'صداي مخالف' در شبكه مستند شنيده مي‌شود

تهران - ضبط مجموعه 'صداي مخالف' با هدف بررسي و نقد ليبراليسم غرب و آسيب‌هاي سياسي، اقتصادي و اجتماعي آن در شبكه مستند سيما آغاز شد.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا، 'محمد محمدیان' كه به همراه امیر فكری تهیه كنندگی این مجموعه را بر عهده دارد، ضمن اعلام این خبر افزود: این برنامه قصد دارد برای نخستین بار فیلم‌های مستندی را كه فیلمسازان پیشرو غربی در نقد سیستم غرب ساخته‌اند از تلویزیون پخش كند.

به گفته وی، دوبله این مستندها به تازگی آغاز شده و اشكان صادقی مدیریت دوبله این مجموعه فیلم های جدید را بر عهده دارد.

این مجموعه بزودی در 52 قسمت 60 دقیقه‌ای و بصورت هفتگی برای مخاطبان شبكه مستند پخش می‌شود.** برنامه 'ماه نو' كاری از گروه فرهنگ رادیو ایران، كه از شنبه تا چهارشنبه به جای برنامه 'شوقستان' پخش می‌شود، با حضور كارشناسان هنری هر شب به بررسی ادبیات آیینی، آداب و رسوم مردم ایران در ماه مبارك رمضان، موسیقی آیینی، هنرهای اسلامی (معماری و هنرهای تجسمی) و سینمای دینی می‌پردازد.** مراحل ساخت و روند تولید فیلم سینمایی 'دندان مار' ساخته مسعود كیمیایی دوم مرداد ماه ساعت 16 در برنامه 'یك فیلم، یك تجربه' نمایش داده می شود.

مستند 'یك فیلم، یك تجربه' ساخته ناهید دل آگاه، سلسله برنامه ای‌ است كه در آن به بررسی یك فیلم همگام با فیلمساز آن پرداخته می شود.

'دندان مار' سال 1368 به كارگردانی مسعود كیمیایی و بازی فرامرز صدیقی، گلچهره سجادیه و احمدنجفی ساخته شد و روایتگر زندگی 'رضا'، كارگر چاپ خانه است كه پس از فوت مادر خود یادگاری های مادر و پلاك برادر گمشده اش را بر می دارد و در مسافرخانه ای ساكن می شود.** برنامه نمایشی 'خانه ما' هر روز ویژه ماه رمضان از ساعت 9 از شبكه رادیویی تهران پخش می‌شود.

این برنامه در یك فضای نمایشی به بیان معضلات خانوادگی، مسایل و مشكلات رفتاری و فردی موجود در خانواده و به آموزش مهارت­های زندگی می پردازد.** برنامه 'تفسیر قرآن' هر روز ماه مبارك رمضان از سیمای فرانسوی شبكه جهانی سحر پخش می‌شود؛ این برنامه به تهیه كنندگی سیدمحمدرضا موسوی كیا در 30 قسمت 20 دقیقه‌ای در قم تولید شده است.

تلاوت قرآن و ادعیه روز از دیگر برنامه‌های ماه رمضان شبكه جهانی سحر برای مخاطبان فرانسوی زبان خود است.** نمایش رادیویی 'عشیق' به كارگردانی جواد پیشگر در بیست وچهارمین مسابقه جایزه بین المللی رادیو و تلویزیونی (یو ار تی تی) شركت كرد.

محور اصلی داستان این نمایش، عشق است كه با موضوع امسال اتحادیه بین المللی رادیو و تلویزیونی ارتباط دارد و مهر ماه در كشور فرانسه برگزار خواهد شد.** بسیج سازمان صدا وسیما در بیانیه‌ای با محكوم كردن كشتار مسلمانان در میانمار از سكوت مجامع حقوق بشری و شورای امنیت در قبال این جنایات انتقاد كرد.

فراهنگ ** 2025 ** 1071

سرخط اخبار فرهنگ