برگزيدگان نخستين جشنواره بين المللي فيلم هاي ويديويي تهران معرفي شدند

تهران - برگزيدگان بخش هاي مختلف نخستين جشنواره بين المللي فيلم ويديويي تهران در مراسم اختتاميه اين رويداد سينمايي معرفي شدند.

به گزارش روز شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا،‌ مراسم اختتامیه نخستین جشنواره فیلم های ویدیویی تهران شب گذشته(جمعه) در هتل استقلال تهران برگزار شد كه اسامی برگزیدگان بخش های مختلف آن به شرح ذیل است:** بخش بین‌الملل

هیات داوران از معصومه قاسمی‌پور طراح لباس و امور هنری فیلم 'آسیا و صلیب' تقدیر كرد و پس از آن برگزیدگان بخش بین‌الملل مورد تجلیل قرار گرفتند.

در این بخش 'یاس زرین' بهترین دستاورد فنی و هنری به مجموعه صدا و تدوین و كارگردانی فیلم 'روزی برای معجزه' به كارگردانی 'آندراس پروچاسكا' رسید.

این فیلم ساخته مشترك آلمان و اتریش بود و یاس زرین بهترین دستاورد فنی هنری به محمد رسولی تصویربردار فیلم 'دختر، پدر، دختر' رسید.

یاس زرین بهترین فیلمنامه به 'كریستوفر سیبلر' و 'تورستن وتكه' برای نگارش فیلمنامه 'روزی برای معجزه' و یاس زرین بهترین كارگردانی نیز به 'سالوادور كالوو' برای كارگردانی فیلم '47 روز' از اسپانیا تعلق گرفت.

همچنین یاس زرین بهترین فیلم این بخش به پناه‌بر‌خدا رضایی تهیه‌كننده و كارگردان فیلم 'دختر، پدر و دختر' تقدیم شد و جایزه ویژه نیز به مرجان اشرفی ‌زاده كارگردان فیلم 'نامه‌های خیس' از ایران رسید.

در ادامه، محمد سلوكی مجری مراسم اعلام كرد كه به پیشنهاد دبیر جشنواره، جایزه نقدی به بخش خاطره‌ یاس‌ها اضافه شده است.‌‌** بخش اجتماعی

هیات داوران این بخش متشكل از داود رشیدی و سعید رجبی‌فروتن در بخش اجتماعی از بیژن میرباقری برای فیلم 'یك اسم' به عنوان بهترین فیلم اجتماعی تقدیر و یاس زرین و جایزه نقدی را به وی اهدا كردند.

یاس زرین بهترین كارگردانی فیلم اجتماعی به حمید نعمت‌الله برای فیلم 'بیا از گذشته حرف بزنیم' رسید. یاس زرین بهترین فیلم دفاع مقدس و انقلاب اسلامی نیز به محمدجواد كاسه‌ساز برای فیلم 'قبل از غروب' تقدیم شد.

یاس زرین بهترین كارگردانی بهترین فیلم دفاع مقدس و انقلاب اسلامی به احسان عبدی پور برای فیلم 'همسنگار' اهدا شد.

یاس زرین فیلم دینی به مجید اسماعیلی برای فیلم 'ماه جبین' رسید و سیدروح‌الله حجازی، یاس زرین بهترین كارگردانی دینی را برای فیلم 'ماه جبین' از آن خود كرد.*‌* بخش پلیسی حادثه‌ای

در ادامه این مراسم و در بخش 'خاطره یاس‌ها'، هیات داوران این بخش متشكل از حبیب‌الله كاسه‌ساز، رحمان سیفی‌آزاد، محمد درمنش و محسن علی‌اكبری از برگزیدگان بخش پلیسی حادثه‌ای تقدیر كردند.

یاس زرین بهترین كارگردانی فیلم پلیسی حادثه‌ای به مهدی كرم‌پور به خاطر فیلم 'اخراجی' تقدیم و دیپلم افتخار به موسسه ناجی هنر و سعید منتظر‌المهدی داده شد.

'یاس زرین' بهترین فیلم پلیسی حادثه‌ای به حسین طاهری برای فیلم 'عملیات مانگرو' به كارگردانی مهدی صباغ‌زاده رسید و 'یاس زرین' برای بهترین فیلم خانوادگی به علی تقی‌پور برای فیلم 'پروانه‌ها' اهدا شد.** بخش خانوادگی

یاس زرین بهترین فیلم خانوادگی به حجت قاسم‌زاده اصل برای فیلم 'تنهایی' تقدیم شد و اسماعیل عفیفه برای فیلم 'دنده معكوس'، یاس زرین بهترین فیلم كمدی را دریافت كرد.

یاس زرین بهترین كارگردانی فیلم كمدی به مهرداد خوشبخت برای فیلم 'وقت اضافه' تقدیم شد و یاس زرین بهترین فیلم كودك ونوجوان نیز برای فیلم 'خدا جیرجیرك‌ها را دوست دارد' به كامران مجیدی و مجید اسماعیلی رسید و سرانجام یاس زرین بهترین كارگردانی فیلم كودك و نوجوان به مسعود كرامتی برای فیلم 'فقط بیست' تقدیم شد.

هیات داوران این بخش به جز در بخش‌های كارگردانی بهترین فیلم، بهترین بازیگر زن و مرد و فیلمنامه، كسی را مستحق دریافت جایزه ندانست.

بر همین اساس، یاس زرین بهترین فیلمنامه به ناصر رفاهی به خاطر نگارش فیلمنامه 'پروانه‌ها' تقدیم شد و یاس زرین بهترین دستاورد فنی هنری به حسن سلطانی به خاطر تصویربرداری فیلم 'حضور' رسید و فرشته سرابندی برای فیلم 'وقت اضافه' یاس زرین بهترین بازیگر زن را از آن خود كرد و سرانجام یاس زرین بهترین بازیگر مرد به شهاب حسینی برای فیلم 'تنهایی' رسید.*‌* بخش رویش یاس‌ها

در بخش 'رویش یاس‌ها' نیز دیپلم افتخار، جایزه نقدی و حواله یك دستگاه از محصولات ایران خودرو به برگزیدگان تقدیم شد.

جمال شورجه، طهماسب صلح‌جو، پرویز شیخ طادی، مریلا زارعی، علی معلم، محمد بزرگ‌نیا، محمدرضا گوهری و علیرضا زرین دست به عنوان هیات داوران این بخش جوایز را به برگزیدگان تقدیم كردند.

در بخش بهترین طراح صحنه و لباس، یاس زرین به غفار رضایی برای فیلم 'حرف مردم' تقدیم شد و یاس زرین بهترین موسیقی نیز به سعید انصاری برای فیلم 'میان ماندن و رفتن' رسید و در بخش بهترین صدا، یاس زرین به رامین ابوالصدق برای صداگذاری فیلم 'نامه‌های خیس' اهدا شد.

سینا گنجوی برای تدوین فیلم 'نامه‌های خیس' یاس زرین بهترین تدوین را از آن خود كرد و بهترین تصویربرداری به محمد ناصری برای فیلم 'پلاك 7 كوچه پاییز' تقدیم شد.

دیپلم افتخار به محسن قاضی مرادی برای بهترین بازیگر مكمل مرد در فیلم 'نامه‌های خیس' و یاس زرین به رضا بهبودی برای 'فیلم آهوی از دست رفته' اهدا شد و معصومه قاسمی‌پور نیز برای بازی در فیلم 'نامه‌های خیس' یاس زرین بهترین بازیگر زن را از آن خود كرد.

یاس زرین بهترین بازیگر مرد به خاطر بازی در فیلم حرف مردم به 'داریوش ارجمند' تقدیم شد.

یاس زرین بهترین فیلمنامه برای فیلم 'نامه‌های خیس' اهدا شد و جایزه وی‍ژه جشنواره نیز به جمشید بهمنی برای فیلم 'نه یك اتفاق ساده' تعلق گرفت.

در بخش فیلم با موضوع بیداری اسلامی، یاس زرین به فیلم 'دره گرگ‌ها' به كارگردانی 'زبیر ساسماز' از تركیه رسید و عنوان بهترین فیلم از نگاه تماشاگران نیز به 'نامه‌های خیس' به مرجان اشرفی‌زاده رسید و عادل یراقی برای فیلم 'آشنایی با لیلا' عنوان بهترین فیلم اولی را كسب كرد.

در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره فیلم‌های ویدیویی تهران جمعی از هنرمندان و مسوولان سینمایی از جمله جواد شمقدری، محمد خزاعی‌، سعید رجبی‌فروتن، محمدرضا عباسیان، علیرضا زرین‌دست، هنگامه قاضیانی، داوود رشیدی، عبدالرضا اكبری، داریوش ارجمند، امیریل ارجمند، جمال شورجه، حبیب‌الله كاسه‌ساز، جواد كاسه‌ساز، مریلا زارعی، محمد درمنش، علی معلم، پرویز شیخ‌طادی، محمد بزرگ‌نیا، قاسم زارع، ابراهیم فروزش و سیدعلیرضا سجادپور حضور داشتند.

این رویداد سینمایی از 28 خرداد ماه در تهران، جزیره ابوموسی و استان گیلان آغاز شد.

فراهنگ ** 9266 ** 1071

سرخط اخبار فرهنگ