جنبش غيرمتعهدها ظرفيتي براي پيشبرد صلح و برادري در جهان است

تهران - رييس‌جمهوري با اظهار اميدواري نسبت به اينكه در دوره جديد جنبش عدم تعهد اقدامات مؤثر و سازنده‌اي به نفع كشورهاي عضو صورت گيرد، گفت: اين جنبش ظرفيتي براي پيشبرد صلح و برادري در دنيا است.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، محمود احمدی‌نژاد صبح امروز (جمعه) در حاشیه آخرین روز از شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد در دیدار 'عمر البشیر' رییس‌جمهوری سودان روابط تهران - خارطوم را ویژه و رو به گسترش توصیف كرد و اظهار داشت: روابط دو كشور مبتنی بر عقیده و برادری اسلامی است و اگر چه در سطح مطلوبی جریان دارد اما همچنان ظرفیت‌های زیادی در دو كشور وجود دارد كه مورد استفاده قرار نگرفته است.

رییس‌جمهوری با اظهار امیدواری برای تعمیق و تحكیم هر چه بیشتر روابط ایران و سودان اظهار داشت: روابط دوجانبه با سرعت خوبی رو به گسترش است و باید از هر فرصتی از جمله ظرفیتی كه در حاشیه نشست‌های این چنینی مثل اجلاس جنبش عدم تعهد پیش می‌آید برای برگزاری جلسات دیدار و گفت و گو در راستای ارتقاء سطح روابط نهایت استفاده را ببریم.

'عمر البشیر' رییس‌جمهوری سودان نیز در این دیدار با ابراز خوشحالی از شركت در اجلاس مهم جنبش عدم تعهد گفت: میهمان‌نوازی گرم از شركت‌كنندگان در اجلاس باعث ارتقا سطح برگزاری آن و حركت سریع‌تر بسوی تحقق اهداف این جنبش شده است.

رییس‌جمهوری سودان با اعلام آمادگی و اشتیاق كشورش برای گسترش همكاری‌ها و روابط با ایران در عرصه‌های مختلف اظهار داشت: باور ما این است كه روابط و همكاری‌های دوجانبه باید همه‌ روزه گسترش یابد، چرا كه علاوه بر آنكه دو كشور منافع و دشمنان واحدی دارند كه این همگرایی آنان را اقتضا می‌كند هیچ محدودیتی در مسیر ارتقا سطح روابط وجود ندارد.

وی با اشاره به شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی و تحولات آن تصریح كرد: این شرایط، تعمیق همكاری‌های ایران و سودان را ضرورت بخشیده و با توجه به اراده سیاسی موجود نزد سران دو كشور به دورنمای روابط تهران - خارطوم بسیار خوش‌بین هستم.

سیام**7378**1572

سرخط اخبار سیاست