بيش فعالي در دوران بزرگسالي بر عملكرد شغلي افراد تاثير  گذار است

زنجان- كارشناس آسيب شناس گفتار و زبان مركز آموزشي درماني تخصصي و فوق تخصصي آيت الله موسوي زنجان گفت: بيش فعالي يا كمبود نقص توجه در دوران بزرگسالي بر عملكرد شغلي و روابط زناشويي افراد تاثير گذار است.

فائزه حمدی روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا، افزود: بیش فعالی در كودكان مشكلات متعددی را بوجود می آورد كه بر عملكرد شناختی، اجتماعی، هیجانی و خانوادگی و سپس در بزرگسالی تاثیر نامطلوبی را بر جای می گذارد.

وی با اشاره به اینكه بیش فعالی(كمبود نقص توجه) متداول ترین اختلالات دوران كودكی محسوب می شود اظهار داشت: این اختلال در دوران كودكی به صورت بی توجهی، بیش فعالی، بیقراری،حواس پرتی، رفتارهای تكانه ای، عدم رعایت سكوت در حین بازی، اضطراب و پرخاشگری، ضعف در برقراری ارتباط، ناتوانی در ارائه تكالیف و اختلالات یادگیری نشان می دهد.

این كارشناس آسیب شناس گفتار و زبان مركز آموزشی درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان افزود: مشكلات خانوادگی،تنش و خشونت و اختلافات زناشویی موجب بیشتر شدن اختلال بیش فعالی كودكان می شود.

وی با تاكید بر اینكه تشخیص به موقع بیش فعالی در كودكان تاثیر بسزایی در كنترل علائم آن دارد، اظهار داشت: تشخیص به هنگام این نوع اختلال می تواند عوارض ناشی از آن را در دوران بزرگسالی به حداقل كاهش دهد.

حمدی ادامه داد: دارو درمانی ،كنترل مشكلات رفتاری، تحصیلی و روابط خانوادگی در درمان این نوع اختلال تاثیر گذار است كه در مجموع همه جنبه های ابن اختلال را درمان نمی كند.

وی بابیان اینكه 30 تا 70 درصد افراد مبتلا به اختلال نارسایی كمبود توجه (بیش فعالی) و ویژگیهای آن در دوران بزرگسالی بروز می كند، اظهار داشت: این اختلال همراه با اختلالات رفتاری، اعتیاد به مواد مخدر، اسكیزوفرنی،در این دوران مشاهده می شود.

كارشناس آسیب شناس گفتار و زبان مركز آموزشی درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان افزود: تركیب آموزشی والدین و آموزشی كودك در درمان بیش فعالی نتایچ تاثیر گذار و مثبتی به همراه دارد.

وی دارو درمانی، گفتار درمانی،رفتار درمانی، اصلاح شناختی رفتاری را از جمله شیوه های درمانی این نوع اختلال در كودكان دانست و گفت: تركیب روش ها می تواند اثر بخشی درمان را تا حدود زیادی افزایش دهد.

به گفته حمدی بیش فعالی (كمبود نقص توجه) سه تا 9 برابر در پسران مشاهده می شود كه قبل از هفت سالگی خود را نشان می دهد.

596/7320

سرخط اخبار استان‌ها