۲۳ مرداد ۱۳۹۱، ۱۱:۵۴
کد خبر: 80273865
T T
۰ نفر

دستكش موزيكال براي كمك به معلولين نخاعي ساخته شد

۲۳ مرداد ۱۳۹۱، ۱۱:۵۴
کد خبر: 80273865
دستكش موزيكال براي كمك به معلولين نخاعي ساخته شد

تهران – محققان گرجستان موفق به ساخت يك دستكش موزيكال شدند كه مهارت‌هاي حركتي را در بيماران نخاعي بهبود مي‌بخشد

به گزارش' ساینس'، این دستكش بی‌سیم به گونه‌ای طراحی شده است كه مهارت‌های حركتی را در افراد فلج افزایش می‌دهد.

این دستكش در اولین مرحله توسط بیمارانی كه در ناحیه دست دچار معلولیت بودند و قادر به حركت كامل دست خود نبودند مورد استفاد قرار گرفت. مدت زمانی كه از سانحه یا بیماری تمام این افراد می‌گذشت بیشتر از یك‌سال بود؛ معمولاً پس از یك‌سال نشانه های بهبود در این افراد كمتر دیده می‌شود.

این دستكش كه ' Mobile Music Touch' یا به اختصار ' MMT' نامیده می‌شود شامل یك دستكش و یك جعبه كوچك در قسمت پشت است و به همراه یك پیانو یا كیبورد مورد استفاده قرار می گیرد. این دستكش باعث ارتعاش انگشت بیمار شده و به او نشان می‌دهد كه باید كدام كلید را بنوازد.

در حین نواختن ساز بسیاری از بیماران ضایعه نخاعی احساس این را داشتند كه مهارت حركتی آنها افزایش یافته است.

مدیر این پروژه تحقیقاتی می‌گوید كه پس از انجام این تمرینات نتیجه بسیار هیجان‌انگیز بود چراكه بسیاری از بیماران ضایعه نخاعی قادر به احساس بافت لباس و رختخواب خود برای اولین بار پس از سانحه بودند.

این دستكش باید به یك كامپیوتر، دستگاه پخش MP3 یا تلفن هوشمند متصل شود. یك ملودی برای این ابزار برنامه‌ریزی شده است كه با استفاده از فناوری بی‌سیم به دستكش متصل می‌شود.

نت‌های متناسب با ملودی روی‌كیبورد روشن می‌شوند، سپس این دستكش انگشت مناسب را روی كلید آن نت قرار می دهد؛ به این ترتیب بیمار به مرور زمان جای نت هارا روی پیانو می آموزد و می تواند ملودی ها بیشتری را بنوازد و مهارت حركتی او به مرور زمان افزایش پیدا می‌كند

یكی دیگر از مهمترین مزیتهای این دستگاه ایجاد شور و نشاط در بیمار و جلوگیری از افسردگی است.

علمی **1000**1544
۰ نفر