ايران با برگزاري اجلاس عدم تعهد نبض دنياي ديپلماسي را بدست گرفت

تهران – خانم 'پيلار برنال' خبرنگار اسپانيايي و كارشناس مسائل خاورميانه گفت كه ايران با برگزاري موفق شانزدهمين اجلاس جنبش عدم تعهد در تهران، 'نبض دنياي ديپلماسي' را بدست گرفته است.

وی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مادرید افزود: از دیدگاه من، نفس برگزاری نشست سران جنبش عدم تعهد در تهران یك موفقیت دیپلماتیك بی سابقه برای ایران است، زیرا در حالی كه محور اسراییل – امریكا به صراحت نشست تهران را تحریم كرده بودند، تهران موفق شد ده ها تن از سران كشورها و دولت ها، نمایندگان 120 كشور عضو جنبش و بیش از 20 ناظر را گردهم بیاورد.

وی افزود: این یك امتیاز بزرگ برای جمهوری اسلامی است كه توانست اراده خود را به پیش ببرد و نبض دنیای دیپلماسی را بدست گیرد.

خبرنگار شبكه تلویزیونی 'تله سینكو' اسپانیا تصریح كرد:حضور 'بان كی مون'دبیركل سازمان ملل در پایتخت ایران نیز با وجود فشارهای واشنگتن و تل آویو ، نشانه دیگری از قدرت جنبش و به رسمیت شناختن نفوذ و تاثیر ایران در صحنه بین المللی است.

وی گفت: همچنین نمی توان اهمیت حضور 'محمد مرسی' رییس جمهوری تازه انتخاب شده مصر را در اجلاس تهران نادیده گرفت كه با شركت در نشست تهران، به 30 سال قطع روابط دیپلماتیك كشورش با ایران پایان داد.

برنال افزود: همچنین نشست تهران تحریم مستقیمی را كه از سوی بخش بزرگی از كشور های غربی علیه ایران به بهانه برنامه هسته ای اش اعمال شده است، زیر سوال برد و تهران را به مدت چند روز به كانون گفت وگو تبدیل كرد.

به عقیده وی، نشست تهران همچنین می تواند با توجه به وضعیت متشنج كنونی بین المللی ه، زمینه تشكیل یك مجمع را برای بحث در باره مدل جایگزینی كه صدای كشورهای نوظهور باشد، فراهم سازد زیرا این كشورها معماران واقعی احیای اقتصاد جهانی به شمار می روند.

این خبرنگار اسپانیایی تصریح كرد: شركت كنندگان در اجلاس تهران باید از این فرصت برای بررسی ریشه های درگیری و اختلافات خود بهره برده و از ظرفیت گفت وگو برای درك مسائل پیچیده ای همچون وضعیت سوریه كه در حال فروغلتیدن در یك جنگ داخلی است یا كمك به روند بازسازی سیاسی و اجتماعی مصر و تونس استفاده كنند.

وی گفت: اگرچه جنبش غیرمتعهدها نیم قرن پیش بر دو اصل بنیادین 'عدم دخالت در امور داخلی كشورها و همزیستی مسالمت آمیز ' بنیان نهاده شد، اما وضعیت سوریه و خطراتی كه گسترش درگیری آن به دیگر كشورهای همجوار در پی دارد، ایجاب می كند این جنبش راه حلی موثر برای آن پیدا كند.

برنال افزود: به نظر من، ایران باید از فرصت رهبری جنبش عدم تعهد استفاده كند و از طریق آن برای حل بحران سوریه راهی بجوید. در این میان، موقعیت ایران در دسترسی انحصاری به سران دمشق می تواند به دستیابی راه حلی موثر و دیپلماتیك در بحران سوریه كمك كند.

وی پیش بینی كرد دیپلماسی ایران با استفاده از حمایتی كه از طریق مشاركت بان كی مون در نشست تهران بدست آورده و نیز، انتصاب اخضر ابراهیمی به عنوان نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه موضع انعطاف پذیرتری برای حل بحران این كشور خواهد داشت و راهی را كه به نفع كشورهای منطقه و خود سوریه باشد، پیدا خواهد كرد.

خبرنگار اسپانیایی همچنین از اینكه مساله فلسطین اكنون از مهمترین مشكل به آخر فهرست مسائل جامعه بین المللی منتقل شده است، ابراز تاسف كرد و گفت كه امیدوار است با نشست تهران، این موضوع جدی تر در جهان مطرح شود.

وی افزود: دولت باراك اوباما نیز بر خلاف ذهنیتی كه در اوایل كار خود برای حل مساله فلسطین ایجاد كرد، خود را در برابر درخواست های مشروع بین المللی مردم فلسطین به تجاهل زده و آشكارا از طرف اسراییلی حمایت می كند.

خبرنگار اسپانیایی تصریح كرد: ریاست ایران بر جنبش عدم تعهد باید كمك كند تا فلسطین در تقویم كاری بین المللی گنجانده شده و ایجاد یك دولت واقعی فلسطینی در اولویت قرار گیرد.

برنال در باره پیشنهاد رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر همه پرسی برای تعیین سرنوشت فلسطین گفت: (رژیم) اشغالگری مانند اسراییل با حمایت امریكا هرگز اراده ای برای برگزاری این همه پرسی از خود نشان نخواهد داد حتی اگر این همه پرسی با مشاركت خود اسراییلی ها برگزار شود، زیرا وزن جمعیتی فلسطینی ها، عربهای اسراییلی و پناهندگان بر توازن رفراندوم به نفع آنها نخواهد چرخید.

این خبرنگار اسپانیایی تصریح كرد: با وجود همه اینها، اگر روزی برسد كه طرح آرمانی موردنظر ایران، پذیرفته و چنین رای گیری ای انجام شود، نفس این مساله یك پیروزی نمادین برای فلسطین خواهد بود و جان تازه ای به حركت مردم آن خواهد داد.

خانم برنال گفت: به نظر می رسد سخنان آیت الله خامنه ای در نشست عدم تعهد، برخاسته از یك حس مشترك در وجدان بشری است كه می خواهد امریكا را از پیامدهای نامطلوب حمایت بی دریغ سالیان دراز خود از اسراییل آگاه كند و در ائتلاف آنها، شكاف بیندازد.

او در باره ظرفیتهای جنبش عدم تعهد برای حل مشكلات جهان اظهارداشت: جنبش عدم تعهد، واجد بالاترین وزن و اهمیت است چراكه این جنبش در جریان جنگ سرد و در یك دنیای دو قطبی به عنوان یك مدل جایگزین قدرت و گفت وگو بروز یافت.

این كارشناس اسپانیایی افزود: اگرچه با وجود تغییر نظم بین المللی، جنبش عدم تعهد توانسته است در طول دو دهه اخیر كشورهای بیشتری را جذب كند، اما این وضعیت به نوبه خود موجب بروز مشكلاتی بر سر اجماع در آن شده است.

اكنون این جنبش به قطاری می ماند كه دارای واگن های متفاوتی است و هر یك از آنها با سرعت خود پیش می رود. به این ترتیب، رسیدن آن با یك وضعیت خوب به ایستگاه كار پیچیده و مشكلی است چون برخی از آنها در طول مسیر با هم برخورد می كنند ، برخی عقب می مانند و برخی هم پیش می روند.

این خبرنگار اسپانیایی تصریح كرد: جنبش عدم تعهد كه 55 درصد جمعیت جهان را نمایندگی می كند، ظرفیت آشكاری برای به حركت درآوردن اقتصاد جهانی دارد.

وی گفت:جنبش عدم تعهد، سازمانی با اصولی آرمانی است و ایران در مدت سه سال ریاست این جنبش باید با مدیریتی فراملی و با نگاهی آینده نگر اجازه ندهد كه این فرصت رهبری از دست برود و از آن برای ایجاد تحول در سازمان ملل و تمرین دموكراسی در آن استفاده كند.

برنال افزود: ایران باید از این جبهه قدرتمند برای اصلاح ساختار سازمان ملل استفاده كند و خواست تاریخی غیرمتعهدها را برای تاثیرگذاری در شورای امنیت به منصه ظهور برساند.

به عقیده وی، تغییرات برگشت ناپذیر جهان عرب در یكسال اخیر نیز كه با تحویل بهارهای عربی مختلفی همراه بوده است، می تواند نفس تازه ای به روح جنبش عدم تعهد بدمد و همانطور كه این جنبش در بسیاری دوره ها دوباره متولد شده، بار دیگر توان خویش را در یك دنیای در حال تحول بازیابد.

* Pilar Bernal

اروپام 1324 ** 1551 ** 1917

سرخط اخبار جهان