۳۱ خرداد ۱۳۹۱،‏ ۱۰:۳۷
کد خبر: 80191131
۰ نفر
تونس قدرت عملياتي ارتش خود را تقويت مي كند

تهران - وزير دفاع تونس تاكيد كرد كه اين كشور براي تقويت قدرت عملياتي ارتش خود و مهمترين ماموريت آن در تضمين آرامش و امنيت در مناطق مرزي به كمك هاي نظامي و حمايت لجستيكي نيازمند است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی تونس(وات) ، 'عبدالكریم الزبیدی' وزیر دفاع تونس در دیدار با ' گوردون گرای ' سفیر آمریكا در كشور متبوعش تاكید كرد كه تونس تمایل زیادی به افزایش همكاری و هماهنگی با كشورهای همسایه خود برای تامین امنیت منطقه و ایجاد آرامش در آن دارد.

وی در این دیدار كه به مناسبت پایان ماموریت گوردون گرای در تونس برگزار شد ، خاطر نشان كرد كه طرف اروپایی باید برای حفظ امنیت دریای مدیترانه در چارچوب روابط و همكاری ها با هدف تامین منافع كشورهای حوزه این دریا مشاركت كند.

تونس كه در شمال آفریقا واقع است با الجزایر حدود یكهزار كیلومتر و با لیبی حدود 500 كیلومتر مربع مرز زمینی دارد و در آنسوی مرزهای دریایی این كشور نیز ایتالیا ، مالت و فرانسه قرار دارند.

الزبیدی به همكاری آمریكا و تونس در زمینه های مختلف اشاره كرد و گفت كه این همكاری ها با توجه به روند انتقال دموكراتیك قدرت در تونس ضروری است فعالتر شود.

ژنرال ' كارتر هام' فرمانده ارشد عملیات نظامی آمریكا در آفریقا ماه آوریل گذشته از تونس دیدن كرده و گفته بود كه از زمان سرنگونی رژیم ' زین العابدین بن علی'، آمریكا به تونس حدود 32 میلیون دلار كمك نظامی كرده است.

این مقام نظامی آمریكا كه با ژنرال ' رشید عمار' رییس ستاد ارتش تونس دیدار كرده بود، گفت كه ' 35 نظامی تونسی در حال آموزش آكادمیك نظامی در آمریكا هستند'.

قبل از انقلاب تونس حدود 4 هزار نظامی تونسی از نیروی دریایی، زمینی و هوایی در آمریكا آموزش نظامی دیده بودند.

ژنرال هام تاكید كرده بود كه آمریكا قصد ندارد مركز فرماندهی عملیات نظامی خود در آفریقا را كه در شهر اشتوتگارت آلمان قرار دارد، به یكی از كشورهای آفریقایی منتقل كند زیرا مستلزم صرف هزینه های مادی سنگین است.

وزارت دفاع آمریكا این مركز فرماندهی را در سال 2007 میلادی برای هماهنگی نظامی و برقراری روابط نظامی با 35 كشور آفریقایی بجز مصر تاسیس كرده است.

این در حالی است كه مردم تونس بارها به دخالت های آمریكا در امور كشورشان اعتراض كرده و هرگاه گوردون گرای به استان ها و شهرهای مختلف تونس سفرمی كرد با خشم و نفرت مردم مواجه می شد.

مردم تونس بارها خواستار اخراج سفیر آمریكا از كشورشان شده بودند.

خاورم ** 1324**1369

سرخط اخبار جهان