۱۹ مرداد ۱۳۹۱، ۳:۰۵
کد خبر: 80268171
T T
۰ نفر
پيشنهاد غافلگيركننده روس ها درباره بحرين در جلسه شوراي امنيت

نيويورك – منابع ديپلماتيك در سازمان ملل متحد مي گويند كه نماينده دائم روسيه در جلسه اخير شوراي امنيت پيشنهاد كرده است كه بحران بحرين در دستور كار شوراي امنيت قرار گيرد.

به گزارش ایرنا؛ این پیشنهاد غافلگیركننده كه گمان می رود با مخالفت امریكا، انگلیس و فرانسه روبرو شده باشد به رئیس جلسه ارئه شده بود؛ اما در دستور جلسه روز سه شنبه شورای امنیت قرار نگرفت.

منابع دیپلماتیك در سازمان ملل می گویند كه نفس پیشنهاد روسیه درباره بحرین رویكرد تازه ای از جانب مسكو به طرح متوازن بحران های خاورمیانه در شورای امنیت به شمار می رود.

به گفته این منابع سركوب های بحرین می تواند به مناقشه تازه ای میان غرب و روسیه و چین در شورای امنیت تبدیل شود.

در یك سال گذشته مسكو و پكن با سه عضو دایم دیگر شورای امنیت یعنی آمریكا، انگلیس و فرانسه بر سر پرونده سوریه دچار اختلاف نظر جدی بوده اند.

در حالیكه بیش از یك و سال و نیم از اعتراض سراسری مردم بحرین علیه رژیم ال خلیفه می گذرد، شورای امنیت سازمان ملل در این باره سكوت مطلق كرده و یك جلسه نیز به بررسی بحران آن كشور و سركوب معترضان بحرین توسط رژیم آل خلیفه و عربستان اختصاص نداده است.

این در حالیست كه تاكنون با فشار آمریكا، انگلیس و فرانسه شورای امنیت بیش از صد جلسه درباره بحران سوریه برگزار كرده است كه هدف از انها زمینه سازی برای دخالت نظامی در سوریه و سرنگون كردن حكومت بشار اسد بوده است.

عدم توجه شورای امنیت سازمان ملل به مساله بحرین یا فلسطین و تمركز طولانی بر بحران سوریه باعث انتقاد بسیاری درباره سیاست یك بام و دو هوای برخی اعضای دائم این شورا شده است.

چندی پیش لی بائو دونگ نماینده دائم چین در سازمان ملل ضمن انتقاد شدید از تصمیمات و اقدامات یكجانبه و تبعیض آمیز برخی از اعضای شورای امنیت دربحران های جهانی، گفته بود نباید بین كشتار غیرنظامیان، درعراق، پاكستان، افغانستان، فلسطین، لبنان و سوریه تبعیض قائل شویم در غیر این صورت اعتبار و جایگاه شورای امنیت از میان خواهد رفت.

وی گفته بود اگر شورای امنیت درخصوص رسیدگی به كشتار غیر نظامیان با عدالت و رعایت انصاف برخورد نكند، صلاحیت این شورا بشدت زیر سوال می رود.

3404