قرارگاه پدافند هوايي به ارتقاي سامانه هاي موشكي مي انديشد/ بدون سامانه اس300 نيز دفاع ما كامل است

تهران- فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص) ارتش جمهوري اسلامي ايران با تاكيد بر اين كه اين قرارگاه همواره به ارتقاي سامانه هاي موشكي مي انديشيد خاطرنشان كرد: بدون سامانه روسي 'اس300' نيز دفاع ما كامل است.

امیر سرتیپ ' فرزاد اسماعیلی ' در گفت‌ و گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا، با گرامی داشت دهم شهریور ماه سالروز ' پدافند هوایی' در خصوص بكارگیری سامانه‌های موشكی نوین در قرارگاه پدافند هوایی اظهارداشت: قرارگاه فقط به ورود سامانه‌های موشكی از صنعت دفاعی به ایستگاه‌ها و سایت‌های موشكی و خارج كردن سایت‌ها و سامانه‌های موشكی قبلی فكر نمی‌كند بلكه به ارتقای روزانه آنها فكر كرده و در این راستا گام بر می‌دارد.

امیر سرتیپ اسماعیلی خاطرنشان كرد: قرارگاه علاوه بر سامانه‌های موشكی كه در اختیار دارد، سامانه‌های جدیدی كه توسط صنعت به صورت بومی طراحی و برای ما تولید شده است را نیز در یگان‌های پدافندی بكار می‌گیرد.

وی تصریح كرد: قرارگاه پدافند هوایی چیزی از سامانه‌های موجود را از چرخه پدافند هوایی خارج نمی‌كند بلكه همواره به دنبال بهینه سازی و یا نوسازی این چرخه است.

این مقام ارشد نظامی كشورمان افزود: نوسازی آن است كه هرسال ما طبق اهداف و برنامه‌های تعیین شده، سامانه‌هایی را وارد شبكه پدافند هوایی یكپارچه كرده و استفاده می‌كنیم كه نمونه آن نیز سامانه پیشرفته برد متوسط مرصاد است.*** سامانه‌های موشكی مرصاد هر روز ارتقاء می‌یابد

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) ارتش اظهارداشت: قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) ارتش به دستاوردهای بزرگی در سامانه‌های موشكی دست یافته و سامانه‌ موشكی ' مرصاد ' از جمله این دستاوردها است كه روز به روز در حال پیشرفته تر شدن و ارتقا است.

امیر سرتیپ اسماعیلی توصیح داد: امروز سامانه موشكی مرصاد كه یكی از پیشرفته ترین نوع سامانه های موشكی ارتفاع متوسط است در اختیار قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) قرار دارد.

وی افزود: علاوه بر این، سامانه‌های موشكی ارتفاع متوسطی هم وجود دارد كه در اختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده و نیروی زمینی ارتش نیز سامانه‌های موشكی ارتفاع پست را در اختیار دارد.

امیر سرتیپ اسماعیلی یادآور شد: این سامانه‌ها نیز امروز ارتقاء یافته و در شبكه یكپارچه پدافند هوایی كشور و در كنترل عملیاتی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) ارتش قرار ‌گرفته است.*** سامانه موشكی بردبلند زمین به هوا ارتقا یافته است

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) با بیان این كه سامانه برد بلند زمین به هوای 'اس 200' یا 'سام 5' تنها سامانه موشكی بردبلند در اختیار این قرارگاه است گفت: این سامانه كه هم اینك فقط نام 'اس 200' را دارد، سامانه موشكی است كه دو تا سه مرحله ارتقا یافته است.

امیر سرتیپ اسماعیلی با بیان این كه قرارگاه به دنبال آن است كه با تجهیزات كاملا بومی با تهدیدات مقابله كند، گفت: قرارگاه بر این اساس انتظارات خود را در خصوص سامانه‌های موشكی مورد نیاز به مجموعه‌های دانشگاهی و صنعت تعریف كرده و آنها نیز با توجه به انتظارات و نوع ‌رویارویی با تهدیدات این سامانه‌ها را برای ما بهینه‌‌سازی و یا تولید می‌كنند.

وی خاطرنشان كرد: با توجه به شرایط و وضعیتی كه در كشور حاكم است نیازمند آن هستیم كه با صبر و حوصله جلو رویم تا بتوانیم ضمن رعایت صرفه جویی، كسب امنیت خوب در عرصه هوا و فضا، به سامانه خوبی دسترسی یابیم كه تولید آن صد در صد ایرانی باشد و حتی محتاج به یك قطعه گلوگاهی از خارج از كشور نباشیم.

** اجرای طرح جایگزین سامانه 'اس 300 ' روسی

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) در ادامه به موضوع عمل نكردن طرف روسی در واگذاری سامانه موشكی 'اس300' به كشورمان اشاره كرد و گفت: در موضوع اس300 یك طرف روسیه به عنوان كشور فروشنده و در طرف دیگر جمهوری اسلامی ایران به عنوان كشور خریدار این سامانه مطرح است.

امیر سرتیپ اسماعیلی یادآورشد: روسیه متعهد شده بود كه در قبال دریافت مبالغی این قرارداد را اجرا كند اما این كشور به تعهدات خود عمل نكرد و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم اینك در حال پیگیری این موضوع است.

وی با بیان این كه در بحث تاكتیكی وعملیاتی، تمام سامانه‌های پدافند هوایی اعم از دیده‌بان، رادار، شنود، توپخانه بدون رادار و یا با رادار و سامانه‌های موشكی و یا هواپیماهای طرح پدافندی اگر در كنار هم باشند، یك سامانه دفاع منسجم خواهند داشت، خاطرنشان كرد: این گونه نیست كه اگر سامانه موشكی اس 300 نداشته باشیم، دفاع ما ناقص است.*** جایگاه پهپادها در پدافند هوایی

امیر سرتیپ اسماعیلی درادامه با تاكید بر جایگاه پهپادها در دفاع از مرزهای هوایی كشور گفت: پهپاد یك سامانه راداری دور برد، با پیچیدگی خاص خود است و وقتی خلبان در آن دخالتی نداشته باشد، بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها و نقطه نظرها بایستی از ایستگاه زمینی برای آن تصمیم سازی شود كه بدین ترتیب روند كار تا حدی با پیچیدگی‌ شدیدتر و با شرایط خاص خود روبرو می شود.

وی ادامه داد: قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) سعی می‌كند در خصوص پهپادها از تجربیات سایر نیروهای مسلح نظیرسپاه پاسداران انقلاب اسلامی و یا صنعت دفاعی كه به نقاط مثبت بسیار خوبی در این زمینه دست یافته‌اند،استفاده كند.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) افزود: با این حال برای داشتن لایه‌های پنهانی در بخش هدف و یا اطلاعات و شناسایی نیازمند آن بودیم كه آنچه را كه در صحنه نبرد از پهپادها انتظار داریم، صحنه سازی و صحنه بحران را ایجاد كنیم و به عنوان لایه‌های پنهان ما باشد كه از قبل تعیین شده نباشد.*** تیم تحقیقاتی پهپاد در قرارگاه پدافند هوایی فعال شد

امیر سرتیپ اسماعیلی افزود: بر این اساس تیمی به عنوان ' تیم تحقیقاتی پهپاد ' در قرارگاه پدافند هوایی ایجاد شد و انتظار داریم كه این تیم نه در بحث تولید بلكه در زمینه طراحی و ساخت نمونه اولیه پهپادها فعالیت كند.

وی افزود: الحمدالله در این عرصه به نقاط مثبتی هم دست یافته‌ایم كه طرح آن را برای تولید و انبوه سازی به صنعت دفاعی كشور و صنایع هوایی ارایه می‌كنیم.*** جایگاه پدافند هوایی در بین نیروهای مسلح

امیر سرتیپ اسماعیلی به جایگاه كنونی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) در میان نیروهای مسلح اشاره كرد و گفت: ما روی یك پله از پله‌های پدافند هوایی هستیم و مهم نیست كه چندمین پله باشد اما وقتی به پشت سر نگاه می‌كنیم صدها پله مشاهده می كنیم كه‌ این پله‌ها تجربیات، زجرها و خون دل‌هایی است كه پیشكسوتان دفاع هوایی چه در زمینه سامانه‌ها و یا نیروی انسانی خورده اند و ما امروز بر روی این پله ایستاده ایم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) خاطرنشان كرد: وقتی كه به جلو هم نگاه می‌كنیم بازهم صدها پله‌ای را می‌بینیم كه نشان می دهد ما هنوز كارهای زیادی پیش رو دارد.*** مقام معظم رهبری فرمودند پدافند در خط مقدم دفاع است

وی با اشاره به بیانات فرمانده معظم كل قوا مبنی بر این كه پدافند هوایی در خط مقدم دفاع قرار دارد گفت: قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) با تعریف همین ماموریت كه در اولویت اول صحنه‌های نبرد قرار دارد، جایگاه خود را یافته است.

امیر سرتیپ اسماعیلی ادامه داد: وقتی تمام سامانه‌های پدافند هوایی در كنترل عملیاتی و در شبكه یكپارچه پدافند هوایی كشور كه متولی آن قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) ارتش است قرار می‌گیرد، این جایگاه نیرویی و قرارگاهی پدافند هوایی را از بعد تصمیم سازی و تصمیم گیری مشخص می كند.

وی با بیان این كه همه نیروهای مسلح پذیرفته اند كه درصحنه‌های نبرد هوایی هیچ نیرویی حق مداخله و یا حق نظر ندارد اضافه كرد: نیروهای مسلح این موضوع را به عنوان وحدت فرماندهی به قرارگاه پدافند هوایی موكول كرده اند برای این كه دستور ستادكل و فرمانده معظم كل قوا نیز بر همین موضوع متمركز است.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) افزود: امروز ماموریت پدافند هوایی حفظ و صیانت از حیثیت و شرف ملت شریف ایران در برابر تهاجمات اولیه دشمنان كه به شكل هوایی است.

امیر سرتیپ اسماعیلی یادآور شد: وقتی این ماموریت تفهیم شود، قرارگاه پدافند هوایی نیاز به نیروهای مخلص، متعهد و دلسوز دارد.

وی ادامه داد: با توجه به این كه قرارگاه هیچ گسترشی در كنارشهرها ندارد و تمامی گسترش‌ها و استقرارهای آن در ارتفاعات صعب العبور و یا دره‌هاست، فردی كه در چنین مناطقی خدمت می‌كند از اخلاص بالایی برخوردار است .

امیر سرتیپ اسماعیلی گفت: وقتی پدافند هوایی از آفند تفكیك شد، نخستین ایدئولوژی آن بود كه در صحنه‌های نبرد احتمالی و رویارویی با هر نوع تهدیدات هوایی احتمالی اولین یگانی كه در نوك پیكان قرار دارد، پدافند هوایی است.

وی افزود: پدافند هوایی نمی‌تواند سكون و سكوت داشته باشد و هرلحظه باید خود را با تهدیدات روز دنیا هماهنگ و منطبق كند و به روز باشد.

این مقام ارشد نظامی كشورمان در ادامه به مقایسه جایگاه كنونی پدافند هوایی با بیش از سه دهه قبل پرداخت و گفت: با توجه به این كه تهدیدات امروز تغییر كرده است، از نظر تاكتیكی نمی‌توان پدافند امروز را با سه دهه قبل مقایسه كرد و اصلا مقایسه خوبی هم نخواهد بود.

امیر سرتیپ اسماعیلی افزود: در سه دهه قبل، نوع عملیات و رزم‌، از نوع رزم‌های صحنه‌ای بود و پدافند هم بایستی از نوع صحنه‌ای می‌شد یعنی آنچه كه در صحنه باید جواب دهد و دفاع كند.*** تهدیدات امروز یكسویه نیست

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) با بیان این كه امروز تهدیدات صحنه‌ای‌ و یكسویه نیستند و نمی‌توانیم بگوییم كه از غرب و یا شرق كشور تهدید می‌شویم، گفت:امروز تهدیدات، همه سویه و به صورت 360 درجه‌ای هستند.

امیر سرتیپ اسماعیلی توضیح داد: جمهوری اسلامی ایران برغم آن كه با همه كشورها دارای روابط دوستانه‌ای است، اما پدافند هوایی به این فكر می‌كند كه باید در 360 درجه كشور دفاع كند و بر این اساس نوع مواجه ما با سه دهه قبل بویژه در زمینه تاكتیك و دیدگاه رزمی، كاملا متفاوت است.***پدافند هوایی در دوران دفاع بیش از 400 جنگنده دشمن را سرنگون كرد

امیر سرتیپ اسماعیلی به نقش پدافند هوایی در دفاع مقدس اشاره كرد و افزود:

پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران كه در دوران دفاع مقدس بخشی از نیروی هوایی محسوب می شد با همان امكانات موجود خود توانست با انهدام بیش از 400 فروند انواع هواپیماهای جنگنده دشمن متجاوز به كشور ثابت كند كه سربلند و پیروز میدان است.

وی به مقایسه تجهیزات و سامانه‌های بیش از سه دهه قبل با تجهیزات كنونی این قرارگاه اشاره كرد و اظهارداشت: تجهیزاتی كه در سه دهه قبل در ایران وجود داشت، تجهیزاتی بود كه عمدتا از كشورهای خارج وارد شده و استفاده می‌شدند.

امیر سرتیپ اسماعیلی با یادآوری این كه جنگ تحمیلی این مجال و فرصت را نمی‌داد كه این سامانه‌ها بهنیه سازی شوند، افزود: تنها كاری كه نفرات سه دهه قبل می‌كردند حفظ وضع موجود بود تا بتوانند در برابر تهدیدی مثل جنگ تحمیلی موفق و سربلند باشند.*** فناوری‌های نوین پدافند هوایی متناسب با تهدیدات نوین طراحی شده‌اند

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) افزود: امروز با توجه به تهدیدات نوین دنیا، تحقیقات و نوآوری ما متفاوت شده و باید همواره خودمان را برای تهدیدات پنج الی 10 سال آینده آماده كنیم نه برای تهدیدات امروز.

امیر سرتیپ اسماعیلی تاكید كرد: اگر وقت خود را صرف مقابله با تهدیدات امروز كنیم در حقیقت محكوم به غافلگیری هستیم.*** در زمینه تامین نیروی انسانی قرارگاه مشكلی ندارد

امیر سرتیپ اسماعیلی در ادامه به روند تامین نیروی انسانی مورد نیاز قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) ارتش نیز اشاره كرد و گفت: قرارگاه پدافند هوایی دراین زمینه مشكلی ندارد زیرا از سال گذشته تاكنون پیشرفت‌های بسیار خوبی از جمله جا نمایی مركز آموزش درجه داری قرارگاه و مصوب شدن آن را دارد.

وی یادآور شد: دانشگاه ویژه قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) در تهران بزرگ نیز برای آموزش نیروی انسانی متخصص و متعهد كه پیش از این به صورت مشترك در نیروی هوایی ارتش انجام می‌شد، راه اندازی شده است.

امیرسرتیپ اسماعیلی، اظهارداشت: هم اینك مكان ایجاد دانشگاه مصوب شده و كارهای اجرایی آن دنبال می‌شود كه انتظار داریم از سال آینده خودمان به طور مستقیم دانشجوی مورد نیاز را پذیرش كنیم.

سیام**1478

سرخط اخبار سیاست