مردمي بودن مهمترين ويژگي شعر شهريار است

اروميه - عضو هيات علمي زبان و ادبيات فارسي دانشگاه اروميه با گراميداشت ياد و خاطره شاعر بلند آوازه آذربايجان گفت: مردمي بودن مهمترين و اصلي ترين شاخصه شعر شهريار است .

دكتر محبوب طالعی روز یكشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: شعر شهریار برخاسته از بطن جامعه و دل مردم است.

وی اظهار داشت: اشعار این شاعر برجسته پیوندی عمیق با آموزه های دینی ،فرهنگ بومی و ارزشهای اسلامی دارد دربند بند اشعار او نمادهای بارز ارزشهای اسلامی مشاهده می شود .

معاون دانشگاه ارومیه اظهار كرد : شعر شهریار آیینه تمام نمای واقعیات جامعه است.

طالعی بابیان اینكه شعر شهریار از فطرت پاك انسانی نشات گرفته است گفت : مجموعه حیدربابای شهریار نمونه بارز این مدعاست این مجموعه انعكاس زیبای دوران كودكی ، پاكی و سادگی انسان های روستایی ایران اسلامی است.

عضو هیئت علمی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه ارومیه خاطرنشان كرد: شهریار حافظ قرآن بوده و بی شك هیچ شاعری هنوز نتوانسته به پای او برسد این شاعر گرانقدر اولین شاعری می باشد همپای حافظ قدم برداشته و دركنار او قرار گرفته است.

طالعی گفت: تمامی اشعار ، غزلیات و اشعار شهریار با ارزشهای قرآنی پیوند دارند و درهمه آنها می توان نشانه های ایمان ، تعهد و اخلاق را دید.

معاون دانشگاه ارومیه اظهار كرد: شهریار شاعری متعهد و صاحب سبكی بی نظیر است شعر او هم می خنداند و هم می گریاند اشك همراه اشعار اوست.

وی افزود: با خواندن اشعار او حزن و اندوه نیز آدمی را همراه و حقایق را بیان می كند و این امر نشان از عارف مسلك بودن شاعر می دهد و مشخص می سازد همانگونه كه با خواندن دعاهای مختلف غمی ناخواسته بسراغ آدمی می آید با خواندن اشعار شهریار نیز اشك در چشمان حلقه می زند و به تفسیر حقیقت ها می پردازد.

طالعی گفت: شهریار با منظومه بی نظیر خود توانست دوران كودكی را به زیباترین شكل به تصویر بكشد طوریكه تاكنون هیچ یك از شاعران به این موفقیت دست نیافته اند.

وی اضافه كرد: شعر شهریار با گذشت زمان صیقل می یابد و زیبا و زیباتر می شود

رئیس انجمن ادبی دفاع مقدس آذربایجان غربی با انتقاد از بی توجهی به جایگاه شایسته شخصیتی چون شهریار افزود: رسانه ملی با سهل انگاری و عملكرد ضعیف خود هرگز نتوانست چهره واقعی این شاعر بزرگ را به ملت ایران و جهان نشان دهد

وی با تاكید بر بازشناسی استاد شهریار ادامه داد: غفلت از گنجینه های ارزشمندی چون شهریار موجب از میان رفتن سرمایه های ادبی كشور می شود.

محمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار در شهریور ماه 1286 هجری شمسی در تبریز چشم به جهان گشود و در 27 شهریور 1367 دار فانی را وداع گفت و در مقبره الشعرای این شهر به خاك سپرده شد.

منظومه 'حیدر بابا' به زبان تركی آذری و دیوان اشعار فارسی از آثار ماندگار این شاعر بلند آوازه ایران است.

8135/583/ 1645