70 درصد منابع آب منطقه حفاظت شده تنگ صياد چهارمحال وبختياري خشك شد

شهركرد- مديركل حفاظت محيط زيست چهارمحال وبختياري ازخشك شدن 70 درصد منابع آبي منطقه حفاظت شده تنگ صياد بر اثر خشكسالي هاي پي در پي سال هاي اخير خبرداد.

به گزارش ایرنا، 'سعید یوسف پور' روز یكشنبه در نشست ستاد خشكسالی چهارمحال و بختیاری بیان داشت: پدیده خشكسالی از سال 1387 در استان آغاز شده به طوریكه در سال زراعی 88 -89 میزان نزولات آسمانی نسبت به میانگین بلند مدت 54 در صد و درسال زراعی 89-90 نسبت به سال قبل 34 درصد كاهش داشته است.

یوسف پور با اشاره به خشك شدن قنوات و چشمه های تأمین كننده منابع آب در منطقه حفاظت شده تنگ صیاد، گفت: برای جبران موقتی خشك شدن منابع آب حیات وحش منطقه اقداماتی مانند تعمیرچشمه ها وقنوات، خرید تانكرآبرسانی، احداث استخرهای جمع آوری آب، حفر چاه و احداث آبشخورهای سیمانی و فلزی باید انجام است.

وی، تأمین علوفه موردنیاز حیات وحش و تهیه لوله های انتقال آب به شكلی كه به طبیعت زیستگاه خدشه وارد نشود را از دیگر اقداماتی دانست كه برای جبران كمبود آب و علوفه حیات وحش می توان انجام داد و تصریح كرد: تحقق این برنامه ها نیازمند تأمین هرچه سریعتر اعتبارات و توجه ویژه به این منطقه حساس زیست محیطی است.

یوسف پور اظهار داشت: بر اثر خشكسالی83 درصد تالاب گندمان خشك شده كه این امر این تالاب را به یك كانون گرد و غبار درشهرستان بروجن تبدیل كرده است.

وی با بیان اینكه خشكسالی های اخیر محیط زیست استان را با بحران جدی مواجه كرده است، افزود: 60 درصد تالاب سولگان نیز خشك شده است.

به گزارش ایرنا، منطقه حفاظت شده تنگ صیاد در 20 كیلومتری مركز چهارمحال و بختیاری واقع شده است.

/7363/558/

سرخط اخبار استان‌ها