نخستين مركزمطالعات ايران و هند در دانشگاه 'روهيل كند'هند افتتاح شد

دهلي نو - نخستين مركز مطالعات ايران و هند دردانشگاه 'روهيل كند' در شهر 'برلي' در ايالت 'اوتارپرادش' هند روز سه شنبه افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا این مركز به منظور گسترش تحقیقات و مطالعات درباره مشتركات دوكشور در بخش های مختلف سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی راه اندازی شده است.

اجرای طرح های تحقیقاتی و پژوهشی درباره تاریخ و فرهنگ ایران و هند، ارایه مقالات و برگزاری همایش ها و نشست های علمی ازجمله برنامه های این مركز عنوان شده است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در هند در مراسم افتتاح این مركز با اشاره به سابقه طولانی اشتراكات فرهنگی و تاریخی ایران و هند، افتتاح این مركز را زمینه مناسبی برای شناخت هرچه بهتر تاریخ و فرهنگ مشترك دو كشور و معرفی آن به جهانیان دانست.

سید مهدی نبی زاده تاكید كرد اساتید، دانشجویان و پژوهشگران ایران و هند باید با همكاری مشترك و مطالعاتی دقیق و برنامه ریزی شده برای معرفی هرچه بهتر اشتراكات فرهنگی دو كشور و غنای فرهنگ شرق تلاش كنند.

وی همچنین به دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در طول سی سال گذشته در عرصه های مختلف علم و فن آوری و تعداد دانشجویان و سطح علمی دانشگاههای ایران اشاره كرد.

قانم مقام دانشگاه 'روهیل كند' نیز به اشتراكات زبانی، فرهنگی و تاریخی دو ملت اشاره كرد وگفت: ایران در دوران قدیم یكی از تمدنهای اولیه بشر و تاثیرگذار بود و امروز نیز جایگاه آن به دلیل انرژی و جمعیت جوان و درآمد سرانه بالا و علاقه مندی جوانان آن برای علم و دانش از اهمیت والایی برخوردار است.

پرفسور 'محمد مزمل' افزود: ایران همسایه تاریخی هندوستان بوده و زبان اردو از مشتركات هندی و ایرانی بوجود آمده است.

وی گفت: هدف از بنیانگذاری این مركز را مطالعه و پژوهش برای بررسی ابعاد مختلف روابط تاریخی و فرهنگی دوكشور دانست.

دانشگاه روهیل كند از دانشگاه های معتبر در شهر برلی ایالت اوتارپرادش هند است كه با 20 دپارتمان بیش از 300 هزار دانشجو در 218 دانشكده آن تحصیل می كنند.

دراین دانشگاه همچنین دانشكده هایی ویژه بانوان وجود دارد وبیش از 40 درصد از دانشجویان این دانشگاه مسلمان هستند.

ایالت اوتارپرادش با مركزیت لكنو در شمال هند دارای 190 میلیون نفر جمعیت است كه بخش زیادی از مسلمانان این كشور در آن زندگی می كنند.

آساق ** 589**1565

سرخط اخبار جهان