بازديدهاي سرزده از مجتمع هاي قضايي ادامه خواهد داشت

تهران - رييس قوه قضاييه با بيان اينكه ديانت و تعهد قضات دستگاه قضا در حدي است كه نيازي به بازرسي هاي سرزده ندارد گفت: اين بازديدها از مجتمع هاي قضايي ادامه خواهد داشت و به عنوان رئيس قوه قضاييه وظايفي دارم كه آنها را انجام خواهم داد.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی و تشریفات قوه قضاییه، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی صبح امروز - چهارشنبه - در دیدار سرزده از دادگاه های تجدیدنظر و كیفری استان تهران از نزدیك در جریان امور قرار گرفت و با مراجعه‌كنندگان به این مجتمع و نیز قضات و مسئولان آن دیدار كرد.

رییس قوه قضاییه پیش از حضور سرزده در دادگاه‌های‌ تجدیدنظر و كیفری استان تهران در جمع مسئولان عالی قضایی دیدارهای سرزده از محاكم، دادگاه‌ها و مجتمع‌های قضایی را از رویكردهای مهم نظارتی دستگاه قضایی دانست.

آیت الله لاریجانی گفت: با انجام دیدارهای سرزده، نوعی نظارت و رسیدگی به امور مراجعان صورت می گیرد و مسوولان قضایی از نزدیك در جریان امور قضایی، مسائل و مشكلات مردم مراجعه‌كننده به دادسراها و دادگاه‌ها و نیز قضات رسیدگی كننده به پرونده ها قرار خواهند گرفت.

رییس قوه قضاییه در جمع مسوولان قضایی ابراز امیدواری كرد در دیدارهای سرزده امروز تاحدودی مسایل و مشكلات و آنچه را كه در محاكم و دادگاه‌ها می‌گذرد از نزدیك ملاحظه كرده و برنامه‌ریزی مناسبی برای بهبود آن صورت گرفت.

پس از سخنان كوتاه آیت الله صادق آملی لاریجانی، مسوولان عالی قضایی به 10 گروه تقسیم شدند و به محل‌های تعیین‌شده عزیمت كردند.

بر اساس این گزارش، آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه، آیت‌الله گركانی رییس دیوان‌عالی كشور و احمد تویسركانی رییس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور از دادگاه‌های تجدیدنظر و كیفری استان تهران بازدید كردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رازینی معاون حقوقی قوه قضاییه و حجت‌الاسلام والمسلمین واعظی مشاور رئیس قوه قضاییه به بازدید از مجتمع شهید بهشتی پرداختند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌ اژه‌ای دادستان كل كشور و آیت‌الله مفید مشاور رییس قوه قضاییه از دیوان عدالت اداری بازدید كردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین پورمحمدی رییس سازمان بازرسی كل كشور و احمد شجاعی رییس سازمان پزشكی قانونی، برای بازدید سرزده به اداره پزشكی قانونی غرب تهران اعزام شدند.

حجت‌الاسلام والمسلمین احمدی میانجی رییس مركز شوراهای حل اختلاف و حجت‌الاسلام والمسلمین خطیب رییس مركز حفاظت‌ و اطلاعات قوه قضاییه به بازدید سرزده از مجتمع شورای حل اختلاف منطقه 12 و 13 پرداختند.

حجت‌الاسلام والمسلمین شفیعی دادستان انتظامی قضات و حجت‌الاسلام والمسلمین امینی معاون آموزش قوه قضاییه از مجتمع دادگاهی و دادسرایی شهید مطهری بازدید كردند.

غلامحسین اسماعیلی رییس سازمان زندان‌ها و نوروز كهزادی معاون اداری‌مالی قوه قضاییه از دادسرای امور جنایی بازدید كردند.

مرتضی بختیاری وزیر دادگستری و حجت‌الاسلام والمسلمین شهریاری رییس مركز آمار و فناوری اطلاعات به بازدید سرزده از دادگاه خانواده شماره یك پرداختند.

حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی رییس دادگاه عالی انتظامی قضات و محمدباقر ذوالقدر معاون راهبردی قوه قضاییه برای بازدید سرزده عازم دادسرای ناحیه 12 تهران و دادسرای نیابت شدند.

حجت‌الاسلام والمسلمین كریمی معاون قضایی قوه قضاییه و محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق‌بشر قوه قضاییه از مجتمع قضایی ولیعصر بازدید كردند.

بر اساس این گزارش، رییس قوه قضاییه پیش از حضور در دادگاه‌ها در مواجهه با مردم و مراجعه‌كنندگان به شعب كیفری استان و تجدیدنظر در فضایی صمیمانه مطالب آنان را استماع و در هر مورد دستورات لازم را صادر كرد.

آیت‌الله آملی لاریجانی پس از بازدید دو ساعته از دادگاه‌های تجدیدنظر و كیفری استان تهران و دیدار با قضات عالی‌رتبه و استماع مشكلات و پیشنهادات آنان، اهداف این بازدید سرزده را تشریح كرد.

رییس دستگاه قضا با مثبت ارزیابی كردن روند امور در این مجتمع افزود: در این دیدار بر لزوم تكریم ارباب‌ رجوع و تعامل مناسب با مراجعان تاكید شد.

آیت الله لاریجانی افزود: البته پاره‌ای كاستی‌ها و مشكلات نیز از سوی قضات و كاركنان مطرح شد كه نسبت به رفع آنها اقدام می شود.

رییس قوه قضاییه تلاش و تعهد قضات در رسیدگی به پرونده‌ها را مناسبت توصیف كرد و گفت: بسیاری از قضات حتی در پایان وقت اداری نیز به پرونده‌ها رسیدگی كرده و تلاش دارند نسبت به صدور حكم عادلانه اقدام كنند.

آیت الله لاریجانی بر ضرورت نظارت بر نحوه عملكردها در دادگاه‌ها و محاكم تاكید كرد و افزود: سایر مسوولان عالی قضایی نیز امروز در قالب گروه‌های مختلف و متعدد به كل شهر تهران رفتند تا مشكلات موجود در دادگاه‌ها را مشاهده كنند و از نزدیك با مشكلات مراجعه‌كنندگان آشنا شوند.

مسوولان عالی قضایی پس از بازدید چند ساعته از دادسراها، مجتمع‌ های قضایی و سازمان ‌های تابعه با حضور در جلسه مسوولان عالی قضایی، گزارش های خود را به رییس قوه قضاییه ارائه دادند و آیت‌الله آملی لاریجانی پس از استماع گزارش مسئولان بازدیدكننده در هر مورد تصمیمات مقتضی را اتخاذ كرد.

اجتمام**9140**1569

سرخط اخبار جامعه