هشدار سونامي براي منطقه آسيا و اقيانوسيه لغو شد

كوالالامپور- مركز هشدارهاي سونامي آسيا و اقيانوسيه دو ساعت پس از وقوع زمين لرزه 6/7 ريشتري عصر جمعه در شرق فيليپين، هشدار احتمال بروز سونامي براي شماري از كشورهاي اين منطقه را لغو كرد.

به گزارش شامگاه جمعه ایرنا به نقل از شبكه خبر آسیا، این هشدار سونامی كه متعاقب وقوع زمین لرزه 7.6 ریشتری در شرق فیلیپین صادر شده بود، ابتدا كشورهای ژاپن، تایوان، اندونزی، فیلیپین و شماری از جزیره های منطقه اقیانوسیه را در برمی گرفت كه همگی لغو شدند.

هشدار سونامی موجب وحشت در میان ساكنان سواحل شرقی فیلیپین كه به علت قطع وسیع برق در تاریكی بسر می برند، شده بود.

یكی از مقامات محلی فیلیپین اعلام كرد كه صدها خانوار با ترك منازل خود و فرار به مناطق بالادست و مرتفع، تلاش كرده اند تا از بروز عوارض احتمالی وقوع سونامی پیشگیری كنند و حتی شماری از آنان برخی وسایل شخصی و نیازهای اولیه خود را نیز با خود به مناطق امن منتقل كرده اند.

مقامات فیلیپینی اعلام كردند كه این زلزله مناطق گسترده ای از شرق این كشور را به لرزه درآورده اما تاكنون گزارش دقیقی از خسارات مالی و جانی احتمالی این زلزله دریافت نشده است.

بنا به این گزارش، قدرت این زلزله به حدی بوده كه ساكنان شمال و جنوب فیلیپین نیز این زمین لرزه را احساس كرده اند.

'پائولا دازا' فرماندار استان شمالی 'سامار' یكی از نزدیكترین مناطق به محل زلزله گفت كه خسارات قابل توجهی به زیرساخت های منطقه وارد شده به طوری كه جاده ها دچار ترك خوردگی شده و شماری از پلهای این مسیر نیز آسیب فراوان دیده و كار امدادرسانی به مناطق زلزله زده را بسیار دشوار ساخته است.

ساكنان مناطق زلزله زده اعلام كرده اند كه در طول دهه های اخیر برای نخستین بار چنین زلزله قدرتمندی را در این كشور تجربه كرده اند و شدت لرزه های آن به حدی بوده كه بسیاری از وسایل منازل به طور محسوسی جابجا شده اند.

مركز زمین شناسی آمریكا در گزارش اولیه خود قدرت زمین لرزه عصر جمعه فیلیپین را 7.9 ریشتر اعلام كرده بود كه بعدا آن را به 7.6 ریشتر اصلاح كرد.

این مركز زمین شناسی همچنین خبر داده بود كه زلزله امروز در عمق 34 كیلومتری زمین و در 139 كیلومتری شرق شهر 'سولانگان' رخ داده است.

آساق**335**1504 ** 1917

سرخط اخبار جهان