معاون ستاد ديه كشور:سه هزار و 500 داماد در زندان به سر مي برند

همدان - معاون ستاد ديه كشور گفت: سه هزار و 500 داماد به دليل ناتواني در پرداخت مهريه در زندان هاي كشور حبس هستند.

'محمد علی ساری' روز پنج شنبه در همدان در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: شمار زندانیان مهریه سال 89 ، دوهزار نفر بود كه این رقم در پارسال حدود 50 درصد افزایش یافت.

وی اضافه كرد: تنها در یكماه گذشته یك صد نفر به شمار زندانیان مهریه اضافه شده كه این افزایش نامعمول، به دلیل تبعیت مردم از سنت های نادرست و چشم و هم چشمی است.

وی گفت: گرچه از حیث قانونی اقداماتی برای جلوگیری از افزایش شمار زندانیان مهریه انجام شده ولی این اقدامات كافی نبوده و باید با اجرای فعالیت های فرهنگی از افزایش زندانیان جلوگیری كرد.

معاون ستاد دیه كشور با بیان اینكه برخی از مهریه ها جنبه عقلانی ندارد بیان كرد: برخی زندانیان به دلیل مهریه های نامعقول نظیر یك تن پوست پیاز، بال مگس یا دندان مرد و آهوی وحشی در زندان به سر می برند.

ساری اضافه كرد: برخی دختران برای خودنمایی و جلب توجه، این گونه مهریه های نامعقول را تعیین می كنند كه این امر بیانگر فقر فرهنگی و عقده ای بودن آنان است.

وی با ذكر اینكه تعیین مهریه های زیاد از جمله میزان سال تولد زوجه تاثیری در تداوم زندگی مشترك ندارد اظهار داشت: اگر مهریه های زیاد تاثیری در خوشبختی افراد داشت نباید شاهد افزایش ورود زندانیان بدهكار مهریه به زندان می شدیم.

وی گفت: بی توجهی به فریضه امر به معروف و نهی از منكر از عمده علل افزایش زندانیان مهریه است زیرا هیچكس به زیاد بودن مهریه انتقادی نمی كند.

وی اظهار كرد: یك زوج مسلمان باید زندگی حضرت زهرا (س) را الگوی خود قرار دهد نه اینكه با چشم و هم چشمی و الگو برداری از آشنایان و دوستان پایه های زندگی خود را متزلزل كند.

7525/576/ 640