90 حلقه چاه نفت و گاز در نيمه نخست امسال حفاري و تكميل شد

اهواز- مديرعامل شركت ملي حفاري ايران گفت: 90 حلقه چاه نفت و گاز در مناطق نفت خيز خشكي و دريايي كشور در نيمه نخست امسال حفر و تكميل شد كه نسبت به مدت مشابه سال قبل هشت حلقه افزايش دارد.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا از روابط عمومی شركت ملی حفاری ایران ، 'حیدر بهمنی' با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تجلیل از مقام والای شهدا به ویژه یك هزار و 17 شهید صنعت نفت در دوران دفاع مقدس افزود: از این تعداد 46 حلقه توسعه ای توصیفی، دو حلقه اكتشافی و 42 حلقه تعمیری بوده است.

وی اظهار كرد: با تلاش شبانه روزی كاركنان این شركت در این مدت حفاری 14 حلقه چاه 300 روز زودتر از برنامه تعریف شده از سوی كارفرماها انجام شد.

بهمنی گفت: از ابتدای فروردین تا پایان شهریور، 15 حلقه چاه كه به طور عمده گازی هستند، در قالب پروژه های كلید در دست حفر و آماده بهره برداری شد.

مدیرعامل شركت ملی حفاری ایران در همین ارتباط به پروژه های حفاری در فازهای 17، 18 و 14 طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی و 13 در بخش خشكی میدان گازی كیش اشاره كرد و افزود: متراژ حفاری در پروژه های كلید در دست در دوره پیش گفته 81 هزار و 45 متر به ثبت شده است.

وی ادامه داد: در حفاری چاه های پروژه ای نیز چهار حلقه چاه به مدت 177 روز پیش از موعد در اختیار كارفرما قرار گرفت.

بهمنی مجموع متراژ حفاری در این مدت را 218 هزار و 141 متر عنوان و اظهار كرد: این رقم در مقایسه با شاخص برنامه 31 هزار و 913 متر رشد نشان می دهد.

مدیرعامل شركت ملی حفاری ایران ارایه خدمات فنی تخصصی و ویژه به شركت های نفتی و حفاری را یكی از توانمندی های این شركت در عرصه صنعت راهبردی حفاری برشمرد و گفت: در نیمه اول سال انجام سه هزار و 284 مورد خدمات فنی و 485 مورد خدمات ویژه محقق شد كه از آن جمله 23 هزار و 182 متر حفاری انحرافی ( افقی) و یك هزار و شش متر مغزه گیری از 37 حفره بوده است.

وی جابه جایی به موقع دستگاه های حفاری را یكی از عملیات مهم در شتاب بخشی به اجرای پروژه ها دانست و افزود: در 6 ماه گذشته 89 مورد جابه جایی دستگاه حفاری و هفت مورد دستگاه های حفاری دریایی داشتیم كه میانگین هر جابه جایی 10 روز گزارش شده است.

بهمنی راه اندازی دستگاه حفاری خشكی 71 فتح در روزهای اخیر و دستگاه حفاری 38 فتح در نیمه نخست سال را یادآور شد و توضیح داد: هم اكنون 73 دستگاه حفاری این شركت در مناطق خشكی و دریایی 10 استان نفتخیز كشور استقرار دارد و دستگاه های 72 و 73 فتح نیز در حال آماده سازی برای پیوستن به ناوگان حفاری شركت است.

ك/2 646/642

سرخط اخبار استان‌ها