۳۰ خرداد ۱۳۹۱،‏ ۱۹:۰۶
کد خبر: 80190536
۰ نفر
رونق حمام هاي عمومي در خارج و ركود در ايران

تهران بزرگ - در حالي كه در جهان، حمام هاي عمومي به تقليد از شرق به قطبي براي جذب توريسم و بهداشت فردي تبديل شده و در حال توسعه فعاليت و درآمد زايي هستند، حمام هاي عمومي در تهران و ساير شهر هاي كشور به دليل سطح كيفي پايين آنها به سوي نابودي حركت مي كنند.

رییس اتحادیه گرمابه داران تهران با تاكید بر مطلب فوق اعلام كرد: متاسفانه در حالی كه حمام های عمومی به تقلید از ایران و شرق در جهان در حال رونق ، گسترش فعالیت و ایجاد شغل و درآمد هستند، حمام های عمومی در سطح شهر تهران و كشور به دلیل نداشتن درآمد مكفی و سطح بهداشت پایین در حال نابودی می باشند.

'سیدمهدی سجادی' روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: گرمابه داران تهران یكی از اجزای كوچك بهداشت عمومی این شهر هستند كه برای نجات این حرفه مهم، چشم امید به یاری مسئولان دارند.

وی گفت: حمام های عمومی در ایران نه تنها برای نظافت بلكه به عنوان مراكزی برای حفظ سلامتی و شادابی جامعه مطرح بوده اند و شیوه استحمام در حمام های عمومی سلامتی افراد را تضمین می كند.

سجادی افزود: بسیاری از كشور های جهان به ارزش واقعی این حمام ها پی برده و حتی خیلی از كشور های غربی به دلیل شیوه صحیح بهداشت فردی در حمام های عمومی در حال ایجاد این نوع حمام ها در كشورهای خود هستند.

وی گفت: حمام های عمومی كه در كشورهای جهان در حال توسعه و افزایش هستند، در كشور های غربی به عنوان حمام ترك شناخته می شوند چرا كه كشور تركیه با بازسازی و حمایت از حمام های عمومی ، آنها را به قطبی برای جذب توریسم تبدیل كرد و برای همین غربی ها این نوع حمام ها را از تركیه تقلید و در كشور های خود ایجاد می كنند.

شیوه بهداشت در حمام های عمومی در واقع شیوه صحیح و اصولی و بهداشتی استحمام است كه متاسفانه در كشور ما در حال فراموشی است اما جهانیان این شیوه را درك كرده و به گسترش آن هستند.

وی گفت: گرمابه داران در حال حاضر به ضعیف ترین اقشار جامعه سرویس می دهند و از هیچ امتیاز شغلی برخوردار نیستند.

سجادی افزود: نبود درآمد های مناسب سبب شده نتوانیم سطح بهداشت را در حمام ها افزایش دهیم و همین امر یكی از علل كاهش مراجعات مردمی شده است.

وی گفت: اگر این روند ادامه یابد و صنف گرمابه دار تهران كه از قدیمی ترین اصناف این شهر هستند ، مورد حمایت قرار نگیرند و نتوانند سطح بهداشتی حمام ها را افزایش دهند، ممكن است حمام های غیر بهداشتی باعث بروز بیماری در جامعه شوند.

سجادی با بیان این مطلب كه اكنون سطح بهداشت حمام ها رضایت بخش است، افزود: كمك های مسئولان به این صنف می تواند به افزایش سطح بهداشت و زیبا سازی حمام ها به عنوان یك سنت و فرهنگ ایرانی منجر شده و باعث اشتغال زایی گردد.

رئیس اتحادیه گرمابه داران تهران گفت: در صورت ادامه بی توجهی به این صنف نباید انتظار داشت گرمابه های تهران از نظر زیبایی و بهداشت از سطح عالی برخودار باشند.

وی افزود: اكنون گرمابه داران تهران از وضعیت خود نگران هستند اما به دلیل آن كه چاره دیگری هم ندارند مجبور به ادامه كار هستند.

تهرام/9977/ 1396/ 1539