جنبش غيرمتعهدها نبايد در برابر بي عدالتي ها خنثي عمل كند

تهران- نخست وزير نپال گفت: استقرار صلح و برابري از اهداف اصلي جنبش غيرمتعهدها است و از اين رو نبايد نسبت به بي عدالتي هاي موجود در جهان خنثي عمل كند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، 'بابورام باتارای' روز جمعه در دومین روز از نشست سران جنبش غیرمتعهدها در سخنانی اظهار داشت: نپال به اصول این جنبش اعتقاد دارد و این اصول را در قانون اساسی خود گنجانده است.

وی، پیشرفت همه ملت های جهان را از دیگر اهداف جنبش غیرمتعهدها عنوان كرد و یادآور شد: ما باید به نیازهای ملت ها پاسخ بدهیم و درمقابل استعمار و فشارهای برخی كشورهای غربی، ایستادگی كنیم.

نخست وزیر نپال خاطرنشان كرد: هم اكنون جهان از یك نابرابری سیستماتیك رنج می برد و نزاع ها و جنگ های زیادی در جهان در جریان است كه بحران های اقتصادی، انرژی و تغییرات آب و هوایی نیز به این وضعیت افزوده است.

باتارای یادآورشد: جنش غیرمتعهدها زمانی شكل گرفت كه بسیاری از كشورها سعی در كسب استقلال در مقابل اشغالگران داشتند و شكل گیری این جنبش امیدی برای این كشورها بوجود آورد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم پایان خشونت در سرزمین های اشغالی تاكید كرد و گفت: خشونت در سوریه نیز باید پایان یابد.

این مقام عالی رتبه نپالی تاكید كرد: در دنیای پیچیده امروز باید مكانیسم هایی برای استقرار صلح در جهان بیابیم و در این راه لازم است به منشور سازمان ملل و قواعد بین المللی پایبند باشیم.

باتارای با بیان این كه این جنبش در حال حاضر در یك چهار راه تاریخی قرار دارد، اظهار داشت: نپال معتقد است صلح پایدار زمانی رخ می دهد كه چندجانبه گرایی در جهان مستقر شود، باید ضمن مبارزه با تروریسم و جرایم فراملی سلاح های كشتار جمعی و هسته ای نابود شوند.

وی، عدالت اقتصادی را از پیش نیاز رسیدن به دهكده جهانی و استقرار صلح و عدالت در جهان دانست و افزود: توسعه همكاری های جنوب – جنوب و همچنین شمال – جنوب و هم افزایی توان ملت ها از جمله اقداماتی است كه به عدالت اقتصادی منجر می شود.

نخست وزیر نپال همچنین از كشورهای توسعه یافته خواست تا به تعهدات خود مبنی بر اختصاص بخشی از تولید ناخالص ملی خود به كشورهای فقیر عمل كنند.

باتارای ادامه داد: كشور نپال به استقرار دمكراسی و حاكمیت قانون اعتقاد دارد و كشورها باید سرنوشت خود را به دست بگیرند.

وی همچنین بر ضرورت توانمندسازی زنان، توجه به تغییرات آب و هوایی و چاره اندیشی درباره آن، توسعه اقتصادی و اجتماعی، حفاظت از محیط زیست و رسیدگی به كشورهای فقیر تاكید كرد.

باتارای با یادآوری این مطلب كه جنبش غیرمتعهدها می تواند نیروی موثری در صحنه بین الملل باشد، تصریح كرد: این جنبش صدای بی صداها و قدرت، ناتوان ها است و بر این اساس باید بر توانایی خود بیافزاییم تا به عدالت و صلح دست یابیم.

سیام.2025**7378**1336

سرخط اخبار سیاست