تهران - يك پژوهشگر علوم سياسي و روابط بين الملل گفت: تحريف اخبار ايران در رسانه هاي غربي، سياستي ديكته شده از سوي استكبار جهاني است تا با شكل دهي افكار عمومي جهان، بقاي خود را در خاورميانه تضمين كند.

دكتر 'رضا سیمبر' در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا با اشاره به اینكه نظام سلطه به رهبری آمریكا تلاش دارد در دو بخش نظامی و رسانه ای بر جهان تسلط داشته باشد، گفت جنگ نرم بخش بارزی از برنامه سلطه رسانه ای این تلاش است.

وی گفت: آمریكایی ها اعتقاد دارند كه اگر بتوانند افكار عمومی دنیا را با خود همراه كنند بهتر می توانند اهداف سلطه گرانه خود را پیش ببرند و در این راه رسانه را به عنوان یكی از پارامترهای قدرتی در نظر می گیرند.

این پژوهشگر خاطرنشان كرد: مردم ایران با انقلاب اسلامی خود، سیاست های سلطه جویانه آمریكا را رد كردند و در این سه دهه نیز ایده های خود چون حمایت از فلسطین و مبارزه با اسراییل را شجاعانه مطرح و در مقابل مستكبران ایستاده اند این درحالی است كه رهبران برخی از كشورها بدلیل حفظ منافع فردی با وجود این كه مخالف سیاست های آمریكا هستند، حاضر به اعلام چنین مخالفتی نیستند.

وی با اشاره به اینكه ایده انقلاب اسلامی از آغاز متعلق به كل جهان اسلام و كشورهای مستضعف بوده و محدود به ایران نیست، اظهار داشت: جنبش غیرمتعهدها بستری بسیار مناسب برای گفت و گو و تبادل نظر با كشورهای مسلمان و غیرمسلمان است و ایران با بهره گیری از ریاست سه ساله خود بر این جنبش می تواند ضمن كمك به پیشبرد اهداف جنبش، رابطه خود را با سایر كشورها نیز گسترش دهد.

استاد كامل علوم سیاسی و روابط بین الملل در دانشگاه گیلان ادامه داد: حمایت ایران از لبنان و فلسطین برای آمریكا و غرب ناگوار است و چون حاضر نیستند نقش ژئوپولتیك ایران در منطقه را بپذیرند با دامن زدن به حوادث سوریه قصد دارند با ایران رقابت كنند.

وی گفت: یكی از مولفه های مورد نظر جمهوری اسلامی در اجلاس تهران، مولفه اقتصادی است و تلاش می كند با ایجاد همگرایی تازه در میان اعضا، از همه ظرفیت ها و ساختارها از جمله NGO ها و اتحادیه های اقتصادی و سایر سازمان های غیردولتی بهره جوید و در این خصوص فقط به دولت ها بسنده نكند.

دكتر سیمبر ادامه داد: متاسفانه اكنون نظام ناعادلانه ای در جهان حكمفرماست و همواره كشورهای فقیر ، فقیر تر و كشورهای ثروتمند ، ثروتمند تر می شوند كه تجمع 'وال استریت' جلوه ای از اعتراضات مردم به این نظام ناعادلانه است كه باید این موضوع در اجلاس عدم تعهد مطرح شود.

این پژوهشگر علوم سیاسی و روابط بین الملل تاثیر بیداری اسلامی در ساختار جنبش غیرمتعهدها را یادآور شد و گفت: كشورهای اسلامی بخش عمده ای از جنبش را تشكیل می دهند و این موضوع را باید به فال نیك گرفت و امیدوار بود تا از این طریق تحولات خوب و موثری در منطقه ایجاد شود.

وی گفت: آمریكا بر این باور است كه با نشان دادن چراغ سبز به كشورها برای تغییر در حكومت ها از بیداری اسلامی بنفع خود بهره ببرد و الگوهای خود را در خاورمیانه تحمیل كند اما در این كار ناكام خواهد بود.

7279 ** 380 **1446

سرخط اخبار جهان