نشست غير متعهدها؛ نگاه رسانه هاي داخلي/ خبرگزاريها (2)

تهران - خبرگزاري موج در يادداشتي اجلاس سران عدم تعهد را در تهران فرصتي استثنايي براي ايجاد يك جريان اقتصادي مقتدر در دنيا ناميد و نوشت: تيم وزارت نفت ايران با سران كشورهاي حاضر در اين اجلاس از پنج قاره رايزنيهايي انجام داد و موفق شد موافقت آنها را براي گسترش همكاري هاي نفتي به دست آورد.

'كیومرث فتح اله كرمانشاهی' معاون كل سازمان توسعه تجارت ایران در یادداشتی اقتصادی با عنوان 'اولویت توسعه اقتصادی در نشست شانزدهم' برای خبرگزاری موج نوشت: اجلاس جنبش غیر متعهدها با حدود دو سوم اعضا سازمان ملل می تواند فرصتی استثنایی برای ایجاد یك جریان اقتصادی مقتدر در دنیا باشد. از طرفی ریاست سه ساله ایران بر این اجلاس می تواند در راهبری و تصمیم سازی ما موثر واقع شود؛ این رویكرد می تواند كشور های عضو را از آسیب هاو اختلال هایی كه به لحاظ سیاسی در دنیا دچار آن شده اند و آنان را تا مرز وابستگی به خواست‌ها و نظرات قدرت های اقتصادی كشانده است برهاند.

وی افزود: نشست شانزدهم با تمام ظرفیت ها و فرصت هایش می تواند در یكپارچه سازی قدرت سیاسی و اقتصادی این كشور ها نقش آفزینی كند و با ایجاد سازمان های مستقل اقتصادی و توسعه روابط تجاری افقهای روشنی برای خود بسازد؛ چرا كه مهم ترین هدف این اجلاس حمایت از حق تعیین سرنوشت، حاكمیت و استقلال ملی و یكپارچگی سرزمینی كشورها، توسعه اقتصادی اجتماعی، بازسازی سیستم اقتصادی بین المللی و همكاری بین المللی در موقعیت برابر، عدم الحاق به پیمان های نظامی چند جانبه، دموكراتیزه نمودن روابط بین الملل و ... است.

كرمانشاهی ادامه داد: طبق آمار حجم سرمایه گذاری خارجی كشورهای عضو نم در دنیا 305 میلیارد دلار و سهم كل تجارت جهانی در سال 2011 معادل 36 هزار میلیارد دلار است و كشورهای عضو جنبش با سهم هفت هزار میلیارد دلاری بیش از 20 درصد این مبلغ را به خود اختصاص داده اند یعنی واقعیت این است كه كارهای زیادی در پیش روی جنبش برای اختصاص سهم بیشتری از تجارت جهانی وجود دارد.

كرمانشاهی در بخش دیگری از یادداشت خود افزود: ایران تا كنون توانسته است بنوبه خود از شرایط موجود استفاده كند و روند مناسبی را در تجارت بین المللی با اعضای جنبش دنبال كند.

'چنانكه در آخرین آمار و در طی چهار ماه اول سال 91، 11 میلیارد و 560 میلیون دلار مبالات تجاری بین ایران و كشورهای عضو جنبش غیر متعهد ها انجام گرفته است كه معادل 11 میلیون و 968 هزار تن به ارزش شش میلیارد و 543 میلیون دلار صادرات غیر نفتی به این كشورها است.

' از طرفی مبادلات تجاری ایران با كشور های عضو جنبش غیر متعهدها در سال 90 معادل 43 میلیارد دلار و شامل 21 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی و 22 میلیارد دلار واردات بوده كه خود سهم قابل توجهی است اما لازم است تا توسعه یابد.'

خبرگزاری موج در یادداشت دیگری با عنوان 'خط بطلان اجلاس غیرمتعهدها بر تحریم نفتی ایران' نوشت: رایزنی های نفتی با سران كشورهای حاضر در اجلاس غیرمتعهدها از پنج قاره جهان، خط بطلانی بر رویكرد تحریم نفتی ایران كشید.

این خبرگزاری با ذكر اینكه ' افزایش فروش نفت ایران و شناساندن نقاط قوت صنعت نفت كشور به سران كشورهای حاضر، محور اصلی رایزنی های تیم وزارت نفت در این اجلاس بود'، افزود: خبرها حاكی از این است كه تیم وزارت نفت دست پر از اجلاس سران غیرمتعهدها بازمی گردند و موفق شده اند با بیان محورهای متعدد در مذاكرات چندجانبه، موافقت سران كشورهای مختلف را برای گسترش همكاری های نفتی به دست آورند.

به نوشته موج، از این رو در روزها و ماههای آینده بتدریج دستاوردهای مذاكرات نفتی حاشیه این اجلاس را در توسعه روابط دیپلماتیك در صادرات نفت و فرآورده های نفتی و همچنین ارتقای سطح مراودات خدمات فنی و مهندسی صنعت نفت شاهد خواهیم بود.

شبكه خبری 'دانشجو' نیز نوشت: 'امید یاردیم'، سفیر تركیه در ایران در حاشیه اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران، با اشاره به زمینه های مختلف همكاری بین دو ایران و تركیه در مورد دستیابی كشورها به راه حلی مشترك برای حل بحران سوریه ابراز امیدواری كرد.

خبرگزاری 'قدس' هم نوشت: دكتر 'حمیدرضا دهقان'، نماینده دائم ایران در سازمان همكاریهای اسلامی نیز در حاشیه روز دوم اجلاس سران نم به خبرنگار این خبرگزاری گفت كه انتظار داریم با همراهی كشورهای عضو عدم تعهد بویژه كشورهای عربی واسلامی در سند نهایی اجلاس شانزدهم بندهایی موثری درباره فلسطین تصویب شود .

**1479**1144

سرخط اخبار جهان