مهم ترین وظایف نهادهای مختلف بویژه مسوولان فرهنگی كشور است.

وی ادامه داد: برنامه های هفته دفاع مقدس باید بر انتقال صحیح روحیه ایثار و شهادت و تبیین نقش ایمان در پیروزی جنگ به نسل آینده كشور باشد.

شهرستان خمین یكهزار و 50 شهید، دو هزار و 500 جانباز و 80 آزاده دارد.ك/2

8122/545

سرخط اخبار استان‌ها