جنبش غيرمتعهدها مي‌تواند، چالش ها را به فرصت تبديل كند

تهران – نخست وزير كامبوج، گفت: جنبش غيرمتعهدها با حفظ و تقويت ارتباطات با كشورهاي عضو و سازمان ملل متحد مي‌تواند چالش‌ها را به فرصت تبديل كند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، ' هون سن‌' در سخنانی در شانزدهمین اجلاس جنبش غیرمتعهدها در تهران افزود: نكته بسیار مهمی كه‌امروز جنبش غیرمتعهدها باآن مواجه است و اكثر نمایندگان حاضر در این اجلاس به آن اشاره داشتند، وجود چالش‌های متعدد در سطوح منطقه‌ای و جهانی در برابر این جنبش است كه با همكاری اعضا قابل حل است.

وی یادآور شد: اعضای جنبش غیرمتعهدها باید با خرید و فروش سلاح‌های سبك كه زمینه تروریسم را فراهم كرده است، با هدف حفظ امنیت در منطقه مبارزه كنند.

نخست وزیر كامبوج از ' امنیت ' و ' توسعه ' به عنوان دو محور مهم مورد بررسی در شانزدهمین اجلاس جنبش غیرمتعهدها یاد كرد و افزود: در سایه همزیستی مسالمت آمیز میان اعضای جنبش عدم تعهد دسترسی به این دو مقوله امكان پذیر است.

هون سن از ' تقویت نقش جنبش غیرمتعهدها '، 'گسترش صلح و كم كردن تنش در میان كشورهای عضو و منطقه' و 'از بین بردن سلاح‌های هسته‌ای در جهان ' به عنوان محورهای دیگری یاد كرد كه در دستور كار اجلاس تهران قرار گرفته است.

وی در ادامه تقویت همكاری های كشورهای جنوب – جنوب ، تقویت استقلال و به دست گرفتن سرنوشت ملت ها توسط خود مردم و همچنین عمل كردن به نتایج كنفرانس ریو + 20 در خصوص انتقال تكنولوژی را از دیگر مواردی دانست كه اعضای این جنبش باید آن را در دستور كار قرار دهند.

نخست وزیر كامبوج افزود: یكی از معضلاتی كه امروزه كشورهای جنبش عدم تعهد با آن مواجه هستند و نیاز است كه با مشاركت همه اعضا با یكدیگر و سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل نسبت به رفع آن تلاش كنند، چالش‌های آب و هوایی است.

هون سن در ادامه میزبانی شانزدهمین اجلاس كشورهای عضو غیرمتعهدها از سوی ایران را به رییس جمهوری كشورمان تبریك گفت و از تلاش‌های كشورمان در برگزاری این نشست قدردانی كرد.

سیام.9250**1058**

سرخط اخبار سیاست