دريادلان نيروي دريايي با حمله دزدان دريايي به كشتي تجاري ايران مقابله كردند

تهران- فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران با اشاره به توانمندي هاي اين نيرو در عرصه آبهاي آزاد و بين المللي، از مقابله موفقيت آميز با دومورد دزدي دريايي كه براي نخستين بار با استفاده از ده ها فروند قايق تندرو انجام شده بود، خبر داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، امیر دریادار حبیب الله سیاری در گفت و گویی اظهارداشت: به دنبال افزایش امواج دریا از شدت عملیات دزدان دریایی كم می شود و آنها به طرف سواحل كه دریا آرامتر است روانه می شوند تا در صورت امكان بتوانند اقدامی انجام دهند.
امیر دریادار سیاری یادآور شد: برغم آن كه حدود دو ماه از حملات دزدان دریایی خبری نبود اما تكاوران نیروی دریایی ارتش در قالب ناوگروه بیست و دوم در آزاد و بین المللی به مراقبتهای خود برای تامین امنیت خطوط مواصلاتی دریایی كه محل عبور كشتی های تجاری و نفتكش كشورهای مختلف از جمله ایران است ، ادامه داد.
وی افزود: این روند ادامه داشت تا این كه طی روزهای جمعه و شنبه دزدان دریایی در دو عملیات جداگانه به دو كشتی تجاری ایران حمله كردند.
فرمانده نیروی دریایی ارتش توضیح داد: این حملات در منطقه تنگه باب المندب و در انتهای خلیج عدن كه از شدت امواج كاسته شده بود بر علیه دو كشتی تجاری ایران كه حامل میلیون ها دلار كالای اساسی برای جمهوری اسلامی ایران بود، انجام شد.
امیر دریادار سیاری خاطرنشان كرد: در حمله نخست 20 فروند قایق تندرو دزدان دریایی و در حمله دوم نیز 30 فروند قایق دزدان دریایی به كشتی های تجاری ایران حمله می كند كه هر دو حمله با هوشیاری تكاوران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ، با ناكامی روبرو می شود.

*** دزدان دریایی تاكنون 140 مورد حمله به شناورهای ایرانی انجام داده اند
فرمانده نیروی دریایی ارتش در ادامه با بیان این كه دزدان دریایی تاكنون در 140 مرحله به كشتی های تجاری و نفتكش ایرانی حمله كرده و با ناكامی روبرو شده اند گفت: جالب این است كه برای نخستین بار است كه در حمله دزدان دریایی از 20 تا 30 فروند قایق تندرو به همراه سلاحهای مجهز استفاده می شود؛ و در واقع یك اقدام بی سابقه است.
امیر دریادار سیاری خاطرنشان كرد: استفاده دزدان دریایی از این میزان قایق تندرو و این حجم سلاح در یك دزدی دریای به وضوح نشان می دهند كه این افراد از سوی مناطقی پشتیبانی می شوند و در واقع دستهایی در پشت این حملات وجود دارد.
وی توضیح داد: این دو كشتی حامل كالاهای اساسی برای جمهوری اسلامی ایران بودند و در ورودی دریای سرخ به خلیج عدن در تنگه باب المندب مورد هجوم دزدان دریایی قرار گرفت كه با دفاع خوب تكاوران نیروی دریایی ارتش و ناوگروه بیست و دوم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران كه در منطقه مستقر هست روبرو می شوند و از منطقه متواری می گردند.
امیر دریادار سیاری خاطرنشان كرد: هر دو كشتی تجاری ایرانی با حمایت ناوگروه نیروی دریایی ارتش به سلامت از منطقه عبور داده شده و در حال حركت به سمت بنادر جمهوری اسلامی ایران هستند.
لازم به ذكر است نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تاكنون 22 ناوگروه برای تامین امنیت خطوط مواصلاتی دریایی و حفاظت از كشتی های تجاری و نفتكش جمهوری اسلامی ایران به آبهای آزاد اعزام كرده است.
ناوگروههای نیروی دریایی ارتش علاوه بر تامین امنیت كشتی های تجاری و نفتكش جمهوری اسلامی ایران به كمك كشتی های سایر كشورها كه از ناوگروه نیروی دریایی ارتش ایران درخواست كمك كرده اند نیز شتافته كه این كمكها با بازتاب های خوبی از سوی سایر كشورها و مجامع بین المللی روبرو شده است.
سیام**1478

سرخط اخبار سیاست